دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک و نوزاد، مبانی و ایده ها

اتاق نوزادان یا کودکان فضایی است که نه تنها برای استراحت و زمان خواب طراحی شده است، بلکه برای رشد تخیل کودک شامل نمادهایی است که به درک و تجربه او  از جهان بیرونی کمک می کند در ادامه با دکوبوم با مراحل طراحی و  ۲۰ نمونه دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک که روش های مختلفی از تفکر در مورد این اتاق را نشان می دهد همراه باشید…

این اتاق ها فراتر از یک محیط سالم و ایمن برای خواب کودک هستند و هدف های بیشتری را دنبال می کنند

اگر نمی دانید طراحی اتاق کودک را از کجا شروع کنید:

 می توانید ابتدا یک مودبورد با ایده های Pinterest برای اتاق کودک درست کنید  و با پیدا کردن علاقه خود  از آن به عنوان ایده ای الهام بخش در طول فرآیند طراحی استفاده کنید. در باره مودبوررد بیشتر بدانید:

چرا دکوراتورهای حرفه ای از moodboard  استفاده می کنند؟

این به شما کمک می کند استایل انتخابی خود را ساده کنید و در نهایت سلیقه خود را بهتر بشناسید اگر پاسخ سوال های اصلی را نمی دانید به مودبورد خود نگاه کنید وچند سوال از این قبیل از خود بپرسید:

 • آیا به سمت رنگ های خنثی یا رنگ های شاد گرایش دارم؟
 • آیا پالت رنگ خاصی وجود دارد که در بیشتر تصاویر  انتخابی در مودبوردم به چشم می خورد؟
 • آیا اقلام یا محدودیت هایی برای طراحی ایده ها دارم؟

این پاسخ ها ممکن است به شما کمک کند تا اولین عناصر طراحی خود را شناسایی کنید.

اتاق کودک چوبی

مرحله دوم: تفکر عملکردی

برای طراحی  دکوراسیون اتاق کودک به این فکر کنید که هر چیزی که انتخاب می کنید به گونه ای موثر  برای شما کار کند این سوال را پاسخ دهید چگونه و چه زمانی از اتاق استفاده خواهید کرد؟ اگرچه در ابتدا اتاق عمدتاً برای تغذیه و تعویض پوشک استفاده می شود، اما منطقی است که با رشد کودک، آن را مطابق با نیازهای خود بتوانید تغییر دهید. 

برای اینکه در مسیر درستی برای طراحی اتاق باشید به این ۷ نکته توجه کنید:

۱. یک منطقه برای خواب ایجاد کنید!

قرار گرفتن تخت خواب یکی از مهم ترین مواردی است که باید در  دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک نظر بگیرید.  

اطمینان حاصل کنید که در کنار رادیاتور یا پنجره قرار نگرفته است تا از هر گونه جریان یا گرمای بیش از حد جلوگیری شود و در صورت امکان آن را در جایی قرار دهید که بتوانید آن را از درب ورودی ببینید  این نه تنها تخت را به کانون اصلی اتاق تبدیل می کند، بلکه تضمین می کند که بتوانید به راحتی از نوزاد خود را بدون مزاحمت مراقبت کنید.

عاقلانه است که سایر اثاثیه را دور از دسترس تخت نگه دارید، زیرا کودکان نوپا عاشق بالا رفتن هستند و از هر چیزی که به دستشان برسد برای بالا کشیدن  استفاده می کنند! 

فضای ایده آل برای صندلی شیردهی در کنار تخت است تا بتوانید به راحتی نوزاد خود را بعد از شیر خوردن به تخت خود ببرید. 

مبل شیرهی کودک

۲. حوزه ای برای تغییرات در نظر بگیرید.

با رشد کودک نیاز ها متفاوت می شود و این تغییرات خیلی زود فرا میرسند پی طبیعی است که به فضایی انعطاف پذیر برای رشد کودک خود نیاز دارید و برای اینکار میتوانید از انواع مبلمان چندمنظوره یا فضای باز بدون مبلمان استفاده کنید.

اتاق کودک آبی رنگ

۳. یک منطقه کوچک برای بازی اختصاص دهید.

بدون در نظر گرفتن سن، کودک شما احتمالاً از همان ابتدا مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌ها و حیوانات عروسکی در اختیار خواهد داشت. اگر فضا اجازه می دهد، ایجاد یک منطقه بازی منطقی است.

منطقه بازی کودک

۴. یک کنج برای مطالعه

یکی از روندهای اخیر در طراحی اتاق کودک، گنجاندن یک گوشه برای مطالعه است. اینترنت مملو از ایده های هوشمندانه برای ایجاد علاقه اولیه  کودک به کتاب است و می توانید برای ایجاد اشتیاق در کودک از این راه کمک بگیرید. اگر اتاق نوزاد طراحی می کنید میتوانید بعدها گوشه ای دنج را به این موضوع اختصاص دهید.

طراحی اتاق کودک برای میل به کتابخوانی

۵. نورپردازی را فراموش نکنید!

نورپردازی اتاق کودک بسیار مهم است این مقاله را از دست ندهید:

نورپردازی مناسب برای اتاق کودک

دیوار صخره نوردی در اتاق کودک

۶. به ذخیره سازی فکر کنید!

اتاق کودک نمی‌تواند فضای ذخیره‌سازی زیادی داشته باشد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان از به خطر انداختن کودک جلوگیری کنید و با برنامه ریزی  فضاهایی را در نظر بگیرید که در آن بتوانید به طور ایمن برخی قلاب ها، سبدها را قرار دهید طوریکه در ایمن ترین حالت برای کودک باشند.

ایده کمد کودک

۷. از قبل برنامه ریزی کنید!

کودک شما برای همیشه در تخت خود نخواهد بود، بنابراین اگر می‌خواهید تا ۵ سال آینده مجبور به تعویض همه وسایل اتاق کودک خود نشوید، فضایی را که در نهایت برای یک تخت یک نفره لازم است در نظر بگیرید و آن را در اتاق خود بسازید.

 با دیگر نمونه هایی الهام بخش از دکوراسیون اتاق های کودک و نوزاد با دکوبوم همراه باشید….

دکوراسیون اتاق چوبی مدرن

تحریریه دکوبوم

منبع: آرک دیلیkubdirect

 

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  122 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم