روف گاردن فضاسازی‌های شهری را متحول می‌کنند

روف گاردن: فضاسازی‌های شهری را متحول می‌کنند

زندگی شهری، می‌تواند سریع، پرجنب‌وجوش و گاهی اوقات طاقت‌فرسا باشد. باتوجه‌به این‌که ساکنان شهر به دنبال یافتن آرامش در میان جنگل‌های بتنی هستند، راه‌حل خلاقانه‌ای پدیدار شده است: روف گاردن. با تبدیل فضاهای بلااستفاده پشت‌بام به باغ‌های سرسبز و مناطق آرامش، شهرنشینان می‌توانند به واحد شخصی خود دور از هیاهوی خیابان‌ها دسترسی پیدا کنند.

مزایای روف گاردن ‌ها

پیش از بررسی فرآیند طراحی روف گاردن، بهتر است به لحظه‌ای تامل برای درک مزایای ایجاد یک روف گاردن بپردازیم. یک باغ سرسبز در پشت‌بام، می‌تواند مزایای زیر را به‌همراه داشته باشد:

 • بهبود کیفیت هوا: با رشد گیاهان و پوشش گیاهی، کیفیت هوا بهبود می‌یابد.
 • استفاده خلاقانه از فضای بلااستفاده: از فضایی که پیش‌ازاین کاربردی نداشته است، به شکل نوآورانه‌ای استفاده می‌شود.
 • افزایش بازده انرژی و عایق: لایه گیاهان، به افزایش بازده انرژی و خاصیت عایق شدن می‌انجامد.
 • فرصتی برای زیستگاه حیات‌وحش شهری: پشت‌بام‌های سبز، می‌توانند به زیستگاهی برای حیات‌وحش شهری تبدیل شوند.
 • پناهگاهی خصوصی برای آرامش، تفکر یا معاشرت: فضایی دنج و شخصی برای استراحت، تفکر و دورهمی‌های دوستانه ایجاد می‌شود.

ساکنین مناطق شهری، می‌توانند به‌طور قابل‌توجهی از ایجاد باغ‌ها و استراحتگاه‌های روی بام بهره‌مند شوند. ساکنین، نه‌تنها می‌توانند از زیبایی و آرامش پناهگاه‌های روی بام خود لذت ببرند. بلکه، این امکان وجود دارد که حس جامعه‌ای را با همسایگان خود که به دنبال تغییر فضاهای مشابه هستند، تقویت کنند.

روف گاردن

طراحی فضا

پیش از آن‌که درگیر ایده‌های طراحی روف گاردن شوید، باید چندین عامل را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید پشت‌بام برای پروژه شما ایمن و مناسب است. برخی از ملاحظات ضروری، مشاوره با یک مهندس سازه برای راهنمایی در مورد ظرفیت تحمل وزن یا تقویت‌کننده‌ها، و اطمینان از محافظت صحیح از تاسیسات موجود روی پشت‌بام مانند سیستم‌های تهویه و پنل‌های خورشیدی و همچنین گنجاندن آن‌ها در طراحی را شامل می‌شود.

در نظر بگیرید که عوامل آب‌وهوایی محلی مانند بادهای شدید، بارندگی سنگین، نور خورشید یا سرمای شدید چگونه بر انتخاب مواد و گیاهان تاثیر می‌گذارد و همچنین، قوانین و مقررات ساختمانی و فرآیندهای اخذ مجوز را درک کنید.

لحظه‌ای به هدف فضا فکر کنید. آیا روف گاردن شما یک پناهگاه شخصی، یک فضای مشترک اجتماعی یا مکانی برای پذیرایی از مهمان است؟ دانستن هدف، به شما در انتخاب‌های طراحی کمک می‌کند.

چند مفهوم برای الهام بخشیدن به طراحی روف گاردن

 • مزرعه شهری: سبزیجات، گیاهان دارویی و گل‌های خوراکی پرورش دهید.
 • اتاق نشیمن فضای باز: مبلمان راحتی ضدآب، به‌همراه کوسن و یک آتشدان برای گرما و فضاسازی بیشتر را در نظر بگیرید.
 • پناهگاه یوگا و مدیتیشن: فضایی اختصاصی برای یوگا، احاطه شده با گیاهان آرامش‌بخش و یک آب‌نما اضافه کنید.
 • فضای غذاخوری: نیمکت‌های توکار و یک آشپزخانه شیک مخصوص فضای باز را برای تجربه‌ای فوق‌العاده از غذاخوری در فضای باز نصب کنید.
روف گاردن

انتخاب گیاهان و دکوراسیون

قطعا ستاره هر روف گاردن، سرسبزی آن است. انتخاب اینکه چه گیاهانی را در باغ خود بگنجانید نیازمند توجه به موارد زیر است:

 • نیاز به نگهداری: میزان رسیدگی مورد نیاز برای هر گیاه را در نظر بگیرید.
 • نورگیر بودن: میزان نور دریافتی در آن نقطه از پشت‌بام را بسنجید.
 • نیاز به آب: به میزان آبیاری مورد نیاز هر گیاه توجه کنید.
 • تاثیر آب‌وهوای محلی: بررسی کنید که آب‌وهوای محل سکونت شما تا چه حد برای گیاهان مورد نظر مناسب است.

بهتر است ترکیبی از گیاهان بومی، گونه‌های چند ساله مقاوم و انواع گلدان و سازگار با گرده‌افشان‌ها را در نظر بگیرید. در مورد آبیاری، احتیاط به خرج دهید و از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای یا گلدان‌های خودآبیار برای جلوگیری از آسیب به ساختمان زیرین استفاده کنید.

سیستم‌های بام سبز

برای داشتن رویکردی جامع‌تر به روف گاردن، سیستم‌های بام سبز را در نظر بگیرید. این سیستم‌ها، به‌طور ویژه برای پشتیبانی از پوشش گیاهی گسترده با ادغام مدیریت آب، زهکشی و لایه‌های عایق طراحی شده‌اند. سیستم‌های بام سبز، به مدیریت آب باران، کاهش اثر جزیره گرمایی و عایق‌کاری استثنایی کمک می‌کنند و درنتیجه، مصرف انرژی و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. علاوه‌بر جذابیت بصری، بام‌های سبز ممکن است به افزایش ارزش ملک و تاثیر مثبت بر اکوسیستم اطراف نیز یاری برسانند.

برای این‌که تجربه حضور در پشت‌بام لذت‌بخش‌تر شود، می‌توانید امکانات دیگری مانند سایه‌بان‌ها یا سازه‌های سایه‌دار، بخاری فضای باز یا حتی یک سیستم صوتی توکار را در نظر بگیرید. این ویژگی‌ها، می‌توانند پناهگاه روی بامی شما را در تمام فصول و شرایط آب‌وهوایی، راحت‌تر و قابل‌استفاده‌تر کنند. همچنین، درنظرگرفتن عناصری مانند دیوار سبز، باغ عمودی یا حتی یک حوضچه کوچک در روف گاردن، می‌تواند به پناهگاه شهری شما بعد و تنوع زیستی بیشتری ببخشد.

روف گاردن

جامعه‌سازی و پایداری

با ایجاد یک روف گاردن، می‌توانید به تقویت حس جامعه و ارتقای پایداری در محله خود کمک کنید. به دعوت از ساکنان محلی برای مشارکت در پروژه خود بپردازید؛ دانش خود را درباره باغبانی شهری به اشتراک بگذارید و به تبادل منابع بپردازید. شرکت در رویدادهای منظم، مانند کارگاه‌های آموزشی یا دورهمی‌های اجتماعی، می‌تواند به تقویت ارتباط بین همسایگان کمک کند و در نتیجه، جامعه‌ای پررونق و محیط شهری سرزنده ایجاد شود.

روف گاردن‌ها، می‌توانند فضاهای بتنی را به پناهگاه‌هایی سرسبز و مجلل تبدیل کنند. با درنظرگرفتن دقیق برنامه‌ریزی سازه، طراحی باغ، انتخاب گیاه و دکوراسیون، پناهگاه شما به مکانی برای آرامش و تجدید قوا در بالای خیابان‌های پرجنب‌وجوش شهر تبدیل می‌شود. پس پیش بروید؛ بگذارید قوه تخیلتان اوج بگیرد و آن را به واقعیت تبدیل کنید.

با ایجاد بستر اولیه باغ، می‌توانید با افزودن مبلمان و دکوراسیون مناسب، فضا را بیش‌ازپیش دلنشین سازید. از مواد بادوام و مقاوم در برابر آب‌وهوا که برای فضای باز طراحی شده‌اند، استفاده کنید. با اضافه‌کردن کوسن‌ها و فرش‌های رنگی، وسایل روشنایی شیک و مجسمه‌ها یا آثار هنری دیواری منحصربه‌فرد، شخصیت ویژه‌ای به پناهگاه روی بامی خود ببخشید.

روف گاردن

زندگی شهری: تحول با پناهگاه‌های روی بام و راهکارهای دسترسی نوآورانه

حضور انسان در شهرها، هزاران سال قدمت دارد و از سال ۲۰۱۰ شاهد یک تغییر به سمت جمعیت جهانی عمدتا شهری هستیم. در طول این مدت، بشر بارهاوبارها راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای آسان‌سازی چالش‌های زندگی در محیط‌های شهری ارائه کرده است. “نمای پنجم”، همان‌طور که لو کوربوزیه پیشنهاد کرد، تمنایی برای آرامش، سرسبزی و فضا است و در حال حاضر با تبدیل پشت‌بام‌ها به روف گاردن، به‌عنوان راهی برای رسیدن به آن، با رشد محبوبیت روبرو است.

جذابیت تراس‌های پشت‌بام، به‌خصوص در مناطق پرجمعیت غیرقابل‌انکار است و فرصتی برای استراحت از جنب‌وجوش زندگی شهری و ارتباط عمیق‌تر با طبیعت فراهم می‌کند. با این حال، دسترسی به این فضاها به‌ویژه زمانی که از سقف عبور می‌کند، به دقت نیاز دارد. این امر، مستلزم یکپارچگی کامل با فضای زیرین، فناوری برای ایجاد آب‌بندی و اتصال بصری، به همراه سهولت در باز و بسته شدن است.

این دریچه‌های دسترسی، که با درنظرگرفتن عملکرد و زیبایی طراحی شده‌اند، می‌توانند به‌طور یکپارچه با منظره پشت‌بام ادغام شوند دسترسی راحت ارائه دهند، بر ارزش ملک بیفزایند. جذابیت آن را برای خریداران یا مستاجران بالقوه افزایش دهند و رابطه هم‌زیستی بین معماری و سبک زندگی به‌وجود آورند. جایی که نوآوری مطلوبیت را هدایت می‌کند.

روف گاردن

دسترسی شیک و ایمن به تراس با دریچه سقف لاملوکس (LAMILUX)

در آلمان، یک ترند در بازار املاک و مستغلات، خانه‌های شهری (Townhouse) هستند. خانه‌های بلند و باریک با دسترسی به روف گاردن. این نوع ساختمان، به‌ویژه برای خانواده‌هایی جذاب است که نمی‌خواهند زندگی شهری یا داشتن باغ یا تراس اختصاصی خود را کنار بگذارند. در خط آسمان Hohen Neuendorf در براندنبورگ، مجموعا ۳۴ دریچه سقفی برای دسترسی آسان و خصوصی ساکنان به تراس نصب شده است.

راه‌حلی که در این خانه استفاده می‌شود، دریچه دسترسی سقف مسطح لاملوکس (LAMILUX)  است که مکانیزم تاشو دارد که درب را با زاویه ۸۴ درجه تنها در ۲۵ ثانیه باز می‌کند و حداکثر فضای روی پشت‌بام را در اختیار قرار می‌دهد. این دریچه، جوایز معتبری مانند جایزه طراحی آلمان ۲۰۲۰ و جایزه انتخاب مخاطبان ۲۰۲۱ را دریافت کرده است. ویژگی‌هایی مانند خودتمیزشوندگی، پایه شیب‌دار و انتقال شیشه از بالابه‌پایین، بر طراحی پیچیده آن تاکید می‌کند.

روف گاردن

ایمنی، کارایی و پایداری

علاوه‌بر عملکرد دسترسی، ایمنی در تمام جنبه‌های طراحی آن اهمیت دارد. زیرا، اجزای آن سنگین هستند و در نتیجه به‌سختی از جای خود کنده شده و سقوط می‌کنند. این دریچه، مجهز به عملکرد توقف اضطراری است و باز و بسته‌شدن آن از طریق کلید را قابل‌کنترل می‌سازد. حتی در زمان قطع برق، عملکرد دستی، کاربری بدون وقفه را تضمین می‌کند.

بازده انرژی، یکی دیگر از جنبه‌های قابل‌توجه است. این دریچه، که بدون پل‌های حرارتی و با تکیه‌گاه کاملا عایق حرارتی ساخته شده است، استانداردی جدیدی برای پایداری تعیین می‌کند که می‌توان آن را با طیف وسیعی از گزینه‌های لعاب موجود، از جمله انواع محافظ حرارتی و خورشیدی، سفارشی‌سازی کرد.

فراتر از دسترسی: پشت‌بام به‌عنوان پناهگاهی برای آرامش

برای کاترین زیمان که در یکی از خانه‌های شهری مجهز به این سیستم زندگی می‌کند، روف گاردن نه‌تنها یک امکان رفاهی بلکه پناهگاه محسوب می‌شود. جایی که نور خورشید از طلوع تا غروب فضا را در بر می‌گیرد و چشم‌اندازی پانوراما از مناظر اطراف ارائه می‌دهد.

او می‌گوید: «روف گاردن ما، بخش برجسته خانه ماست. در روزهای آفتابی، به‌خصوص در تابستان، ما تمام روز از نور خورشید لذت می‌بریم و برای آفتاب‌گرفتن نیازی به رفتن به پارک‌های اطراف نداریم. به‌علاوه، چشم‌انداز از پشت‌بام خیره‌کننده است. من اغلب برای گذراندن زمانی به‌تنهایی و لذت‌بردن از طبیعت به تراس روی پشت‌بام پناه می‌برم».

روف گاردن

فراتر از نور: لاملوکس، نوآوری در دسترسی به پشت‌بام برای زندگی شهری بهتر

گروه لاملوکس هاینریش اشتراونز مستقر در رئوفو، پیشرو در زمینه نورگیرها و سقف‌های شیشه‌ای است که برای به حداکثر رساندن نور طبیعی در ساختمان‌ها ضروری به‌شمار می‌روند. این شرکت که در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهانی الیاف کربن و پلاستیک‌های تقویت‌شده با شیشه به‌شمار می‌رود.

علاوه‌بر این، سیستم‌های تخلیه دود و گرما به‌طور قابل‌توجهی به ایمنی در برابر آتش‌سوزی کمک می‌کنند. کارستن فیکر، مدیر محصول شرکت، توضیح می‌دهد. «دریچه‌های دسترسی سقف مسطح ما نه‌تنها از عایق حرارتی عالی و دوام بالایی برخوردارند، بلکه، بر ملاحظات معماری و راحتی نیز اولویت می‌بخشند». این دریچه‌ها، در اندازه‌ها و مکانیزم‌های بازشو مختلف عرضه می‌شوند تا با نیازهای فردی مطابقت داشته باشند.

راحتی دریچه دسترسی سقف مسطح لاملوکس، نمونه‌ای از تلفیق هماهنگ نوآوری، کارایی و ظرافت است. از طراحی شیک آن تا ویژگی‌های ایمنی پیشرفته و عملکرد صرفه‌جویی در مصرف انرژی، معیاری جدید برای راه‌حل‌های دسترسی به بام در محیط‌های شهری مدرن تعیین می‌کند. با این دریچه، سفر از خیابان‌های شلوغ پایین به پشت‌بام آرام بالا به گذری یکپارچه تبدیل می‌شود و نه‌تنها فضای زندگی ما، بلکه روحیه ما را نیز ارتقا می‌دهد.

روف گاردن

جمع‌بندی

با داشتن یک روف گاردن، نه‌تنها پناهگاهی برای آرامش و ارتباط با طبیعت ایجاد می‌کنید. بلکه، در داشتن شهری پایدارتر و پررونق‌تر نیز سهیم خواهید شد. پس خلاقیت خود را به‌کار ببرید.مکانات را در آغوش بگیرید و پشت‌بام خود را به فضایی سرسبز برای فرار از روزمرگی تبدیل کنید، فضایی که زندگی و محیط اطرافتان را ارتقا می‌بخشد.

campuspress

archdaily

امتیاز دهید post

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  160 بازدید

  داغ ترین مطالب هفته

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم