آشپزخانه ارگونومیک !

آشپزخانه از فضاهای بسیار مهم در هر خانه ای محسوب می شود که علاوه بر تاثیرگذاری زیاد آن بر زیبایی دکوراسیون منزل، عملکرد،راحتی و کارآمدی آن بسیار نقش تعیین کننده ای برای آماده سازی غذا و استفاده آسان از فضا دارد.

واژه ارگونومی (Ergonomy) از تركیب دو كلمه یونانی «ergon»، به معنای «كار» و «nomos» به معنای «قانون و قاعده» تشكیل شده است. بی‌توجهی به اصول ارگونومیك در طراحی فضاهای زندگی ، می‌تواند سلامتی انسان را با خطرات جدی مواجه سازد. ارگونومی در عمل به مفهوم تطابق و سازگاری محیط كار، ابزار كار و شرایط كار با توانایی‌های جسمی و روانی انسان‌ها می‌باشد.

pract001

interior-design

 ارگونومی اهمیت به ابعاد انسانی و نیازهای انسانی در طراحی فضاست به طوریکه متناسب با ارتفاع یا قد انسان باشد و استفاده از فضا را برای انسان آسان کند در این جا نکاتی برای طراحی ارگونومیک در آشپزخانه مشاهده خواهید کرد:

۱-ارتفاع کانتر حداقل باید ۹۰ سانتی متر باشد.

۲-هواکش باید دست کم ۶۰ سانتی متر بالای اجاق گاز نصب شود.

۳- در آپارتمان ها به دلیل اشراف آشپزخانه به عرصه هایی چون نشیمن و پذیرایی، بخارات و بوی ناشی از طبخ غذا می تواند برای ساکنین منزل آزار دهنده باشد؛ پس برای رفع این مساله وجود یک پنجره یا هواکش ( به منظور ورود هوای تازه) و یک هود ( برای مکش هوای بالا رونده ) بالای اجاق گاز ضروری است.

۴-رعایت مثلث کار در آشپزخانه به معنی قرارگیری سه عنصر اصلی آشپزخانه( یخچال،گاز،سینک ظرفشویی) که نباید مثلث قاعده‌ای كمتر از ۲/۱ متر یا بیشتر از ۷/۲ متر داشته باشد.

work_triangle 14e4ff1380a14ae6ba69dbe7f2430aa8

۵-كابینت های دیواری حداقل باید ۳۰ سانتیمتر عمق داشته باشد و ۷۰ سانتیمتر ارتفاع و كابینت زمینی حداقل ۵۳ سانتیمتر عمق نیاز دارد.

۶-برای راحتی و کارایی دستگیره‌ها، كنترلها و كشوها بایستی با یك دست هم قابلیت عملكرد داشته باشند.

1 contemporary-kitchen-that-uses-the-kitchen-cart-as-an-ergonomic-island ergonomic-island-is-an-independent-addition-to-the-open-kitchen ergonomic-white-kitchen-design-590x442

تحریریه دکوبوم

هیچ نظر

نظر خود را به اشتراک بگذارید

1 بازدید