دکوراسیون منزل ایرانی

فروشگاه مبلمان دکوبوم

فروشگاه روشنایی دکوبوم

دکوبوم در شبکه های اجتماعی


موضوعات دکوبوم

معرفی گیاهان آپارتمانی (قسمت سوم)

timthumb

معرفی گیاهان آپارتمانی (قسمت سوم)

گیاه آپارتمانی سینگونیوم

نام علمی:   Syngonium podophyllum

معرفی گیاهان آپارتمانی (قسمت سوم)

جنس سینگونیوم شامل گیاهانی است که زادگاه آنان جنگل های بارانی و گرمسیری است و بصورت پیچ از درختان بالا رفته و تا ارتفاع ۲۰ متر و حتی بیشتر رشد می کنند. از این جنس گونه سینگونیوم پودوفیلوم به عنوان یک گیاه آپارتمانی شناخته می شود و امروزه ارقام مختلفی از آن تولید شده که تفاوت هایی در شکل و رنگ برگ با هم دارند.

عادت رشدی سینگونیوم به صورت پیچ بالارونده است و در صورت نداشتن تکیه گاه به صورت خزنده رشد می کند و به خاطر شکنندگی ساقه ها با حذف قسمت های بالایی آن ها می توان گیاه را طوری تربیت کرد که رشد جانبی بیشتری داشته باشد و گیاهی کوچک و فشرده بدست آورد.

شکل برگ ها شبیه سرنیزه بوده و در ناحیه دمبرگ در برگ ها بریدگی ایجاد گشته و به گوشواره شباهت پیدا می کند. رنگ برگ ها از سبز تیره تا سبز بسیار روشن متفاوت است. با رشد و بلوغ گیاه شکل برگ ها هم تغییر می کند و دارای لوب می شود و همچنین برگ های قلبی شکل در ابتدا رشد به شکل نیزه ای در می آید.

نیازمندی های محیطی

خاک:

مخلوطی از خاک برگ و پیت موس با زهکش خوب محیطی مناسب را برای رشد ریشه های این گیاه می سازد. استفاده از کودی مثل ۲۰-۲۰-۲۰ با نصف غلظت معمول در فصل رشد برای برگ دهی و انبوهی گیاه لازم است. این گیاه تراکم ریشه در گلدان خود را دوست دارد.

آبیاری:

به آبیاری متوسطی احتیاج دارد و زمانی که سطح خاک رطوبت خود را تا حدودی از دست داده بود گیاه را آبیاری باید کرد و همچنین نباید گیاه خشکی بکشد. همچنین رطوبت هوا برای این گیاه بسیار مهم است و تامین آن و غبارپاشی روزانه باعث شادابی و بالندگی گیاه می شود.

نور:

بهترین رشد را در مکانی پرنور و البته به دور از نور مستقیم آفتاب دارد. هر چه نور کم تر شود ساقه بلند تر و علفی شکل شده و استحکام آن کم تر می شود و فاصله بین دو برگ زیاد می شود.

دما:

در فصل رشد دمای ۳۰-۲۰ درجه برای آن مطلوب است. حداقل دمای در فصل سرد برای گیاه ۱۶ درجه است.

تکثیر

تکثیر این گیاه با استفاده از قلمه ساقه که ریشه های هوایی دارد انجام می شود. در اواخر بهار یا اوایل تابستان قلمه های به طول ۱۰ سانتیمتر از نوک ساقه ها تهیه کنید. برش را دقیقا از زیر یک گره بزنید و برگ انتهایی قلمه را حذف کنید و در خاک مناسب قلمه زنی بکارید و شرایط قلمه زنی را مهیا کنید. ۶-۴ هفته بعد قلمه ها ریشه دار می شوند.

تحریریه دکوبوم

منبع: golvagiah

برچسب ها

0 دیدگاه در “معرفی گیاهان آپارتمانی (قسمت سوم)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکوراسیون منزل افراد مشهور

آخرین ویدیوهای دکوراسیون

پربازدیدترین اخبار هفته

آخرین مطالب دکوراسیون

Google Analytics Alternative