طراحی ویلا یک طبقه - هزینه ساخت و نمونه‌های جذاب

طراحی ویلا یک طبقه

موضوعات زیادی وجود دارد که هنگام ساخت ویلا باید به آن‌ها فکر کنید. این مسائل عبارت‌اند از طراحی، ساختار، چیدمان، فضای داخلی و غیره. یکی از مهم‌ترین مسائل نیز تعداد طبقات یک ‌خانه یا ویلا است.

امروزه بسیاری از صاحبان ویلا طراحی ویلا یک طبقه را به دوطبقه یا چندطبقه ترجیح می‌دهند. زیرا به‌راحتی می‌توان آن را در سبک‌های مختلف از کلبه و سنتی گرفته تا سبک‌های مدرن طراحی و اجرا کرد. ولی آیا مفهوم، طراحی و ساخت این نوع ویلا، مزایای طراحی ویلا یک طبقه، هزینه ساخت ویلایی با ساختار یک‌طبقه و الزامات آن چگونه است؟

ویلای یک‌طبقه و انواع آن

تعداد طبقات یک‌ ویلا می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. عمده‌ترین آن‌ها تعداد نفراتی است که قصد دارند در آن اقامت کنند و نحوه کاربری ویلا آن خواهد بود. ازآنجاکه امروزه خانه‌ها و ویلاهای یک‌طبقه طرف‌داران بسیاری دارند، طراحی ویلا یک طبقه و طراحی ویلای مدرن باید موردتوجه قرار گیرد.

ویلای یک‌طبقه ساختمانی است که فقط یک طبقه همکف دارد و گاهی می‌تواند زیرزمین نیز داشته باشد. این ویلاها به‌خصوص زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تمرکز اصلی طراحی ایجاد یک رابطه قوی بین فضاهای داخلی و مناطق بیرونی اطراف باشد.

برای طراحی ویلا یک طبقه طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها در سبک طراحی را خواهید داشت. بنابراین چه به‌دنبال طراحی ویلای مدرن باشید، چه در پی ساختن ویلایی به‌سبک سنتی و چه به‌سبک کلبه‌ای یا پلان‌های طبقه باز (سبک مزرعه‌ای)، طراحی ویلا به‌صورت یک طبقه به‌راحتی می‌تواند رویاهای شما را برآورده کند.

طراحی ویلای یک طبقه ساحلی

ویلاهای ساحلی یک طبقه از طراحی ساده‌ای برخوردار هستند. یک ویلای ساحلی زیبا اغلب نیاز به طراحی فضای داخلی و خارجی دارد. به جای پرداختن به جزئیات و ویژگی‌های سنتی که اغلب در ویلاهای روستایی یافت می‌شوند، طراحی ویلای ساحلی یک طبقه دارای خطوط و چیدمان ساده و یکپارچه است.

نکات مهم در ساخت و طراحی ویلا ساحلی یک طبقه

سبک معماری ساحلی ممکن است با توجه به مکان، مصالح مورد استفاده و دیدگاه معمار متفاوت باشد. سواحل، نوارهای باریک با شیب ملایمی از زمین در امتداد لبه رودخانه، دریا یا اقیانوس هستند. آن‌ها می‌توانند شنی، صخره‌ای، یخ‌زده یا گرمسیری باشند که به دلیل هوازدگی یا فرسایش در طول زمان ایجاد می‌شوند. مواد به جا مانده در سواحل شامل ماسه، سنگریزه، سنگ، قطعات و صدف‌های دریایی است.

یکی از رضایت‌بخش‌ترین مکان‌ها برای استراحت می‌تواند یک ویلای ساحلی باشد. منطقه بندی محلی، مناطق سیل، انتخاب مواد، پنجره‌ها و درب‌ها، و حفاظت از طوفان و باد تنها چندین عامل در طراحی ویلای یک طبقه هستند.

اهمیت رنگ روشن در طراحی ویلا ساحلی

در طراحی ویلاهای یک طبقه از نوع ساحلی، بهتر است از رنگ روشن استفاده کنید. البته این موضوع کاملا سلیقه‌ای است، اما انتخاب رنگ روشن به ایجاد حس آرامش کمک می‌کند. ترکیب رنگ روشن ویلا با منظره آبی دریا، احساس دلنشینی به مخاطب می‌دهد. استفاده از رنگ‌هایی با کنتراست بالاتر نیز برای نمای بیرونی می‌تواند جذاب باشد.

استفاده از مصالح طبیعی در طراحی ویلاهای ساحلی

توجه داشته باشید که هدف از طراحی ویلای ساحلی یک طبقه، القای احساس آرامش است. بنابراین بهتر است مواد و بافت‌های طبیعی را انتخاب کنید تا کمک کنند ویلای شما با محیط اطراف ترکیب شود.

در فضای بیرون می‌توانید از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ استفاده کنید. در داخل نیز می‌توان از محصولات طبیعی مانند کف‌پوش بامبو به همراه پوشش‌های چوبی برای افزودن بافت ظریف بهره برد. مراقب باشید از استفاده از هرگونه ماده‌ای که ممکن است در هوای مرطوب زنگ‌زده یا خورده شود، دوری کنید.

یکی از مسائل مهم هنگام ساخت و ساز در ساحل، توجه به ماهیت خورنده نمک دریا است که می‌تواند بر انتخاب‌های بسیاری برای مصالح ساختمانی خارجی تاثیر بگذارد. در طراحی ویلای یک طبقه ساحلی، موادی را انتخاب کنید که ذاتا در برابر آب و هوای سخت مقاوم هستند و می‌توانند در معرض هوای دریا قرار بگیرند. موادی مانند چوب‌های مقاوم در برابر پوسیدگی یا مواد کامپوزیت، برای مقاومت در برابر شرایط ساحلی بسیار مناسب‌ هستند. این گونه مصالح نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری در کوتاه مدت ندارند.

طراحی ویلا یک طبقه ساحلی

طراحی ویلای یک طبقه جنگلی

یکی از انواع ویلاهایی که قطعا چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، ویلاهای جنگلی است. مناطق جنگلی با طبیعت زیبا و بکر، یکی از مکان‌های مناسب برای ساخت و طراحی این نوع ویلاها هستند. کارفرمایان و سرمایه‌گذارانی که به دنبال خرید یا ساخت ویلا در منطقه جنگلی هستند، بهتر است نکاتی را در نظر بگیرند. بی‌توجهی به این نکات باعث می‌شود در ساخت چنین ویلاهایی با مشکلات متعددی مواجه شوند.

نکات مهم در ساخت و طراحی ویلا جنگلی یک طبقه

امروزه ویلای یک طبقه از نوع جنگلی معمولا به سبک مدرن طراحی می‌شود. در گذشته، ویلاهای ساخته شده در جنگل‌ها معمولا به سبک‌های کلاسیک یا سنتی ساخته می‌شدند. نکته حائز اهمیت در طراحی ویلاهای جنگلی یک طبقه این است که باید آن‌ها در هماهنگی با شرایط اقلیمی ساخت. فرقی نمی‌کند چه سبکی را دنبال می‌کنید. باید برای ساخت، به سراغ مصالحی رفت که با طبیعت اطراف سازگار باشند.

طراحی داخلی ویلاهای جنگلی یک طبقه

طراحان اغلب از سالن‌های بزرگ با پنجره‌های بلند در طراحی ویلاهای جنگلی استفاده می‌کنند. این موضوع به شما کمک می‌کند از فضای داخلی ساختمان، دید کاملی از منظره زیبای جنگلی اطراف داشته باشید. در این نوع ویلاها، بهتر است سطح ساختمان نسبت به زمین، ارتفاع داشته باشد. ایجاد اختلاف سطح باعث جریان پیدا کردن هوا در کف می‌شود و از رسیدن رطوبت جلوگیری می‌کند.

طراحی نمای بیرونی ویلاهای جنگلی یک طبقه

علاوه بر توجه به نمای بیرونی ویلا جنگلی، طراحی داخلی ویلا را نیز می‌توان خیره‌کننده، جذاب و مدرن انجام داد. به‌علاوه، محوطه‌سازی مناسب یکی از عناصر مهم طراحی ویلا است که در ویلای جنگلی بسیار اهمیت دارد. در این ویلاها، با نصب آلاچیق و باربیکیو در فضای بیرونی ویلا، می‌توان جذابیت و کارایی بیشتری به فضا بخشید. ساخت آب‌نما و ایجاد فضای سبز در ورودی ویلا نیز از جمله نکات مهم در طراحی ویلا یک طبقه در منطقه جنگلی است.

جنگلی طراحی ویلا یک طبقه

طراحی ویلای یک طبقه شیروانی

طراحی ویلای یک طبقه با سقف شیروانی در مناطقی که هوا از رطوبت بالایی برخوردار است، بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسد. این نوع طراحی، از مدل‌های متنوعی نیز برخوردار است. در طراحی و ساخت ویلای یک طبقه شیروانی، میزان ارتفاع و شیب سقف در مناطق مختلف، متفاوت است.

نکات مهم در ساخت و طراحی ویلا شیروانی یک طبقه

ویلاهایی که در مجاورت دریا قرار دارند یا به‌طور کلی در مناطقی ساخته می‌شوند که دارای آب و هوای بارانی هستند، بهتر است با شیب و ارتفاع شیروانی بیشتری طراحی شوند. به دلیل بارش بیش از حد باران، این نوع طراحی مقابله خوبی با شرایط جوی بارانی خواهد داشت. ویلاهای شیروانی را می‌توان در هر سبکی از جمله مدرن، سنتی، روستایی و … طراحی کرد و تنها باید به اصول طراحی این ویلاها با شرایط جوی و محیطی منطقه توجه داشت.

شیروانی طراحی ویلا یک طبقه

مزایای طراحی ویلا تک طبقه

درست است که هنگام تصمیم‌گیری برای اینکه بدانیم ویلای یک‌طبقه داشته باشیم یا چندطبقه عوامل زیادی دخیل، ولی داشتن و طراحی ویلا یک طبقه مزایایی دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

طراحی و ساخت راحت‌تر

مسلم است که ساخت و طراحی ویلا یک طبقه به‌مراتب از ویلای دو یا چندطبقه راحت‌تر است. ویلاهایی با داشتن تنها یک‌طبقه پلان ساده‌تری دارند و از این بابت انرژی و وقت زیادی را از طراح نمی‌گیرند.

نگهداری آسان‌تر

باید ذکر کرد که علاوه‌‌بر طراحی راحت‌تر ویلاهای تک‌طبقه، نگهداری آن‌ها نیز نسبت به ویلاهای دو یا چندطبقه راحت‌تر انجام می‌شود. مسلم است که ویلای تک‌طبقه فضای کمتری نسبت به ویلاهای دیگر اشغال خواهند کرد. پس شما باید فضای کوچک‌تری را تمیز کنید و کارهای خانه نیز در این نوع ویلا بار کمتری بر دوش شما خواهند گذاشت.

سهولت تحرک در ویلا

ازآنجایی‌که تمام فضاها و قسمت‌های ویلاهای تک‌طبقه از آشپزخانه و اتاق‌خواب گرفته تا حمام و قسمت‌های خشک‌شویی و غیره در یک سطح و در طبقه همکف قرار دارند، سهولت تحرک در این ویلاها حرف اول را می‌زند. این بدان معناست که برخلاف خانه‌های دوطبقه که مجبورید چندین‌بار در روز برای بالا و پایین رفتن از پله‌ها استفاده کنید در این ویلا می‌توانید بسیار راحت‌تر به هر فضایی بروید. این امر مخصوصا برای کودکان و افراد مسن اهمیت زیادی را نشان می‌دهد. امروزه در طراحی ویلای مدرن به این امر توجه می‌شود.

ایده‌آل برای تمام سنین

یکی دیگر از مزایای طراحی ویلا یک طبقه برای کودکان نوپا و اعضای مسن این است که چون طبقه دیگری ندارند، بنابراین پلکان و سطوح بالاتری ندارند که برای این افراد خطرناک باشد. سالمندان عموما از ویلچر استفاده می‌کنند و رفتن به سطوح بالاتر خانه برای آن‌ها بسیار سخت خواهد بود.

ارتفاع طبقه همکف از حوادث جلوگیری می‌کند. به همین دلیل فضایی امن‌تر شمرده می‌شود. حتی اگر به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید که تحرک خود را برای دهه‌های آینده زندگی حفظ کنید، اگر یکی از اقوام مسن و کم‌تحرک داشته باشید چه می‌شود؟ شما با انتخاب طرحی با حداقل پله‌ها، رفت‌وآمد را برای همه آسان‌تر می‌کنید.

هزینه‌های کلی پایین‌تر

طراحی ویلا یک طبقه ازنظر هزینه ساخت و نگهداری بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از یک‌ ویلای دو یا چندطبقه است. از قبوض آب‌‌‌و‌برق ‌گرفته تا هزینه لوازم‌خانگی و مبلمان در ویلاهای یک طبقه در مقایسه با سایر ویلاها بسیار کمتر خواهد بود.

هزینه ساخت ویلای یک‌طبقه

برای تخمین هزینه ساخت و طراحی ویلا یک طبقه باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت و نمی‌توان از پیش عدد دقیقی برای هزینه‌های این کار اعلام کرد. ویلاها ازنظر اندازه و سبک متفاوت ساخته می‌شوند. هزینه ساخت هر مترمربع بستگی به نوع مصالح، هزینه کار و موقعیت ویلای شما دارد. به‌طورکلی هزینه ساخت ویلا به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • مواد و مصالح به‌کاررفته در ساخت ویلا
 • هزینه پیمانکاران عمومی و تخصصی
 • هزینه مجوزهای لازم برای طراحی ویلا و ساخت آن
 • هزینه محوطه‌سازی ( استخر، آلاچیق، باربیکیو، عرشه و پاسیو) و گل‌کاری

نمونه‌هایی از ویلاهای یک‌ طبقه

در این بخش به معرفی مختصر نمونه‌هایی از ویلاهای یک‌طبقه زیبا د رنقاط مختلف دنیا می‌پردازیم:

خانه طویل پورت وان استری در اسکاتلند

این ویلا که در جزیره Skye در اسکاتلند قرار دارد، توسط استودیو Dualchas Architects طراحی و ساخته‌شده است. این منطقه ازنظر جغرافیایی و ویژگی‌های طبیعی، موقعیتی بسیار زیبا همراه با مناظر باشکوه و چشم‌اندازی فوق‌العاده دارد. زیبایی کلی این ویلا را بیشتر مرهون و مدیون سادگی آن می‌دانند. ویلای پورت وان استری را تنها در یک‌طبقه ساخته‌اند و ظاهر ساده آن به محیط داخلی کمک می‌کند تا بهتر با محیط اطراف ترکیب شود.

مزایای طراحی ویلا تک طبقه

درروند طراحی ویلا یک طبقه برای طراحان این ویلا مهم بود که بنا رابطه خوبی با محیط اطراف خود داشته باشد تا مالکان بتوانند تا حد امکان زمان خود را در فضای باز بگذرانند. ساختار آن به‌گونه‌ای بود که به فضاهای داخلی اجازه می‌داد تا به بیرون گسترش‌یافته و مناظر زیبایی را در سه جهت مختلف قاب‌بندی کنند. برای مثال، آشپزخانه به تراس منتهی می‌شود که صبح زود پر از نور خورشید می‌شود و ناهارخوری تراس مخصوص به خود را دارد که در طول بعدازظهر نور خورشید را دریافت می‌کند.

طراحی ویلا یک طبقه

ویلای Pavillon du Lac یک طبقه در کانادا

این سازه، یک ویلای کوچک اما بسیار جذاب و شیک را تشکیل می‌دهد که در لبه یک جنگل با چشم‌اندازی زیبا به سمت دریاچه واقع شده است. ویلای فوق را در منطقه سنت برونو د مورتارویل کانادا می‌توانید ببینید که مناظر آن تا حد کمال زیبا شکل گرفته‌اند. درختان و پوشش گیاهی زیادی در اطراف آن به چشم می‌خورد که به‌آرامی به سمت دریاچه شیب دارند و منظره بسیار زیبایی را به نمایش می‌گذارند.

طراحی ویلا یک طبقه ویلای Pavillon du Lac یک طبقه در کانادا

در هنگام طراحی ویلا یک طبقه ایجاد ارتباط با محیط اطراف اهمیت دارد. برای طراحان این ویلا مهم بود که به محیط اطراف خود نیز احترام بگذارد تا طراحی و ساخت این‌ سازه یک پروژه موفق باشد. بنابراین درختان با دقت حفظ شدند و ساختمان در حد یک‌ طبقه باقی ماند. معماران برای جبران آن اطراف ویلا را با دیوارهای شیشه‌ای شفاف پوشانده‌اند تا از همه طرف باز باشد و از مناظر به‌طور کامل استفاده کند.

طراحی ویلا یک طبقه ویلای یک طبقه در کانادا

ویلای Lake Manitouwabing کانادا

استودیو MJMA طراحی ویلای مدرن Lake Manitouwabing کانادا را در سال ۲۰۱۸ انجام داده است که می‌توان در تمام طول سال از آن لذت برد. این منطقه جهت‌گیری‌های واقعا زیبایی را در اختیار دارد که درواقع ساختمان مورد اشاره را به یک ویلای ساحلی تبدیل می‌کند. هدف اصلی در طول فرآیند طراحی ویلا یک طبقه فوق به حداکثر رساندن ارتباط با فضای باز و تاکید بر مناظر زیبا بود.

ویلای Lake Manitouwabing کانادا طراحی ویلا یک طبقه

هندسه ساده خانه و پلان مستطیل شکل به بسیاری از فضاهای داخلی اجازه می‌دهد تا به بیرون گسترش یابند. پلان طبقه را نیز تراشیده‌اند تا حیاطی با صخره‌ای بزرگ در وسط آن ایجاد شود. یک ایوان سرپوشیده نیز وجود دارد که درصورت نیاز می‌توان آن را باز کرد. فضای داخلی به دو بخش اصلی سازمان‌دهی شده است. تمام مناطق اجتماعی رو به جنوب غربی و تمام اتاق‌های خصوصی رو به سمت شمال شرقی هستند. در بین آن‌ها منطقه نشیمن در فضای باز قرار دارد.

ویلای Lake Manitouwabing طراحی ویلا یک طبقه

خانه معاصر در انگلستان

این ویلا در Swanage انگلستان واقع شده است و درختان قدیمی زیبا و فضای سبز زیادی در اطراف آن قرار دارد. نظر طراحان این بود که آن را برای صاحبانش بسیار در دسترس و راحت کنند. بنابراین به طراحی ویلا یک طبقه روی آوردند.
فضاها و ورودی‌های بزرگ علاوه بر اینکه به فضاهای داخلی اجازه می‌دهد تا از نور کافی برخوردار شوند، به ساکنان فرصت گذراندن زمان بیشتری را در فضای بیرون می‌دهد. همین‌طور به آن‌ها اجازه می‌دهد از مناظر دوست‌داشتنی بیرون و نور و گرمای خورشید درکنار فضای زیبا و دل‌نشین داخل خانه لذت ببرند.

طراحی ویلا یک طبقه خانه معاصر در انگلستان

ویلا یک طبقه Rim در اسپانیا

این ویلای مدرن یک‌طبقه را می‌توان در ساحل شمالی مایورکا واقع در اسپانیا یافت. فضایی که در خارج از ویلا به چشم می‌خورد، واقعا زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. زمین توسط یک منطقه جنگلی با تعداد زیادی درختان کاج، بلوط و زیتون احاطه شده است. چالش این پروژه را به‌عنوان طراحی ویلای مدرن در اطمینان حاصل کردن طراحان نسبت به این موضوع می‌دانند که خانه می‌تواند در طول فصل بهار و تابستان بسیار باز و مطبوع به نظر برسد. در‌عین‌حال نقش خود را به‌صورت سرپناهی دنج هم در فصل زمستان ایفا کند.

طراحی ویلا یک طبقه ویلا یک طبقه Rim در اسپانیا

معماران برای اینکه این دوگانگی طرح زنده شود، طراحی ویلا یک طبقه را انتخاب کردند و مجموعه‌ای از مناطق و تراس‌های بزرگ در فضای باز را ایجاد کردند. این طراحی ویلا جذاب همچنین شامل یک استخر در حیاط‌خلوت است. در نمای این ویلا دهانه‌های مختلفی گنجانده‌شده است که تهویه متقابل را تسهیل می‌کند. این دهانه‌ها به‌صورت یک سری نوارهای عمودی هستند که هوا و مقداری نور را بدون اینکه به‌طور کامل قسمت‌های داخلی را در معرض دید قرار دهند، وارد فضای داخلی می‌کنند.

طراحی ویلا یک طبقه ویلا یک طبقه در اسپانیا

ویلا ماندرا در یونان

جزیره زیبای میکونوس در یونان مناظر لذت‌بخشی از دریا را پیش چشم بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. ویلا ماندرا یکی از بسیار سازه‌هایی است که در این منطقه طراحی و ساخته ‌شده‌اند. این ویلای زیبا را در سال ۲۰۲۰ با استفاده از طیف وسیعی از مواد طبیعی و محلی شکل داده‌اند. بهره‌مندی از مواد طبیعی را باید عاملی دانست که این ویلا را مانند بخشی از منظره در نظر می‌گیرد.
طراحی این خانه به‌عنوان یک‌ فضا و ویلای تابستانی آرامش‌بخش انجام شده است. مکانی که به ساکنان اجازه می‌دهد با طبیعت تماس داشته باشند و این محیط زیبا را کشف کنند.

ویلا ماندرا در یونان طراحی ویلا یک طبقه

آب‌وهوای این منطقه در طول تابستان کاملا گرم می‌شود. بنابراین معماران مجبور بودند تمام این مناطق زیبا و وسیع را طوری در فضای باز طراحی کنند که بدون مسدود کردن چشم‌انداز و درعین‌حال با حفظ احترام به محیط طبیعی، ساکنان را از آفتاب خشن محافظت کنند. این طراحی ویلا یک طبقه یکی از نمونه‌های زیبا و جذاب به‌شمار می‌آید.

ویلا ماندرا طراحی ویلا یک طبقه

نمونه ویلاهای یک طبقه

طراحی ویلا یک طبقه 1
طراحی ویلا یک طبقه 2
طراحی ویلا یک طبقه 3
4 طراحی ویلا یک طبقه

مشاوره طراحی ویلا در شرکت آرل

با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت، اگر قصد دارید ویلایی مدرن و زیبا داشته باشید، شرکت آرل با گروه کارشناسی زبده و ماهری که دارد و با تکیه ‌بر تجربه سالیان خود در امر طراحی و اجرای انواع پروژه‌ها ازجمله پروژه‌های مسکونی، طراحی ویلا یک طبقه، طراحی ویلای لوکس و غیره می‌تواند به شما در تمامی مراحل یاری برساند.

شما می‌توانید ایده‌ها و نظرات خود را با مشاوران طراحی ویلا در شرکت آرل در میان بگذارید. آن‌ها با توجه به ایده‌های شما، امکانات موجود، بودجه‌ای که در اختیار دارید و سایر مسائل، بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها را پیش روی شما قرار می‌دهند. از این طریق می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید و صاحب ویلایی راحت و زیبا شوید.

برای اینکه یک‌قدم به داشتن و طراحی ویلای مدرن موردنظر خود نزدیک‌تر شوید از طریق شماره تلفن ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ می‌توانید با گروه کارشناسی شرکت آرل تماس حاصل کنید.

منابع:

۴/۵ - (۳۴ امتیاز)

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  3153 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم