طراحی نمای مجتمع تجاری – نکات مهم + نمونه‌های جذاب

طراحی نمای مجتمع تجاری

طراحی نمای مجتمع تجاری اصطلاحی است که برای توصیف وجه بیرونی ساختمان به کار می‌رود و یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سازه چه از نظر ساختاری و چه از نظر زیبایی‌شناختی به‌حساب می‌آید. طراحی نما مجتمع تجاری به‌صورت هدفمند، امنیت کل ساختمان و ساکنان آن را تضمین می‌کند و در عین حال، شخصیتی ویژه به سازه می‌بخشد. نما باید بتواند به جذب مشتریان یک مجتمع تجاری یاری رساند و کسب‌وکارهای موجود در آن مجتمع را به خوبی معرفی کند.

انواع مختلف نما برای ساختمان‌های تجاری

برخی از طرح‌های نمای ساختمان را که در حال حاضر در ساختمان‌های تجاری مدرن به کار می‌روند، عبارت‌اند از:

دیوارهای پرده شیشه‌ای (Glass Curtain Walls)

دیوارهای پرده شیشه‌ای انقلابی در معماری و طراحی نمای مجتمع تجاری در سراسر جهان ایجاد کرده‌اند. این نماها که از مواد صنعتی ساخته شده‌اند، دارای اسکلت فلزی برای نصب پنل‌های شیشه‌ای هستند. چندین ساختمان تجاری از این طرح‌های نما برای ایجاد فضاهای باز با بهره‌گیری از شفافیت ارائه شده توسط شیشه استفاده می‌کنند.

این نوع نما نور فراوانی را به داخل سازه هدایت می‌کند تا فضا زیباتر و پرانرژی‌تر شود. در عین حال، استفاده از آن ظاهری شیک به ساختمان می‌دهد. نماهای شیشه‌ای جدا از بخشیدن هویت معاصر به سازه، سهم قابل توجهی در مصرف انرژی دارند.

طراحی نما مجتمع تجاری

نمای آلومینیومی

استفاده از صفحات آلومینیومی در نما به دلیل تطبیق‌پذیری، در معماری مدرن محبوبیت زیادی پیدا کرده است. نمای آلومینیومی در ساختمان‌های تجاری که در آن‌ها بهره‌وری انرژی اولویت دارد، استفاده می‌شوند. وزن سبک‌تر آلومینیوم، نصب و حمل و نقل آسان آن را تضمین می‌کند و در نتیجه، هزینه‌های عملیاتی و ساخت و ساز را کاهش می‌دهد.
از نماهای آلومینیومی در مقایسه با سایر طرح‌ها، راحت‌تر می‌توان نگهداری کرد. با گذشت زمان می‌توان نماهای آلومینیومی را جلا داد تا سطحی تمیز و ظاهری براق داشته باشند. نماهای ساخته شده از این ترکیب، مقاومت در برابر خوردگی و دوام بالایی را نشان می‌دهند. این امر باعث می‌شود نمای آلومینیومی گزینه خوبی برای ساختمان‌های تجاری باشد.

نمای سفالی و سرامیک

کاشی‌های سفالی با طرح‌های معاصر و انتزاعی، ظاهری زیبا به نمای ساختمان می‌بخشند. استفاده از خاک رس به عنوان مصالح نما، ظاهری غنی و ارگانیک به سازه می‌دهد. این ماده همچنین یک عایق عالی برای تنظیم دمای داخل سازه محسوب می‌شود. افزودن کاشی‌های سفالی به این طرح می‌تواند ظاهر سازه را با دادن ظاهری سنتی به آن ارتقا دهد. نماهای سفالی ترکیبی عالی از نور و سایه را در داخل ساختمان ایجاد و فضای دلپذیری را برای ساکنین ساختمان فراهم می‌کنند.

درست مانند خاک رس، از نماهای سرامیکی به عنوان مواد روکش برای ایجاد طرح‌های جذاب استفاده می‌شود. این ماده سازگار با محیط زیست، همه‌کاره و همچنین جذاب است. طرح‌های سرامیکی ظاهری کلاسیک به نما ارائه می‌دهند و بسیار بادوام هستند و از نظر حرارتی عایقی مناسب به‌حساب می‌آیند.

نمای فولادی

فولاد را می‌توان در طرح‌های مختلف مورد استفاده قرار داد. استفاده از فولاد در طراحی نمای مجتمع تجاری استحکام سازه را افزایش می‌دهد. امروزه گزینه‌هایی مانند ورق‌های پروفیلی و دیوارهای فولادی به سرعت تبدیل به یک انتخاب برتر برای معماران می‌شوند. دیوارهای پرده فولادی بزرگ یکی دیگر از گزینه‌های محبوب هستند که نور طبیعی را به فضاهای داخلی هدایت می‌کنند.

فولاد یک ماده نسبتا انعطاف‌پذیر با جوش‌پذیری آسان است که گزینه‌های طراحی بی‌شماری را به معماران ارائه می‌دهد. آن‌ها بسیار بادوام هستند و در طول زمان، در مقایسه با سایر عناصر خراب نمی‌شوند.

نمای سنگی

سنگ یک مصالح ساختمانی سنتی است که در طول تاریخ به طور گسترده برای ساخت و ساز استفاده شده است. اگرچه امروزه کمتر به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همچنان گزینه‌ای عالی به عنوان مصالح نما است. روکش‌های سنگ طبیعی آسان‌تر تهیه می‌شوند، نصب آنها ارزان‌تر است و ظاهری طبیعی به ساختمان‌ها می‌بخشند. نماهای سنگی هم بادوام هستند، هم در برابر آتش‌سوزی مقاومت دارند و هم به استحکام ساختمان کمک می‌کنند.

نماهای سبز

امروزه نماهای سبز به یک انتخاب رایج برای طراحی نما مجتمع تجاری تبدیل شده‌اند. آن‌ها ظاهری طبیعی به ساختمان‌ها می‌دهند و ما را به طبیعت نزدیک‌تر می‌کنند. فضای سبز را می‌توان در قاب‌های فلزی، روی نما ساختمان نصب کرد. از تخت‌های کاشت و سیستم‌های کابلی و داربست برای حمایت از رشد گیاهان خزنده استفاده می‌شود.

نماهای سبز به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کنند و منظره‌ای دلپذیری را هم از داخل و هم از بیرون ارائه می‌دهند. با این حال، آن‌ها معایب خاص خود را نیز دارند. این نماها نیاز به نگهداری بیشتری دارند و با تغییر فصول، ظاهر آن‌ها تغییر می‌کند. آبیاری و زهکشی دو موردی هستند که باید به دقت مدیریت شوند. همچنین حفظ این نماها با هرس مکرر و تغذیه مناسب گیاه، بسیار مهم است. انجام ندادن هر یک از این‌ها ممکن است ساختار نما را تضعیف کند.

طراحی نما مجتمع تجاری نماهای سبز

زیبایی‌شناسی و کارکرد نما

از آنجایی که معماران دائما مرزهای خلاقیت خود را گسترش می‌دهند و عناصری با خطوط هندسی متنوع طراحی می‌کنند، نماها بیش از پیش پیچیده‌تر می‌شوند. این اشکال استادانه دارای جزئیات بسیاری هستند.

طراحی و اجرای نما تقریبا ۲۵ درصد از کل هزینه‌های ساخت و ساز را به خود اختصاص می‌دهد. نما در ترکیب با سقف و سایر سیستم‌های پوششی ساختمان، نقش عمده‌ای در دستیابی به اهداف کلی عملکرد ساختمان ایفا می‌کند. در این راستا، سیستم نما باید یک سری الزامات پیچیده را برآورده کند؛ باید ضد آب باشد، میزان نور ورودی به ساختمان را کنترل کند و نور طبیعی را در داخل ساختمان به حداکثر برساند.

نما باید اتلاف حرارت و دما را در ساختمان محدود کند. یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام طراحی نما مجتمع تجاری به آن توجه شود، نقش آن در سیستم تهویه هوا است. نمای ساختمان همچنین باید در برابر باد مقاومت و وزن خود را تحمل کند. در نهایت، نماها نقش مهمی در محدود کردن انتشار شعله و دود از یک طبقه به طبقه دیگر یا بین فضاهای مختلف دارند.

نمونه‌های طراحی نما مجتمع تجاری

نما یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان است؛ زیرا به ساختمان هویت می‌بخشد و به متمایز شدن آن از سایر ساختمان‌ها کمک می‌کند. در این بخش، نگاهی می‌اندازیم به برخی از نمونه‌های موفق در زمینه طراحی نما مجتمع تجاری.

ساختمان چمبرز، بمبئی توسط Pentaspace

ساختمان چشمگیر چمبرز در منطقه شلوغ چاکالا آندری محصول ۱۳ سال برنامه‌ریزی و اجرای معماران مستقر در بمبئی، پنتاسپیس است. چمبرز زمانی یک ساختمان قدیمی با فروشگاه‌های خرده‌فروشی و سپس انباری برای مصالح ساختمانی برای پروژه متروی بمبئی بود. اکنون یک مکان تجاری نمادین است که با بافت خود به بلوغ رسیده است.
این سایت یک طرح عجیب و منحنی شکل است که در مقابل ایستگاه مترو بزرگراه وسترن اکسپرس قرار دارد. در این ساختمان، ساختار کامپوزیت از شیشه، بتن و فولاد در نسبت‌های مختلف استفاده می‌کند.

طراحی نما مجتمع تجاری ساختمان چمبرز

بیوفیلی شهری، بمبئی توسط Talati

پروژه آتی Talati یک واحه شهری در پس‌زمینه‌ای نسبتا ملموس از بمبئی و یک مجموعه ۲۵۰ هزار متر مربعی است. نمای پروژه این پتانسیل را دارد که هوا، سر و صدا و نور خورشید را به‌صورت بهینه فیلتر کند. در این طرح، به جای زاویه‌های ۹۰ درجه تیز، فرم‌هایی با لبه‌های گرد استفاده شده‌اند. از نظر متریال، نما با استفاده از پانل‌های شیشه‌ای ساندویچی DGL ساخته شده است.

طراحی نما مجتمع تجاری بیوفیلی شهری

ساختمان تجاری آبی عمیق، هانگژو چین

“آبی عمیق” به عنوان یک ساختمان تجاری در شهر علم و فناوری Zijingang در چین واقع شده است. برش هندسی، طرح ساختمان را قادر می‌سازد که بهتر با کل شهر ادغام شود. نمای همگرای X شکل نیز شخصیت مستقلی به ساختمان می‌بخشد.

طراحی نما مجتمع تجاری ساختمان تجاری آبی عمیق

دفتر مرکزی Zydus، احمدآباد هند

دفتر مرکزی Zydus در امتداد بزرگراهی شلوغ در حومه احمدآباد قرار دارد. این بنا یک ساختمان یکپارچه مستحکم با نمای قله‌ای است. فرم قلعه‌مانند ساختمان به بناهای قرون‌وسطایی از شهر محصور شده احمدآباد اشاره دارد. سه دیوار بارو مانندی که نمای غربی را تشکیل می‌دهند، به طور موثر فضای داخلی را از آفتاب خشن تابستان محافظت می‌کنند. نمای این ساختمان از فولاد کورتن ساخته شده است.

طراحی نما مجتمع تجاری دفتر مرکزی Zydus

پیچیده در امواج، هامبورگ

در این مجتمع سالن فیلارمونیک، سالن موسیقی مجلسی، رستوران‌ها، کافه‌ها، دفاتر کار، تراس پانوراما، آپارتمان‌ها، هتل و امکانات پارکینگ گنجانده شده‌اند. قسمت بالای سازه در صفحات منحنی شیشه‌ای پیچیده شده که منعکس‌کننده شهر و آسمان اطراف است. قسمتی از پانل‌های شیشه‌ای منحنی سوراخ شده‌اند تا منافذی را برای عبور هوا ایجاد کنند.

طراحی نما مجتمع تجاری پیچیده در امواج

پارک فناوری بین‌المللی، پونا هند

سیستم نمای یکپارچه دو جداره با باله‌های سفارشی، نما را نه‌تنها از نظر زیبایی‌شناختی بهتر می‌کند، بلکه از نظر محیطی نیز بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد. باله‌های سفارشی با نمای شیشه‌ای ادغام شده‌اند تا بار حرارتی و در نتیجه، مصرف انرژی را در این مجتمع کاهش دهند.

طراحی نما مجتمع تجاری پارک فناوری بین‌المللی

مرکز گرینلند پکن

گرینلند یکی دیگر از نمونه‌های موفق در طراحی نما مجتمع تجاری محسوب می‌شود. این مجتمع که در منطقه تجاری پکن قرار دارد، طراحی پایداری را در اولویت قرار داده و نما یکی از عناصر آن برای افزایش عملکرد محیطی است. پرده شیشه‌ای ذوزنقه‌ای شکل، برج ۵۵ طبقه را در ماژول‌های تکراری می‌پوشاند که هم سایه و هم زیبایی چشمگیری را ارائه می‌دهد. این ماژول‌ها بر اساس یک سری تحلیل‌های محاسباتی برای طراحی سازگار با محیط زیست تولید شده‌اند. فرم ساده است و در عین حال، با بازی نور روز به محیط اطراف طراوت می‌بخشد.

طراحی نما مجتمع تجاری مرکز گرینلند پکن

مجتمع تجاری Kalanderstraat

استودیو Vinke یک مجتمع تجاری جدید و قابل توجه در هلند طراحی کرده است. برای این پروژه، معمار به طور ویژه دو نوع مختلف پانل نما را توسعه داده است.

مجتمع تجاری Kalanderstraat طراحی نما مجتمع تجاری

جمع‌بندی

نمای ساختمان مزایای بی‌شماری از صرفه‌جویی در هزینه‌ها تا رشد درآمد را به همراه دارد. بهترین ویژگی‌های سازه را می‌توان با یک نمای خوش ساخت نشان داد. در حالی که یک نمای ضعیف می‌تواند کل طرح معماری ساختمان را خراب کند. بنابراین، بسیار مهم است که هنگام طراحی نما مجتمع تجاری تمام این عوامل لازم را در نظر بگیرید.

منابع:

۵/۵ - (۱ امتیاز)

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  1363 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم