طراحی باغ ویلا 500 متری

طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری

ویلا خانه‌ای است دور از شهر که در یک محیط طبیعی ساخته شده باشد. شکل این سازه‌ها در طول زمان تغییرات زیادی کرده است. در زمان روم باستان، اشراف خانه‌های باشکوهی را در باغ‌ها یا در نزدیکی طبیعت  می‌ساختند و روزها یا ماه‌هایی از سال را در آنها می گذراندند.

طراحی و ساخت ویلا تا به امروز ادامه پیدا کرده است. طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری مدرن، دربرگیرنده چیدمان باز، به‌روز و آرامش‌بخشی است که سعی دارد تا جایی که ممکن است، فضای بیرونی را با فضای داخلی ترکیب کند. به طور کلی، طراحی باغ ویلا بر اساس تعامل با طبیعت و استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های یک محیط بکر انجام می‌شود.

مشاوره طراحی ویلا در شرکت معماری آرل

اگر قصد طراحی ویلا، بازسازی، اجرا  یا تغییر دکوراسیون آن را دارید شرکت معماری آرل با سال ها سابقه در زمینه طراحی انواع پروژه های مسکونی، خانه و ویلا از ابتدای مسیر، مشاوره تا ساخت همراه شما خواهد بود.

شرکت معماری آرل

قبل از تصمیم گیری و شروع روند طراحی ویلا، مشاوره طراحی آرل می تواند اطلاعات کافی از نیاز های شما به عنوان مالک یا کارفرمای پروژه در اختیار تیم معماران قرار می دهد همینطور  با مشاوره  آرل و ارائه نمونه پروژه ها  شناخت روشن تری از امکانات و محدودیت های پروژه و طرح دلخواهتان  دریافت می کنید. در مشاوره طراحی ویلا می توانید سبک طراحی مدنظر  و ایده های خود را مطرح کنید و از دانش تخصصی و ایده های خلاقانه طراحان آرل بهره مند شوید.

مشاوره طراحی ویلا راهنمای خوبی برای انتخاب سبک و نوع طراحی با توجه به بودجه شما، ارائه راهکارها برای محدودیت های پروژه و  تلفیق طراحی عملکردی و اصولی و در عین حال زیبا خواهد بود.

خدمات طراحی ویلا شرکت آرل

 • مشاوره جهت تعریف و شناخت موضوع و نیازهای پروژه
 • در خواست اطلاعات در مورد نیازهای کارفرما، سایت و ….
 • بررسی ضوابط طراحی و اجرا در منطقه
 • تجزیه تحلیل نمونه پروژه های مرتبط اجرا شده و ارائه به کارفرما برای شناخت سبک مدنظر
 • بررسی نیاز های خاص کارفرما مانند: شومینه، استخر، کوشک و تراس و …
 • کسب مجوزها و دستور نقشه
 • اعلام هزینه و تایید کارفرما
 • بازدید پروژه در صورت نیاز و با توجه به پیشرفت کار طراحی
 • طراحی اولیه با توجه به ویو ها، جهت وزش باد، تابش  و شرایط اقلیمی منطقه
 • ارائه اتودهای اولیه جانمایی فضا و اتود های حجمی  برای تایید کارفرما
 • نقشه های فاز یک
 • نقشه های سازه، برق، مکانیک و نقشه های فاز ۲
 • معماری داخلی ویلا و طراحی سه بعدی در صورت نیاز کارفرما
 • طراحی لنداسکیپ
 • ورود به فاز های اجرایی در صورت تمایل کارفرما

برای طراحی ویلا و استفاده از مشاوره تخصصی گروه معماران آرل میتوانید از طریق شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید:

تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱

اصول طراحی ویلا

یکی از مولفه‌های مهم در ساخت ویلا، ارتباط مستقیم و نزدیک یک محیط مسکونی با طبیعت است. به همین دلیل اصول طراحی یک ویلای مدرن با طراحی یک خانه معمولی، تفاوت زیادی دارد.

امروزه با توجه به سرعت و شلوغی دوران معاصر، برخورداری از محیطی آرامش‌بخش بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل افراد زیادی به خرید یا ساخت باغ ویلا در محیط‌های خارج شهر اقدام می‌کنند. طراحی ویلا مدرن در متراژهای ۵۰۰ متری، نیازمند رعایت برخی اصول است. در این ابعاد، دست طراح چندان باز نیست و باید بهترین استفاده را از فضاها ببرد.

پرداختن به زیبایی‌شناسی یک ویلا در طراحی، باعث جلب توجه بیشتری می‌شود. توجه به اصول طراحی ویلا برای ایجاد محیطی آرامش‌بخش و زیبا، بسیار حیاتی است. چنانچه ویلاها طبق اصول طراحی معماری ویلایی ساخته شوند، می‌توانند راحتی و آسایش بیشتری را برای زندگی فراهم آورند. زمانی می‌توان یک پروژه را موفق تلقی کرد که همه فضاها متناسب با نیاز کاربران باشند و بر اساس سبک زندگی و سلیقه آن‌ها طراحی شوند. طراحی باغ ویلا مدرن، نمایشی از سادگی است.

برای ساخت و طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری رویایی باید مواردی را رعایت کرد. موارد زیر برخی از بهترین اصول طراحی این ویلاها هستند که باید در نظر گرفته شوند.

محل

موقعیت مکانی از فاکتورهای مهم طراحی ویلا به حساب می‌آید. باید بهترین منطقه را برای اجرا در نظر بگیریم. بهتر است مکانی را انتخاب کنید که بکرترین منطقه را در اختیار شما قرار دهد.

عملکرد

اولین مورد مهم در فرآیند طراحی، چیدمان فضای زندگی کاربردی است. کاربردی بودن فضاها نقش مهمی در طراحی ویلا ایفا می‌کند. بنابراین پیش از ارائه هر طرح پیشنهادی، باید از نیازها و توقعات صاحبان خانه، اطلاع پیدا کرد. در طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری نمی‌توان در اختصاص فضاها، دست‌ودل‌باز بود.

در صورتی می‌توان طرحی را موفق دانست که همه فضاها مطابق با انتظارات کاربران باشند و بر اساس سبک زندگی و سلیقه آن‌ها طراحی و انتخاب شده باشند. همه‌چیز باید تا حد امکان کاربردی باشد. این بهترین شیوه برای ساخت و طراحی ویلای مدرن است.

طراحی باغ ویلای 500 متری عملکرد

تعادل

رعایت تعادل در طراحی ویلا باعث می‌شود علاوه بر حفظ انسجام فضاها، حضور در آن آرامش‌بخش باشد. به‌عنوان مثال، یک پنجره بزرگ نزدیک به مرکز دیوار را می‌توان با یک پنجره کوچک نزدیک به لبه دیوار متعادل کرد. بنابراین تعادل می تواند طبق موقعیت اشیا مثل پنجره‌ها در ویلا یا بر اساس حجم یا اندازه اشیا باشد.

تعادل را می‌توان از طریق رنگ نیز رعایت کرد. تعادل با رنگ به مواردی مانند متعادل کردن رنگ‌های تیره‌تر با رنگ‌های روشن‌تر، یا متعادل کردن رنگ‌های پررنگ با رنگ‌های خنثی روشن، یا متعادل کردن رنگ‌ها و الگوهای طبیعی با رنگ‌های مصنوعی و … اشاره دارد.

رنگ‌ها

رنگ‌ها بخش جدایی‌ناپذیر دکوراسیون یک ویلا هستند. ترکیب رنگ‌ها یک امر حیاتی و مهم در طراحی داخلی و نمای بیرونی ویلاهای مدرن است که تفاوت خارق‌العاده‌ای در ظاهر نهایی بنا ایجاد می‌کند.

شما می‌توانید هر رنگی را که می‌خواهید انتخاب کنید، فقط باید مطمئن شوید که آن‌ها مکمل یکدیگر هستند و به خوبی با هم هماهنگی دارند. بهتر است ترکیب رنگی را انتخاب کنید که آرامش فضا را دو چندان کند. علاوه بر این تا حد امکان از رنگ‌های تک رنگ و خنثی استفاده کنید.

چراغ‌ها

نورپردازی، بخش بزرگ و محوری هنرهای تجسمی و معماری است. یک طراح با تجربه و حرفه‌ای، نورهای مناسبی را برای تفکیک فضاها در یک ویلا انتخاب می‌کند. نورپردازی مناسب تاثیر زیادی در زیبایی‌شناسی محیط و القای تم‌های مختلف مانند آرامش یا تجمل دارد.

بافت‌ها و فرم‌ها

بافت، کیفیت مواد و فرم‌ها عوامل مهمی در انتخاب مواد برای تکمیل سازه هستند. اگر می‌خواهید از بافت‌ و الگوی خاصی استفاده کنید، حجم‌های هندسی، خطوط مورب، چندضلعی‌ها یا خطوط شکسته و منحنی را در نظر بگیرید.

پنجره‌ها

یکی دیگر از عناصر مهم در طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری توجه به نقش پنجره ها است. در طراحی یک ویلای مدرن، پنجره‌ها عنصر مهمی محسوب می‌شوند که باید با نمای بیرونی هماهنگی داشته باشند. استفاده از پنجره یک راه کاربردی برای ایجاد فضایی سبک و مطبوع است. به کمک پنجره فضا بازتر به نظر می‌رسد و نور طبیعی بیشتری وارد می‌شود تا فضای ویلا مدرن‌تر و دلنشین‌تر به نظر برسد. در باغ ویلاها، استفاده دقیق و هوشمندانه از پنجره‌ها باعث می‌شود سرسبزی بیرون حضور پررنگی در فضاهای داخلی داشته باشد.

فضاهای ذخیره‌سازی

طراحی فضای ذخیره‌سازی هوشمندانه، به ارزش فضا می‌افزاید. ذخیره‌سازی فقط عنصری برای طراحی نیست، بلکه یک عنصر کارآمد برای فضای داخلی در طراحی ویلا مدرن است. این فضاها به شما کمک می‌کنند از به هم ریختگی جلوگیری شود تا یک ویلای مرتب داشته باشید. فضاهای ذخیره‌سازی خوب و بهینه‌شده تضمین می‌کنند که خانه شما مکانی با طراوت و عاری از شلوغی باقی می‌ماند.

طراحی بیرونی

علاوه بر طراحی هوشمندانه فضای داخلی ویلا، فضای بیرونی بنا نیز باید مورد توجه قرار گیرد. عناصر بیرونی یک ویلای مدرن باید از نظر طراحی با فضای داخلی هماهنگ و در ارتباط باشند و از یک سبک پیروی کنند. نما مظهر ویلای مدرن شما است؛ زیرا اولین تصویری از ساختمان است که به چشم می‌آید. در طراحی بیرونی می‌توان از نورپردازی برای جلوه بیشتر بهره برد.

سبک‌های مختلف طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری

سبک‌های مختلفی برای طراحی داخلی یک ویلا وجود دارند. برخی از این طرح‌ها شامل سبک معاصر، نئوکلاسیک، روستایی، سبک ذن و … می‌شوند. انتخاب و به کارگیری سبک طراحی داخلی که با سبک کلی ویلا مطابقت داشته باشد، منعکس‌کننده سلیقه مالک خواهد بود.

سبک‌های مختلف طراحی داخلی در باغ ویلا 500 متری

نئوکلاسیک

به عنوان ترکیبی ظریف از تجمل کلاسیک و سادگی مدرن در طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری، سبک نئوکلاسیک ۴ عنصر را پیشنهاد می‌کند: فضا، رنگ، الگو و متریال.

ویلایی به سبک نئوکلاسیک، فضا را بر اساس قانون «نسبت طلایی» تقسیم می‌کند. تن رنگ‌های مشخص مانند خاکستری، سیاه، قرمز، یشمی و … همراه با پالت رنگی مدرن و پیچیده مانند کرم، سفید، سفید شیری و … حس اشرافیت و تجمل را به فضا می‌بخشد.

نکته برجسته در سبک نئوکلاسیک، استفاده از نقش‌های ظریف است. موادی که معمولا در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند، گرانیت، چوب، چرم و غیره هستند که به طرز استادانه‌ای ساخته و انتخاب شده‌اند.

طراحی باغ ویلای 500 متری نئوکلاسیک

سبک معاصر

سبک معاصر بسیار کاربردی و مناسب برای خانواده‌های جوان و فعال است. ویژگی‌های این سبک شامل طراحی قوی، سطوح صاف، به حداقل رساندن لوازم جانبی و شکستن اصول طراحی قدیمی می‌شود.

ویلا به سبک معاصر با سقف‌های بلند، پنجره‌های بزرگ از سقف تا کف و فضای باز طراحی می‌شود تا بلوک‌های هندسی را در دکوراسیون تشکیل دهد. اجزای مبلمان معمولا دارای شکل ساده و سطوح صاف هستند و در انتخاب آن‌ها الگوهای دست و پاگیر و تزئینات شلوغ، به حداقل رسیده‌اند.

در طراحی ویلا به سبک معاصر، پالت رنگ خنثی، سیاه و سفید بسیار محبوب است. دیوارها اغلب با رنگ خنثی رنگ‌آمیزی می‌شوند تا جلوه‌ای استاتیک ایجاد و اجسام را تزئین کنند. معماران از نور طبیعی بیرون استفاده می‌کنند تا فضای داخلی را روشن‌تر و چشمگیرتر سازند.

سبک معاصر طراحی باغ ویلای 500 متری

سبک روستیک

یکی دیگر از سبک‌هایی که می‌توان در طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری در نظر گرفت، سبک روستیک است. روستیک یک سبک طراحی متمرکز بر بهره‌برداری از مواد طبیعی با خطوط اولیه و خام است که زیبایی طبیعی را به ارمغان می‌آورد. در فضاهای روستیک اغلب از مصالح موجود در طبیعت مانند کاشی‌های چوبی و سنگی استفاده می‌شود که برای ویلاهای مدرن بسیار مناسب‌ هستند.

به طور خاص، سبک روستیک از سنگ برای دیوارهای خانه، بیرون نما یا به عنوان راه پله استفاده می‌کند و فضایی مستحکم را القا می‌کند. به علاوه از چوب برای پوشش سقف، تیرها، ستون‌ها و کف استفاده می‌شود که هم گرما را به ‌خانه می‌آورد و هم زیبایی طبیعت را به فضای زندگی هدیه می‌کند.

در سبک روستیک از قاب پنجره بزرگ نیز بهره گرفته می‌شود که به استفاده از نور طبیعی برای پر کردن فضا با نور خورشید و باد کمک می‌کند. مبلمان مورد استفاده معمولا طرحی ساده و بدون نقش و نگار، بافت یا فقط نقوش هندسی ساده دارند.

طراحی باغ ویلای 500 متری سبک روستیک

سبک روستایی

در هر دوره‌ای از تاریخ، سبک طراحی معماری روستایی به لطف زیبایی ساده، روستایی و فرنیش همچنان جذاب است و حس آرامش و راحتی را به ارمغان می‌آورد.

در سبک روستایی، خطوط طراحی داخلی کمی قدیمی، کلاسیک و سنتی هستند. در این سبک، از طیف رنگی طبیعی با سایه‌های پاستلی مانند بژ، صورتی، سفید، سبز چوبی و … استفاده می‌شود تا احساس سبکی و راحتی ایجاد کند.
به کارگیری مبلمانی از چوب طبیعی با بافت‌های ساده و رنگ‌های هماهنگ حسی روستایی، ظریف و آرامش‌بخش برای ساکنین به ارمغان می‌آورد. گل‌های تازه با رنگ‌های ملایم نیز یکی از نکات برجسته در فضای زیبا و رمانتیک روستایی هستند.

سبک روستایی طراحی باغ ویلای 500 متری

سبک ذن

ذن ترکیبی از دو سبک طراحی مینیمالیستی یعنی ژاپنی و اسکاندیناوی است. این سبک به سادگی توجه ویژه‌ای دارد و حس آرامش و بیداری را در افراد زنده می‌کند. طراحی ویلا به سبک ذن برای صاحبانی مناسب است که سبک زندگی ساده و آرام را ترجیح می‌دهند.

هنگام استفاده از سبک ذن در فضای داخلی، طراح با بهره‌گیری از نور طبیعی، سعی در بزرگتر نشان دادن فضا دارد. فضای نشیمن، نظم و اعتدال در مبلمان را در اولویت قرار می‌دهد تا احساس آرامش و کانونی برای مراقبه را ایجاد کند.
برای انتخاب مبلمان در سبک ذن، اقلام تک رنگ با رنگ‌های طبیعی مانند چوب قهوه‌ای، سبز، قهوه‌ای خاکی، بژ، خاکستری و غیره در اولویت قرار می‌گیرند. این موارد با کفپوش‌های چوب طبیعی یا فرش‌هایی که هم مجلل و هم مدرن هستند، ترکیب می‌شوند.

یک ویلا به سبک ذن تعادل، هارمونی و آرامش را به ارمغان می‌آورد؛ یک اقامتگاه آرام و خالص برای صاحبان خانه تا استرس و نگرانی‌ها را از خود دور کنند.

مطالب مرتبط:

جمع‌بندی

برای طراحی باغ ویلا ۵۰۰ متری باید در تفکیک فضاها دقت زیادی به خرج داد. انتخاب مکان مناسب، استفاده کاربردی از نور، رنگ، فضای داخلی، بافت‌ها، فرم‌ها، پنجره‌ها و فضاهای ذخیره‌سازی جزء اولویت‌ها در طراحی محسوب می‌شوند.

منابع:

۴.۳/۵ - (۱۰ امتیاز)

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  2768 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم