دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک برای افزایش نظم و انگیزه: 9 نمونه

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک برای افزایش نظم و انگیزه: ۹ نمونه

رنگ‌های کروماتیک که درصد اشباع بالایی دارند، انرژی اداره را افزایش می‌دهند و به جداسازی فضاها کمک می‌کنند. این روزها، بسیاری از طراحان به سبک دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک روی آورده‌اند تا از فضای خشک ادارات سنتی فاصله بگیرند؛ بنابراین، معمولا اصول دکوراسیون داخلی اداری مدرن را نیز در این سبک رعایت می‌کنند. این اصول، در ۹ نمونه طراحی داخلی مدرن کروماتیک در این مقاله، به‌خوبی مشهود هستند.

رنگ‌های کروماتیک و آکروماتیک چه هستند؟

رنگ‌ها، ازنظر درصد اشباع به ۲ دسته کروماتیک و آکروماتیک تقسیم می‌شوند. اشباع یا Saturation را می‌توان به‌عنوان تندی رنگ یا میزان خلوص فام رنگ توصیف کرد. برای بررسی تکنیکی این امر، رنگ‌های کروماتیک رنگ‌هایی هستند که درصد اشباع آن‌ها صفر نباشد. رنگ‌های سبز، آبی، زرد و غیره با هر درصد اشباع غیر صفر، کروماتیک به‌شمار می‌روند. رنگ‌های آکروماتیک، درصد اشباع صفر دارند و شامل سفید، سیاه، خاکستری و هر چیزی مابین آن‌ها هستند.

البته در مورد طراحی داخلی ساختمان، عبارت کروماتیک معمولا برای رنگ‌هایی به‌کار می‌رود که درصد اشباع ۱۰۰ یا نزدیک به آن داشته باشند. جهت تصور رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک، می‌توانید طیف نورهای مرئی را بدون هرگونه تیرگی یا روشنی تصور کنید. به زبان دیگر، فقط یک طول ‌موج در رنگ‌های کروماتیک وجود دارد.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

درباره دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

طراحی داخلی مدرن کروماتیک، سبکی است که بر اساس استفاده هدفمند از رنگ‌های کروماتیک باشد. رنگ‌های کروماتیک را می‌توان جهت افزایش انرژی محیط، تمایز دادن فضاها، نمایش هویت برند، ساماندهی فضای داخلی و بالا بردن راندمان و خلاقیت کارمندان استفاده کرد. فضای دفاتر کار مدرن، مانند گذشته خشک و بی‌روح نیست. البته، این‌که چگونه فضای اداره از سردی خارج شود، گاه چالش بزرگی به‌شمار می‌رود. طراحی کروماتیک، می‌تواند راه‌حل این چالش باشد.

روانشناسی رنگ‌ها، در طراحی داخلی دفتر کار به سبک کروماتیک اهمیت پیدا می‌کند. برای مثال، رنگ آبی تمرکز را افزایش می‌دهد؛ به تفکر کمک می‌کند و شفافیت ذهن را بالا می‌برد. رنگ‌های گرم مانند زرد، حس شادمانی، گرما و راحتی را به محیط انتقال می‌دهند. قرمز و نارنجی به افزایش سطح انرژی محیط کمک می‌کنند و خلاقیت و ارتباطات اجتماعی را بهبود خواهند بخشید. البته، اغلب طراحان جهت افزایش اثرگذاری، ترجیح می‌دهند تا رنگ‌های کروماتیک را در یک پس‌زمینه خنثی به کار ببرند.

حیاتی‌ترین اصول دکوراسیون داخلی اداری مدرن

مهم‌ترین اصل در طراحی داخلی مدرن، به آغوش کشیدن مدرنیته و نوآوری است. هرچند رنگ‌های کروماتیک در هر فضایی قابل‌اعمال هستند؛ اما، در ۹۰% مواقع همراه با سبک معماری مدرن به کار می‌روند. بنابراین، طراحی داخلی مدرن کروماتیک معمولا از ویژگی‌هایی چون خطوط صاف، سبک مینیمالیستی، متریال طبیعی و نور طبیعی برخوردار خواهد بود. طرح‌های فضاباز، با استفاده از حائل‌های شیشه‌ای نیز در دکوراسیون داخلی اداری مدرن رایج هستند.

رنگ‌های کروماتیک، علاوه‌بر آن‌که به زیبایی محیط می‌افزایند، می‌بایست هدف نیز داشته باشند. برای مثال، جهت جداسازی فضای استراحت و فضای کار سنگین، می‌توان برای فضای استراحت از رنگ زرد و برای فضای کار از رنگ آبی استفاده کرد. رنگ‌های کروماتیک، برای اهداف غیرمنتظره‌ای مانند طراحی پایدار نیز کاربرد خواهند داشت. چراکه این رنگ‌ها معمولا ظاهر پویا و شیکی به محیط می‌بخشند؛ بی‌آنکه متریال، گران‌قیمت یا ناسازگار با محیط‌زیست نیاز باشد.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

۹ نمونه آموزنده از دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

اگر بگوییم رنگ‌های کروماتیک چه کاربردهای متنوعی می‌توانند داشته باشند؛ شاید باورتان نشود! به همین دلیل، ۹ نمونه عالی از طراحی داخلی مدرن کروماتیک در این مقاله، توصیف شده است. این رنگ‌ها، در برخی پروژه‌ها مانند اداره جیک به ایجاد ارتباط بصری کمک کرده‌اند و در برخی پروژه‌ها مانند بلک کایت، سردی فراگیر محیط را در هم می‌شکنند.

اداره مرکزی جیک (JIC) در جمهوری چک

گروه معماری کوگا (KOGAA)، ۴ رنگ کروماتیک آبی، قرمز، زرد و نارنجی را برای دکوراسیون داخلی اداری مدرن ساختمان جدید JIC برگزیدند. رنگ آبی در برخی نواحی که بیشتر به تمرکز و آرامش نیاز بود، استفاده شد: مانند، اغلب بخش‌های اداری و محل‌های کار، فضای مشارکتی همکاری در طبقه اول و کارگاه‌های کوچک. رنگ قرمز به دو منظور در این پروژه به کار رفته است: اولین مورد برای فضاهای کاری فعال‌تر و دیگری در قسمت پذیرش ساختمان جهت خوشامدگویی. این رنگ، حتی در مبلمان و صندلی‌های اتاق نمود پیدا می‌کند.

طراحان، با نصب پلکسی گلاس های رنگارنگ کوشیده‌اند تا ارتباط بصری بین طبقه اول و دوم ایجاد کنند. رنگ‌های گرم در طبقه اول، بازتاب‌دهنده برند JIC نیز هستند. در دیگر طبقات، رنگ‌هایی مانند زرد و نارنجی، نماد اختصاصی بودن هستند و در اتاق‌های جلسه ویژه به کار رفته‌اند.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

همسو با اصول طراحی پایدار، دیوارهای شیشه‌ای نور را در محیط اداره عبور می‌دهند؛ اما، از هدررفت گرما جلوگیری می‌کنند. فرش‌ها و پرده‌ها در هر فضا، علاوه‌بر آن‌که حس لطافت را به همراه می‌آورند، کارکرد عایق صوتی را نیز دارند. پرده‌ها که امکان ایجاد فضای خصوصی را فراهم می‌کنند، یکی از مولفه های اصلی برای افزودن رنگ کروماتیک هستند. برای دیوارهای غیرشیشه‌ای، متریال فلز موج‌دار با روکش پودری به رنگ کروماتیک انتخاب شد که با دیگر طرح‌های منحنی در فضای داخلی هماهنگی دارد.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

دفاتر شاپیفای (Shopify) در برلین آلمان

مسئولان دفتر ۱۰۰۰ متری شاپیفای در برلین، در سال ۲۰۲۰ به دلیل فراگیری کرونا، ناگهان تصمیم گرفتند تا نحوه دکوراسیون داخلی اداری مدرن خود را تغییر دهند.

آن‌ها، نیاز کمتری به طراحی فضا برای کارهای تمرکزی یک نفره احساس می‌کردند؛ زیرا، این امور دیگر از راه دور نیز قابل انجام بود. به همین دلیل، دفتر شاپیفای از گروه معماری MVRDV درخواست کرد تا به منظور تمرکز بر همکاری و تعامل، ویرایش‌هایی را در فضای دفتر انجام دهند. این گروه نیز با رویکرد دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک، به‌خوبی جنبه‌های همکاری محور فضا را تقویت کردند.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

تغییرات طراحی توسط گروه MVRDV، فقط در قسمت‌های خاصی از طبقه اول، زیرزمین و بخش‌هایی از طبقه ۶ انجام شد: مانند اتاق‌های ملاقات، اتاق‌های تجربه (جهت هم‌نشینی و صرف نهار)، اتاق‌های کاری کمتر حساس و کلوپ و اتاق سری. این فضاهای خاص، با استفاده از رنگ‌های کروماتیک متمایز و برجسته شده‌اند.

هر فضا، فقط یک رنگ را به‌طور یکدست به خود گرفته است. انتخاب رنگ‌های زرد، آبی، گلبهی و … برای هر فضا بر اساس هویت برند شاپیفای بود. البته، این امکان وجود دارد که رنگ سبز خیره‌کننده کافه بار، فقط به‌منظور بازتاب فرهنگ پویای شرکت باشد.

طراحی داخلی مدرن کروماتیک، کاربردهای دیگری نیز در این پروژه داشت. برای مثال، ترکیبی از رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز در ورودی پذیرش، حس گرما و پویایی را به افراد تازه‌وارد منتقل می‌سازد. رنگ سبز و آبی میز پذیرش جهت ارتباط با فضای شهری برلین، مشابه کاشی‌های متروی این شهر طراحی شده است. همچنین، رنگ سبز ملایم گیاهان، کمی از تندی دیگر رنگ‌های فضا می‌کاهد. استفاده مقطعی و هدفمند از رنگ‌های کروماتیک در دفتر Shopify، از کلافگی کارمندان جلوگیری خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک پاکت جمز در ایالات‌متحده

در طراحی داخلی مدرن کروماتیک، برای شرکت بازی‌های رایانه‌ای پاکت جمز، تنها دو رنگ کروماتیک آبی و قرمز قابل مشاهده است. این دو رنگ نوستالژیک، با رنگ‌هایی که معمولا برای حریفان در بازی‌های رایانه‌ای تعیین می‌شوند، همخوانی دارند. کف محوطه در یک ضلع از رنگ آبی آغاز می‌شود؛ سپس، به کاشی‌کاری‌های پیکسلی شطرنجی مانند می‌رسد و کم‌کم با کاشی‌های قرمز در هم می‌آمیزد. در انتهای محوطه، رنگ‌بندی تمام‌قرمز قابل مشاهده است. کارمندان، می‌توانند با توجه به حس خود، فضای گرم قرمز یا سرد آبی را برای کار انتخاب کنند.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

علاوه‌بر کف، دیوارها نیز سه رنگ آبی، قرمز و سفید دارند. قسمت‌های سفید روی دیوار، از جنس تخته وایت برد هستند و امکان نوشتن و محاسبه کردن را فراهم می‌کنند. دو اتاق کنفرانس، یکی تماما آبی و دیگری تمام‌قرمز در محوطه دفتر قرار گرفته‌اند که با حائل شیشه‌ای از سالن اصلی جدا می‌شوند. رنگ‌های کروماتیک، اثرگذاری بصری کف دفتر را بسیار بالا برده‌اند؛ بااینکه کاشی‌ها نسبتا کم‌هزینه و معمولی بوده‌اند.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

دفتر اصلی شرکت دکوراسیون بوهو در ویتنام

گروه طراحی بوهو در فضای دفتر جدیدشان، از ترکیب خاکستری، سفید و زرد کروماتیک استفاده کرده‌اند. خاکستری و سفید که رنگ غالب محیط هستند، حرفه‌ای‌گرایی را بیان می‌کند. رنگ زرد که برای تمایز فضاهای خاص استفاده شده است، جلوه‌ای از تاکید بوهو بر خلاقیت به‌شمار می‌رود. البته، دیگر رنگ‌های کروماتیک مانند آبی و سبز ملایم نیز در دکوراسیون داخلی اداری مدرن شرکت بوهو قابل‌مشاهده هستند. این رنگ‌ها که نمود خرد و رشد محسوب می‌شوند، عمدتا درون اتاق‌های جلسه به کار رفته‌اند.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

گروه بوهو، قصد داشتند در طراحی دفتر کار خود به‌جای دیوارهای معمولی، از مولفه‌های دیگری برای جداسازی فضا استفاده کنند. این مولفه‌ها شامل اشکال هندسی، حائل‌های شیشه‌ای و مهم‌تر از همه، رنگ‌های کروماتیک هستند. بدین ترتیب، سیاست شرکت که فضای باز و تقویت ارتباطات است، در طراحی داخلی مدرن کروماتیک آن نمود پیدا می‌کند. اثاثیه دفتر کار بوهو نیز، لطیف و انحنادار انتخاب شده‌اند تا حس صمیمیت را منتقل سازند.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

دفتر ایندالجنس کروماتیک در هند

استفاده از رنگ کروماتیک ۱۰۰% خالص در طراحی داخلی دفتر کار، تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد. معمولا، جهت هماهنگی ظاهری و ملایم‌سازی بصری، درصد اشباع رنگ کروماتیک مقداری تغییر داده می‌شود. البته، این بار چند طراح خوش‌ذوق، دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک را با رنگ‌های کروماتیک ۱۰۰ درصد خالص انجام داده‌اند. تلاش آن‌ها بر این بوده‌ است تا با استفاده استراتژیک و کم از رنگ‌های کروماتیک در یک پس‌زمینه بزرگ اثرگذاری بصری را بالا ببرند. پس‌زمینه سفید، از جنس موزاییک و سنگ محلی کاداپا است.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

رنگ‌های کروماتیک به‌صورت طیفی و تک‌رنگ، در فضای داخلی به کار رفته‌اند تا عبارت کروماتیک در نام شرکت را به رخ بکشند. اغلب کارمندان این استارتاپ IT، بسیار جوان هستند. ترکیب رنگ‌های کروماتیک با پس‌زمینه خنثی، یاری‌رسان بازتاب حرفه‌ای‌گرایی و انرژی جوانی در محیط بازتاب خواهد بود. درب‌های رنگی، نیمکت رنگین‌کمانی، میز کنفرانس با طرح هنری از رنگ‌های کروماتیک، مهم‌ترین مولفه ها در دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک پروژه هستند.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

طراحی داخلی مدرن کروماتیک شرکت رکورد در روسیه

شرکت فیلم‌سازی رکورد در شهر مسکو در آپارتمان تاسیس‌شده در ۱۹۱۰ میلادی که محل زندگی ۳۰ ساله لنتولف، نقاش مشهور نیز بوده است، فعالیت می‌کند. رنگ‌های کروماتیک در دکوراسیون داخلی اداری مدرن این شرکت، برای ایجاد طرح‌های هنری استفاده شده‌اند که یادآور آثار لنتولف هستند. مانکو ناکی یا گربه شانس و دیوارنماهای گروه هنر خیابانی بروکن فینگاز نیز، با این رنگ در طراحی داخلی دفتر کار رکورد دیده می‌شوند. همچنین، دیوار اتاق ضبط به رنگ بنفش درآمده است که حرفه‌ای و جدی بودن فعالیت‌ها را بیان می‌کند.

در طراحی فضای داخلی این پروژه، رنگ‌های مختلفی به کار رفته‌اند؛ بااین‌حال، رنگ‌های کروماتیک به‌طور قاطع‌تری نگاه مخاطب را به‌سوی خود می‌کشانند. در دکوراسیون دفتر رکورد، می‌توان به تماشای جنبه‌های تاریخی، مفاهیم هنری، لطافت و حس راحتی یک خانه سنتی مسکویی به‌صورت همزمان پرداخت.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

دفاتر بلک کایت در لندن

دفتر بلک کایت در لندن را هرگز نمی‌توان یک طراحی داخلی مدرن کروماتیک دانست؛ چراکه به‌وضوح، رنگ‌های غالب در فضای آن خنثی هستند. البته، رویکرد کروماتیک به‌هرحال در این فضا وجود دارد و نقش بسیار مهمی نیز ایفا می‌کند. در میان پس‌زمینه خنثی و سرد فضای دفتر، قسمت‌های بسیار کوچکی رنگ کروماتیک به خود گرفته‌اند؛ مانند برخی صندلی‌ها، تابلوها، اجزای داخل تابلوها، مجسمه‌ها و حتی قفسه بار.

بدین ترتیب، طراح پروژه نظر کارمندان را ناخودآگاه به یک قسمت به‌خصوص از فضا می‌کشاند. همچنین، سردی کلی فضا با همین چند شیء که به رنگ کروماتیک خالص هستند، از بین می‌رود و انرژی به فضا برمی‌گردد.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

کلینیک دندانپزشکی وان دی در کره جنوبی

هدف از رنگ‌های کروماتیک در پروژه وان دی، ایجاد تناسب بین کار و زندگی بوده است. طراحان این پروژه، در دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک خود به استفاده از رنگ‌های زرد و نارنجی روی آورده‌اند که نمادی از خلاقیت، انرژی و شادمانی هستند. البته، دیگر رنگ‌های کروماتیک اعم از آبی، سبز و قرمز در محیط قابل‌مشاهده هستند. تمام این رنگ‌ها به دلیل انرژی بالا، راندمان کاری را نیز افزایش می‌دهند.

ایده طراحی داخلی کلینیک وان دی، از پاب‌ها یا مکان‌های عمومی صرف نوشیدنی گرفته شده است. طراحان قصدد افزایش فرهنگ همکاری داشته‌اند تا درعین‌حال، امکان استراحت را به بهترین نحو فراهم کنند. به گفته آنان، کار نیز بخشی از زندگی است.

دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک
دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک

جمع‌بندی

اگر تمایل دارید تا از رنگ‌های کروماتیک در دکوراسیون داخلی اداری مدرن خود استفاده کنید، بهتر است نگاه جامعی در انتخاب رنگ داشته باشید. این رنگ‌ها، باید از پیش با دیگر قسمت‌های فضای داخلی هماهنگ شوند؛ وگرنه، اثرگذاری مطلوبی نخواهند داشت. در آخر، باید افزود که دکوراسیون داخلی اداری کروماتیک، اقدامی مناسب جهت در آغوش کشیدن مدرنیته و گام برداشتن به‌سوی دنیای امروزی خواهد بود.

منابع

امتیاز دهید post

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  140 بازدید

  داغ ترین مطالب هفته

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم