طراحی نما ساختمان ویلا

طراحی نمای ساختمان ویلا

طراحی نما یکی از جنبه‌های مهم فرآیند ساخت‌وساز است که می‌تواند یک پروژه را بی‌نقص نشان دهد. نمای ساختمان مانند ویترینی برای نشان دادن هنر و دانش طراح به حساب می‌آید. نما باید نقطه کانونی ساختمان یا ویلا باشد؛ لازم نیست عجیب یا پر زرق و برق باشد، اما باید هنرمندانه طراحی و اجرا شود. طراحی نما ساختمان ویلا بهتر است با دوره زمانی، آب و هوا، منطقه، همچنین با سبک‌ها و مصالح ساختمانی محلی مطابقت داشته باشد.

نکات مهم هنگام طراحی نمای ساختمان ویلا

در طراحی ویلا مدرن، طراحی نما نیاز به بررسی و تحقیق فراوانی دارد تا به نتیجه مطلوب برسد. باید پلان سه‌بعدی ویلا را برای تصور نمای نهایی ترسیم کرد. طراحی داخلی و خارجی ساختمان باید به‌سادگی تفکیک شود. سعی نکنید اشکالات طراحی را با اضافه کردن تزئینات و رنگ‌های بی‌دلیل جبران کنید. هماهنگی نما با کلیت ساختمان بسیار ضروری است. طراح باید تلاش کند بین فضای داخلی با بنای ویلا، نوعی همخوانی ایجاد کند؛ این همخوانی باید از نظر سبک و ایده‌پردازی صورت بگیرد.

توجه کنید که مصالح، شکل سقف و نماهای خارجی را مطابق با آب و هوای ثابت مکان، انتخاب کنید. برای مثال، اغلب ساکنان شمال کشور برای محافظت از خانه‌ها در برابر باران به انتخاب سقف‌های شیب‌دار متوسل می‌شوند.

رنگ‌ها در طراحی نمای ساختمان ویلا

رنگ یکی از مهم‌ترین عناصر است؛ زیرا جذاب‌ترین ویژگی ساختمان به حساب می‌آید. در یک تقسیم‌بندی، رنگ‌ها به دو دسته رنگ‌های گرم و سرد طبقه‌بندی می‌شوند که هر کدام انرژی منحصربه‌فردی را منعکس می‌کنند. هنگام انتخاب رنگ‌های مناسب و کاربردی، می‌توان یک توهم نوری مانند احساس بزرگ‌تر بودن فضا از محیط واقعی ایجاد کرد. مثلا نمای ویلاهای کوچک و ویلاهای یک طبقه را با رنگ‌های روشن‌تر می‌توان بزرگ‌تر جلوه داد.

رنگ‌ها می‌توانند احساسات درونی افراد را تحت تاثیر قرار دهند؛ می‌توانند به فرد احساس راحتی یا ناراحتی القا کنند. از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی می‌توان بسیاری رنگ ثانویه تولید کرد. استفاده از رنگ‌های روشن، با نمای خانه‌های امروزی و مدرن مطابقت دارد.

نکات مهم هنگام طراحی نما ساختمان ویلا

مهم‌ترین عواملی که بر نمای ساختمان تاثیر می‌گذارند

نما تحت تاثیر فرم کلی ساختمان قرار دارد و تجلی روح کلی بنا است. می‌توان با دیدن نما، هنر، ظرافت و ریزبینی طراح را مشاهده کرد. برخی از عوامل مهم در زیباتر شدن طراحی نما ساختمان ویلا به شرح زیر هستند:

فضای ورودی

شکل ساختمان متاثر از تعریف فضای ورودی است، بنابراین برای جذابیت بیشتر باید متمایز و با نور و گیاه تزئین شود. انتخاب فضای ورودی بهینه و جذاب به تنهایی تاثیر بسیاری بر زیبا شدن نمای ساختمان می‌گذارد.

عنصر اصلی ساختمان

عنصر اصلی ساختمان می‌تواند پلکانی باشد که طبقات ویلا را با ورودی اصلی داخلی ترکیب می‌کند.

گاراژ یا پارکینگ جلو

شکل ساختمان تحت تاثیر حضور یا عدم حضور پارکینگ جلویی بنا است. هنگام طراحی نمای ویلاهای مدرن باید به این نکته توجه داشت که نکات تزئینی خاصی مانند نورپردازی،‌ می‌تواند به گاراژ و پارکینگ بعد دهد و تاثیر زیادی بر نمای ساختمان بگذارد.

گاراژ یا پارکینگ جلوطراحی نما ساختمان ویلا

نماهای ساختمانی کشورهای مختلف

نمای ساختمان تحت تاثیر ایده اصلی طراحی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، نما ساختمان‌های مدرن می‌تواند از طبیعت کاربری ساختمان الهام گرفته شود. برای مثال یک ساختمان تفریحی مانند یک کشتی طراحی می‌شود. علاوه بر این، انتخاب نوع نما با توجه به فرهنگ کشورها متفاوت است. به عنوان مثال، نمای ویلاهای خلیج فارس، نمای ویلاهای عربستان سعودی، به ویژه نمای ویلاهای ریاض، در مقایسه با نمای ویلاهای اروپا، آمریکا و هند نورپردازی بیشتری دارند.

سبک‌های مختلف نما ساختمانی

قبل از طراحی نما ساختمان ویلا باید درباره سبک‌های مختلف نماها اطلاعاتی به دست آوریم. بعد از شناخت سبک‌های مختلف باید با توجه به ویژگی هر نما، از یکی از این سبک‌ها ایده طراحی بگیریم.

 • سبک عربی یا اسلامی با نمای بیرونی پرآذین و عناصر تزئینی معروف اسلامی برای نما ساختمان‌های باشکوه استفاده می‌شود.
 • سبک مدرن که ویژگی اصلی آن سادگی است برای ایجاد نمای خانه‌های مدرن ساده و ظریف استفاده می‌شود.
 • سبک کلاسیک با میراث و فرم باستانی مشخص می‌شود تا به شما احساس قدمت و تجمل بدهد.
 • سبک نئوکلاسیک سبکی است که لوکس بودن کلاسیک و سادگی مدرن را با هم ترکیب می‌کند.
 • سبک اروپایی نیز با سقف‌های شیب‌دار برای محافظت از خانه در برابر باران با توجه به هوای سرد و بارانی مشخص می‌شود.
طراحی نما ساختمان ویلا سبک‌های مختلف نما ساختمانی

انواع نما ساختمان

برای طراحی نما ساختمان ویلا می‌توانیم انواع مختلفی را انتخاب کنیم. این انتخاب با توجه به سلیقه کارفرما، کاربری ساختمان، موقعیت جغرافیایی و نقشه منطقه انجام می‌شود. برخی از گزینه‌های اصلی عبارت‌اند از:

 • نماهای سنگی
 • نماهای بتنی
 • نماهای چوبی
 • نماهای آجری
 • نماها با رنگ‌های پلاستیکی یا سیمانی
 • نماهای سرامیکی
 • نماهای مرمر

نما شیشه‌ای ویلا

می‌توان از طریق نما شیشه‌ای، نور طبیعی را در محیط داخلی افزایش داد. با استفاده از شیشه، می‌توانید در طول روز، بدون مانع، بیشترین مقدار نور طبیعی را دریافت کنید. استفاده از شیشه‌های دوجداره در نما، می‌تواند به طور قابل‌توجهی از ورود صدا و نویز به داخل ساختمان جلوگیری کند.

علاوه بر این، استفاده از شیشه در نما ساختمان می‌تواند زیبایی چشمگیری به همراه داشته باشد؛ زیرا باعث دستیابی به چشم‌انداز شهر می‌شود. سرعت بالا در نصب نما، یکی از ویژگی‌های بارز نماهای شیشه‌ای است. به دلیل طراحی و برش‌های متعدد، نماهای شیشه‌ای در کمترین زمان ممکن نصب می‌شوند. استفاده از شیشه به کاهش مصرف انرژی نیز کمک می‌کند.

طراحی نما ساختمان ویلا نما شیشه‌ای ویلا

نما بتنی ویلا

ساخت و طراحی ویلا با نما بتنی، سبک مدرن و نوگرایی را به نمایش می‌گذارد. طراحان فرم گرا بیشتر به استفاده از نماهای بتنی علاقه‌مند هستند. باید در نظر داشت که استفاده از نما بتنی در کاهش هزینه ساخت ویلا نیز تاثیر دارد. اجرای نما بتنی سریع و نسبتا آسان است و نیاز به مصالح گران‌قیمت مانند سنگ را کاهش می‌دهد.

نما چوبی ویلا

نما چوبی ویلا به عنوان جدیدترین نما ساختمان شناخته می‌شود که نسبت به سایر نماها مزیت‌های خاص خود را دارد. نسبت به نما سنگی و شیشه‌ای، جایگزینی نما چوبی برای ویلا به راحتی امکان‌پذیر است. تنوع چوب‌های مختلف و طرح‌های زیبا و متنوع، گزینه‌های بسیاری برای مشتریان فراهم می‌کند و انتخاب بهترین نما چوبی را برای آن‌ها امکان‌پذیر می‌کند. نقطه ضعف این نوع نما، قیمت و هزینه‌های نگهداری از آن است.

نما آجری ویلا

آجر همواره یکی از پرکاربردترین مواد ساختمانی به حساب می‌آید و استفاده از آن در طراحی نما ساختمان ویلا پس از چند سال، مجددا در حال افزایش است. وقتی از نما آجر صحبت می‌کنیم، تصور اغلب افراد آجرهای پهن و رنگ زرد است، در حالی که امروزه به لطف پیشرفت فناوری، انواع مختلفی از آجرها در بازار وجود دارند.

آجرهای مدرن ساختمانی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی و بیشتر مناسب اجرای نما ویلا هستند. به عنوان مثال، می‌توان به تولید مصالحی همچون آجرهای ضد آتش اشاره کرد که دارای رنگ‌ها، طرح‌ها و اندازه‌های متنوع و زیبایی هستند و نمای چشم‌نوازی را برای ساختمان به وجود می‌آورند.

طراحی نما ساختمان ویلا نما آجری ویلا

نما ویلا با رنگ پلاستیکی

در حال حاضر، برای بهبود زیبایی و جلوگیری از فرسایش نمای خانه، می‌توان از رنگ نما بیرونی ساختمان استفاده کرد. با گذر زمان و تابش نور خورشید، باران‌های اسیدی یا آلودگی‌های هوا، ممکن است نمای ساختمان زیبایی و شکوه خود را از دست دهد. اگر آلودگی‌های باقیمانده روی نما کم باشد، می‌توانید آن را با آب شستشو دهید؛ اما اگر رنگ نما ساختمان به طور قابل‌توجهی خراب شده باشد، می‌توانید نما را دوباره به راحتی رنگ‌آمیزی کنید.

نما سرامیکی ویلا

نما سرامیکی یکی از جدیدترین نماهای ساختمان است. از آنجایی که نمای ساختمان اولین عنصری است که توسط بیننده مشاهده می‌شود، انتخاب طرح و متریال مناسب برای آن بسیار مهم است. استفاده از سیمان سفید، سیمان سیاه و سنگ در گذشته رایج بود، اما با ظهور کاشی، صنعت ساختمان‌سازی تحول زیادی پیدا کرد. تولید سرامیک بیان‌گر پیشرفت مهندسی متالورژی در صنعت عمران به حساب می‌آید. سرامیک در طرح و رنگ بسیاری موجود است. علاوه بر ایجاد تنوع در نما، سرامیک کاری مزایای قابل‌توجهی نیز دارد که نظر اکثر معماران را به خود جلب کرده است.

نما ویلا با سنگ مرمر

سنگ مرمر نما ساختمان ویلایی، نوعی سنگ تزئینی محسوب می‌شود که در ابعاد و اندازه‌های خاص قابل برش و تراش است. این سنگ‌ها دارای سختی و دوام متفاوتی هستند و در شرایط آب و هوایی مختلف می‌توان از آن‌ها بهره برد. سنگ مرمر نما در زیبایی و دکوراسیون ویلا‌ها نقش بسیار مهمی دارد و زیبایی آن‌ها را دوچندان می‌کند.

آیا نمای ساختمان‌ها از کارایی نیز برخوردار است؟

طراحی ویلا و به‌طور کلی ساختمان باید به‌گونه‌ای منطبق با عملکرد آن باشد. ساختمان از درون به بیرون طراحی می‌شود. بنابراین فرآیند طراحی نما ساختمان ویلا نیازمند پیوستگی بین فضای داخلی و خارجی است. همچنین نمای بنا باید با فضای محیط نیز مطابقت داشته باشد.

کارایی طراحی نما ساختمان ویلا

اصول طراحی نما ساختمان ویلا

چنانچه اصول طراحی نما را به دقت رعایت کنید، در خلق یک نمای بی‌نظیر موفق خواهید شد. برخی از اصول طراحی نما ساختمان را با هم مرور می‌کنیم:

 1. اولین چیزی که در طراحی نما باید به آن توجه کرد، تناسبات است. نما باید ارتفاع و عرض ساختمان شما را در رابطه با محیط اطراف آن متعادل کند. اگر در هر دو طرف ساختمان‌های بلندی دارید، ممکن است بخواهید کمی ارتفاع و اندازه به ساختمان خود اضافه کنید تا نامناسب به نظر نرسد.
 2. در نظر بگیرید که از چه موادی برای طراحی خود استفاده می‌کنید؛ زیرا آن‌ها نقش مهمی در ظاهر ساخت شما دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، مطمئن شوید موادی را انتخاب می‌کنید که مکمل یکدیگر و همچنین دارای رنگ‌های مکمل باشند.
 3. طراحی نما بیرونی ساختمان نقش مهمی در تعیین ظاهر و تاثیر آن بر جامعه دارد. نما بیرونی باید جذاب به نظر برسد و در عین حال بتواند در برابر فرسایش باد، باران، خورشید و غیره مقاومت کند. عوامل زیادی تعیین‌کننده طراحی نما ساختمان ویلا هستند. این عوامل شامل موقعیت مکانی، محدودیت‌های بودجه، مجموعه مهارت‌های معمار و … است.

نما چشمگیر یا Impressive Facade چیست؟

نما چشمگیر یک طرح ساختمانی با مفهوم جدید است که زیبایی و کارایی را به سطحی بالاتر می‌رساند. این مفهوم شامل استفاده از پنل‌های خورشیدی، عایق‌های پیشرفته، پنجره‌های دو جداره، سیستم‌های جمع‌آوری آب باران و غیره می‌شود. همچنین این طرح شامل اصول طراحی پایدار مانند تهویه طبیعی و نور طبیعی برای روشنایی است. نما چشمگیر نه‌تنها نمای بیرونی زیبایی را شکل می‌دهد، بلکه دارای ویژگی‌های باکیفیت انرژی بهینه در داخل ساختمان است. در طراحی و اجرای نما چشمگیر، به غیر از زیبایی، عملکرد نیز مد نظر طراح قرار دارد.

اصول طراحی نما ساختمان ویلا

نورپردازی نما ساختمان

در طراحی ویلا یکی از مواردی که اغلب دیده می‌شود، نورپردازی نما است. این کار علاوه بر زیبایی می‌تواند احساساتی مانند شکوه را نیز القا کند. اکثر سازه‌های معماری کلاسیک مانند عجایب هفتگانه جهان یا دیگر شاهکارهای معماری، از نورپردازی شگفت‌انگیزی برای القای حس هنری اثر استفاده کرده‌اند.

امروزه بیشتر ساختمان‌ها با انواع مختلف نورپردازی نما تزئین می‌شوند. نماها می‌توانند اشکال و طرح‌های مختلفی داشته باشند، اما داشتن گزینه‌های نورپردازی همه‌کاره می‌تواند به ایجاد تصویری زیبا کمک کند.

جمع‌بندی

طراحی نما ساختمان ویلا تکمیل‌کننده اثر طراح است. نما باید با فضای داخلی هماهنگ باشد. این هماهنگی دربرگیرنده ایده‌پردازی، سبک، انتخاب مصالح، رنگ و … است. نکته مهم دیگر در انتخاب نما، همخوانی با محیط اطراف خود است. مواردی مانند نورپردازی نیز می‌توانند علاوه بر زیبایی، به القای احساسات مختلف مانند صلابت، آرامش و … کمک کنند.

منابع:

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  1341 بازدید

  داغ ترین مطالب هفته

   آخرین اخبار دکوراسیون

    ویدیو های دکوراسیون داخلی

     دکوراسیون آشپزخانه

      چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

       خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

        کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم