تلفیق دو سبک در دکوراسیون داخلی خانه

گاهی اوقات  دکوراسیون داخلی خانه به دلیل اشتباه  و یا ناآگاهی در خرید وسایل  و یا علاقه به دو سبک دکوراسیون دچار بی نظمی می گردد  و این سوال پیش می آید که آیا می توان در یک فضا از دو سبک استفاده کرد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت اگر تلفیق سبک ها آگاهانه صورت گیرد  و نکات اصلی آن رعایت شود بله میتوان تلفیق نمود در غیر این صورت ترکیبی مخالف با معیارهای زیبایی شناسی ایجاد مینماید که فضا را  به هم ریخته و نامنظم نشان می دهد.

البته نگران نباشید مخلوط کردن و تطبیق سبک های طراحی به اندازه ای که به نظر می رسد سخت نیست. در ادامه با دکوبوم با ۴ نکته اصلی در این زمینه همراه باشید….

 تلفیق دو سبک در دکوراسیون داخلی

ابتدا عملکرد را اولویت  قرار دهید!

هنگام تلفیق دو  سبک های طراحی داخلی و دکوراسیون ، سردرگمی می تواند یک مشکل غیر قابل حل باشد. غالباً طراحان خوش ذوق سعی می کنند زیبایی و عملکرد را همزمان مبنا قرار دهند و درنهایت گاهی منجر به فضای بیش از حد پر و طراحی نامشخص می شوند. خوشبختانه ، شما یک سلاح مخفی در اختیار دارید. شما می توانید عملکرد را مبنا قرار دهید.

منظور از اولویت قرار دادن عملکرد این است که اجازه دهید قطعات کاربردی مانند مبلمان  نقش اصلی در فضا را ایفا کنند البته درست است که هر اتاق به عناصری  برای زیبایی نیاز دارد  می توانید در مرحله بعد آن ها را به فضا اضافه کنید.

 تلفیق دو سبک در دکوراسیون داخلی

تبعیت از قانون ۸۰/۲۰

قانون ۸۰/۲۰ در دکوراسیون به معنی انتخاب یک سبک غالب و ثانویه برای دکوراسیون است.

مهمترین موضوع در این قانون این است که بایستی  مطمئن شوید که هر دو سبک طراحی که استفاده می کنید به جای اینکه با یکدیگر در جنگ و مخالفت باشند در حین  تفاوت هایشان بایستی  ، به طور مشترک کار کنند. برای انجام این کار ، باید نقش تعیین کننده ای در طراحی به هر یک اختصاص دهید اگرچه ممکن است سخت باشد   بهترین کار این است که ۸۰٪ از طراحی اتاق را به یک سبک اختصاص می دهیدکه این سبک بیانگر تمرکز اصلی شما خواهد بود و در انتخاب رنگ مبلمان ، دیوار ، کفپوش و غیره تأثیر خواهد گذاشت.

سبک دوم شما بیشتر نقش پس زمینه را بر عهده خواهد گرفت. این تقریباً ۲۰٪ از طراحی کلی شما را تشکیل می دهد که  دکوری ها، اکسسوری ها و  وسایل روشنایی جسورانه و هنرهای دیواری چشم نواز همه گزینه های عالی برای پر کردن این نقش هستند.

 تلفیق دو سبک در دکوراسیون داخلی

موضوعات مشترک را پیدا کنید

هر اتاق باید شامل عناصر طراحی باشد که دارای موضوعات مشترکی هستند تا بتواند سبک ها را به هم نزدیک کند. این موضوع به ویژه هنگامی اهمیت دارد که می خواهید دو  سبک زیبایی شناسی مجزا را که ذاتاً موافق هم نیستند ، ترکیب کنید. با توجه به این موضوع ، شما باید بتوانید مشترکات را پیدا و به آن ها  توجه ویژه ای داشته باشید.

موفق ترین طرح های ترکیبی طرح هایی هستند که شباهت های ذاتی دارند. به عنوان مثال ، ترکیبی از طراحی ژاپنی و اسکاندیناوی گرچه این سبک ها ظاهراً متضاد هستند ، اما هر دو به دلیل عملکرد ساده  شناخته شده اند. سعی کنید موضوع مشابهی را پیدا کنید که دو سبک را به هم مرتبط می سازد.

مهم نیست که کدام دو سبک را با هم ترکیب می کنید ، اگر راهی برای اشتراک نیافتید هنگام اتصال جزئیات به یکدیگر ، رنگ ها همیشه نقطه عطف خوبی هستند. هنگام مخلوط کردن و تطابق ظاهری  دو سبک متفاوت ، یک سایه مشترک اغلب راهکاری پیوند دهنده و مطمئن محسوب می شود.

 تلفیق دو سبک در دکوراسیون داخلی

نقطه کانونی

هنگامی که شما برای ایجاد یک طرح ترکیبی از سبک های مورد نظر خود تلاش میکنید ممکن است  مواردی را پیدا کنید که رویکرد مخالف و بسیار متضادی دارد  در این موارد اگر شامل موارد زیادی است بایستی با ایجاد تغییراتی این تضاد را  کم کرده یا حذف نمایید اما در مواردی که یک مورد تضاد بسیار قوی در فضا ایجاد کرده به جای مخفی کردن  می توانید از آن به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید آن را برجسته کنید و آن را به کانون توجه دکوراسیون خود تبدیل کنید میتواند این عنصر شومینه یا مبلی قدیمی یا اثر هنری روی دیوار باشد!

 تلفیق دو سبک در دکوراسیون داخلی

اکثر مردم از ترکیب دو سبک دکوراسیون داخلی متفاوت خودداری می کنند. اما اگر به نکات بالا توجه کنید می توانید دو سبک مورد علاقه خود را باهم ترکیب کنید!

 

آیا تاکنون دو سبک طراحی متفاوت را با هم  ترکیب کرده اید؟ اگر چنین است ، آیا توصیه های دیگری برای اضافه کردن به این ۴ ترفند دارید؟ در قسمت نظرات ایده های خود را با دکوبوم  به اشتراک بگذارید..

تحریریه دکوبوم

نویسنده و مترجم: غزاله عزالدین

منبع: freshome

امتیاز دهید post

۳ نظرات

 • زینب شفیعی آذر ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱۵:۳۳

  سلام
  من پذیرایی خونه م سبک کلاسیک داره اما آشپزخانه ام ترکیبی از طرح ایکیا و کلاسیک هستش
  اتفاقا ترکیب دو سبک خیلی جالب و لذت بخش هستش

  پاسخ
 • زینب شفیعی آذر ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱۵:۴۴

  برای ترکیب دو سبک از نظر من باید مرزی برای حد بین دو سبک انتخاب کرد و در دکور به کار برد …مثلا من یه قابلمه مسی و سینی اش را گوشه ی اپن آشپزخانه ام گذاشتم و و در راستای دید این قابلمه و سینی یه گلدان سفید با برگهای سبز طبیعی گذاشتم که ذهن بیننده رو آماده میکنه برای قبول تغییر سبک یا بهتر بگم دلنشین کردن این تغییر سبک ….و آشپزخانه ام رو باگلدانهای سفید طرح کلاسیک تزیین کردم ولی پا سماوریم یه طرح مدرن هستش و طرح پشت سینکم روی دیوار یه برچسب پیچک طوسی رنگ هستش که کلاسیکه ….و برام خیلی لذت بخشه

  پاسخ
  • غزاله عزالدین آذر ۲۳, ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۵

   ممنون از همراهی شما با دکوبوم خوشحالم که این مطالب برای شما کاربردی بوده و در دکوراسیون منزلتون به کار بردید اگر تمایل دارید میتونید تصاویر منزلتون رو برای وبسایت دکوبوم ارسال کنید

   پاسخ

نظر خود را به اشتراک بگذارید

5614 بازدید

آخرین اخبار دکوراسیون

  ویدیو های دکوراسیون داخلی

   دکوراسیون آشپزخانه

    چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

     خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

      کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم