طراحی ویلا کلاسیک - اصول و نکات مهم + نمونه

طراحی ویلا کلاسیک

امروزه سبک کلاسیک در معماری و فضای داخلی مفهومی گسترده دارد. طراحی کلاسیک از محبوب‌ترین و ماندگارترین سبک‌ها در همه زمان‌ها برای ساخت ویلا به‌شمار می‌رود. این سبک در معماری اروپایی در قرن ۱۸ توسعه یافت. ویلاهای لوکس با طراحی کلاسیک معمولا ویلاهای بزرگی هستند که با استفاده از مصالح شیک و باکیفیت ساخته می‌شوند. در طراحی ویلا کلاسیک اغلب ویژگی‌های معماری سنتی را با جزییات معاصر ترکیب می‌کنند تا ظاهری منحصربه‌فرد ایجاد شود.

خاستگاه معماری کلاسیک

معماری کلاسیک برگرفته از معماری قرن پنجم قبل از میلاد یونان و قرن سوم میلادی رم است. این نوع معماری در طول رنسانس کارولینژی (قرن ۸ تا ۹) و سپس دوباره در طول رنسانس ایتالیا در قرن ۱۵ و ۱۶ برجسته‌تر شد.

معماری کلاسیک با تاکید بصری بر روی نما یا جلوی ساختمان اغلب با نقش‌برجسته‌ها و مجسمه‌ها پر می‌شود. سبک معماری کلاسیک می‌تواند بسیار متفاوت باشند، اما برجسته‌ترین عنصر این معماری ستون‌های بزرگی هستند که به‌طور مساوی در امتداد پایه سازه برای حمایت از سقف قرار می‌گیرند.

طراحی ویلا کلاسیک

مشاوره طراحی ویلا در شرکت معماری آرل

اگر قصد طراحی ویلا، بازسازی، اجرا  یا تغییر دکوراسیون آن را دارید شرکت معماری آرل با سال ها سابقه در زمینه طراحی انواع پروژه های مسکونی، خانه و ویلا از ابتدای مسیر، مشاوره تا ساخت همراه شما خواهد بود.

شرکت معماری آرل

قبل از تصمیم گیری و شروع روند طراحی ویلا، مشاوره طراحی آرل می تواند اطلاعات کافی از نیاز های شما به عنوان مالک یا کارفرمای پروژه در اختیار تیم معماران قرار می دهد همینطور  با مشاوره  آرل و ارائه نمونه پروژه ها  شناخت روشن تری از امکانات و محدودیت های پروژه و طرح دلخواهتان  دریافت می کنید. در مشاوره طراحی ویلا می توانید سبک طراحی مدنظر  و ایده های خود را مطرح کنید و از دانش تخصصی و ایده های خلاقانه طراحان آرل بهره مند شوید.

مشاوره طراحی ویلا راهنمای خوبی برای انتخاب سبک و نوع طراحی با توجه به بودجه شما، ارائه راهکارها برای محدودیت های پروژه و  تلفیق طراحی عملکردی و اصولی و در عین حال زیبا خواهد بود.

خدمات طراحی ویلا شرکت آرل

 • مشاوره جهت تعریف و شناخت موضوع و نیازهای پروژه
 • در خواست اطلاعات در مورد نیازهای کارفرما، سایت و ….
 • بررسی ضوابط طراحی و اجرا در منطقه
 • تجزیه تحلیل نمونه پروژه های مرتبط اجرا شده و ارائه به کارفرما برای شناخت سبک مدنظر
 • بررسی نیاز های خاص کارفرما مانند: شومینه، استخر، کوشک و تراس و …
 • کسب مجوزها و دستور نقشه
 • اعلام هزینه و تایید کارفرما
 • بازدید پروژه در صورت نیاز و با توجه به پیشرفت کار طراحی
 • طراحی اولیه با توجه به ویو ها، جهت وزش باد، تابش  و شرایط اقلیمی منطقه
 • ارائه اتودهای اولیه جانمایی فضا و اتود های حجمی  برای تایید کارفرما
 • نقشه های فاز یک
 • نقشه های سازه، برق، مکانیک و نقشه های فاز ۲
 • معماری داخلی ویلا و طراحی سه بعدی در صورت نیاز کارفرما
 • طراحی لنداسکیپ
 • ورود به فاز های اجرایی در صورت تمایل کارفرما

برای طراحی ویلا و استفاده از مشاوره تخصصی گروه معماران آرل میتوانید از طریق شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید:

تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱

ویژگی‌های طراحی ویلا کلاسیک

ویژگی‌های خاصی در سبک کلاسیک مورد توجه قرار می‌گیرند که در زیر به آن‌ها پرداخته شده است:

تناسب و تقارن

این سبک از ویلاها دارای فاصله یکنواخت از پنجره‌ها و ستون‌ها هستند. زیرا تقارن عنصر اصلی در آن‌ها به شمار می‌رود.

ایوان جلویی با سنگ‌فرش

یکی از ویژگی‌های کلیدی این‌گونه ویلاها و سازه‌ها این است که یک ایوان با ارتفاع در جلوی خود دارند. درب ورودی ویلا نیز معمولا در مرکز ساختمان قرار می‌گیرد.

مصالح ساختمانی قوی

در سبک کلاسیک از مصالح ساختمانی مستحکم مانند سنگ گرانیت و مرمر، بتن، اجر و… استفاده می‌شود.

پنجره‌های مستطیلی

از دیگر ویژگی‌های اصلی معماری کلاسیک در ویلاها می‌توان به وجود پنجره‌های مستطیلی بزرگ اشاره کرد.

قوس‌ها

استفاده از قوس‌ در نمای ویلا کلاسیک از نظر بصری زیبا است. به‌کاربردن قوس در ساختمان‌های بزرگ با مناطق باز کمک می‌کند تا فشار کششی بر ساختمان برداشته شود و در نتیجه از فروریختن آن‌ جلوگیری به عمل آید.

ویژگی‌های طراحی ویلا کلاسیک

مشخصه‌های اصلی طراحی ویلا کلاسیک

اشکال موردعلاقه در سبک کلاسیک مستطیل، مربع و کره هستند. وجود گنبد در مرکز بنا یک اتفاق مکرر در معماری کلاسیک است. به‌طورکلی در این معماری قسمت‌های حجم‌دار با ارتفاع‌های مختلف به سمت بالا در مرکز ساختمان هدایت می‌شوند.

در معماری سبک کلاسیک، معماران به تقارن سنجیده فرم‌ها پایبند هستند و در ساخت نما از رواق یونانی با ستون و سکوی تزیین‌شده با نقش‌برجسته استفاده می‌کنند.

همچنین، سبک کلاسیک شامل استفاده از مجسمه‌ها، مدالیون‌ها، ترکیب‌های زینتی، گچ‌کاری، پله‌های مرمری، نرده‌ها (برای حصار دور ایوان‌ها و بالکن‌ها) نیز است. بنابراین انواع طاق‌ها، رواق‌ها، گنبدها، ستون‌ها و نیم‌ستون‌ها از مشخصه‌های اصلی سبک کلاسیک به‌حساب می‌آیند.

اصول طراحی ویلا کلاسیک

ویلاهای لوکس با طراحی کلاسیک دارای فضاهای نشیمن بزرگ و با پلان باز هستند. در طراحی این ویلاها اغلب ویژگی‌هایی مانند سقف‌های بلند، پنجره‌های بزرگ، کف‌پوش‌های چوبی، میزهای مرمری و کابینت‌های چوبی به چشم می‌خورد.

در طراحی این نوع ویلا اغلب چندین اتاق‌خواب و حمام، استخر شنا، باغ و فضاهای باز گنجانده می‌شود. تراس روباز که در زیر سایبان قرار دارد، از ویژگی‌های بارز ویلایی به‌سبک کلاسیک در منطقه‌ای با آب‌وهوای گرم است. در این نوع ویلا از پنجره‌های بزرگ پانوراما، تزیین‌شده با عناصر گچی، به‌عنوان منبع طبیعی نورپردازی داخلی استفاده می‌شود.

ستون‌های مرمری در اطراف محیط از دیگر ویژگی این سبک در طراحی ویلا به‌شمار می‌روند. ستون‌های فرم کلاسیک عملکرد باربری را انجام می‌دهند و نقش تزیینی بدیع را ایفا می‌کنند.

اصول طراحی ویلا کلاسیک

پیشنهادهای طراحی ویلا کلاسیک

هنگام طراحی ویلا مدرن به‌سبک کلاسیک باید فاکتورهای زیادی را مدنظر داشت. اولین مورد این است که تمام عناصر مورد استفاده در دکوراسیون و هماهنگی بین آن‌ها را در نظر بگیرید. تنها در این صورت ظاهری آرام و دل‌پذیر به دست می‌آید. در طراحی ویلا کلاسیک باید از طرحی استفاده شود که احساس خوبی را به فردی بدهد که در آن زندگی می‌کند.

در حین طراحی باید عناصری را در نظر گرفت که حتی درصورت استفاده طولانی‌مدت همچنان موردپسند باشند. از این نظر، رنگ‌های مورد استفاده از مهم‌ترین جزییاتی هشتند که باید مود توجه قرار بگیرند.

تزیینات و رنگ‌های به‌کاررفته در فضاهای نشیمن عناصری خواهند بود که به‌طور مستقیم سبک کلاسیک را منعکس می‌کنند. به همین دلیل در طراحی ویلاهای کلاسیک باید فضای داخلی و خارجی را به‌صورت یکپارچه در نظر گرفت و به‌گونه‌ای طراحی کرد که منعکس‌کننده همین سبک باشد.

سبک کلاسیک به‌طورکلی ظاهری مجلل دارد و با خطوط صاف و پرداخت‌های مجلل متمایز می‌شود. این سبک، سرشار از آثار مجسمه‌سازی و پارچه‌های مجلل مانند مخمل، ابریشم، چرم و فرم‌های فلزی است. برای نشان‌دادن تجمل در این سبک از پرده‌های ضخیم بزرگ، فرش‌های بزرگ، لوسترهایی که تقریبا سقف را پر می‌کنند، شمعدان‌های متعدد و کوسن‌های تزیینی رنگارنگ استفاده می‌شود.

پیشنهادهای طراحی ویلا کلاسیک

طراحی داخلی ویلا کلاسیک باید چگونه باشد؟

توجه به اصل تقارن همانند نمای بیرونی در طراحی داخلی ویلا به‌سبک کلاسیک از اهمیت بالایی برخوردار است. اشتیاق به تقارن در همه چیز از انتخاب اکسسوری جفت گرفته تا چیدمان متقارن مبلمان باید دیده شود.

یک فضای داخلی کلاسیک لزوما دارای یک محور اصلی مرکزی است که کل ترکیب اصلی داخلی روی آن قرار دارند. اگر فضا خیلی بزرگ نباشد می‌توان آن را در مقابل دیوار قرار داد. در یک سالن بزرگ، چنین مرکزی در وسط قرار دارد.

در سبک کلاسیک رنگ‌هایی مانند طلایی، آبی تیره، قرمز تیره و بنفش به‌طور فعال استفاده می‌شوند. بااین‌حال در سبک‌های کلاسیک مدرن رنگ‌های آرام بیشتر موردپسند هستند. این رنگ‌ها به‌عنوان پس‌زمینه‌ای عالی برای مبلمان آنتیک عمل می‌کنند.

رنگ‌های اصلی کلاسیک سایه‌های روشن مانند سفید، شیری، عاج، بژ، شنی، سبز روشن و آبی هستند. در فضای داخلی کلاسیک اغلب از عناصر تزیینی دارای تذهیب و کریستال، برنز و چینی استفاده می‌شود.

در طراحی ویلا کلاسیک برای تزیین دیوارها از بوم‌های ابریشمی، پانل‌های چوبی، کاغذدیواری، سنگ طبیعی و گچ تزیینی استفاده می‌شود. فراوانی دکور گچ‌بری، سبک کل اتاق را تعیین می‌کند.

طراحی ویلا کلاسیک چگونگی

عناصری که در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک باید در نظر گرفته شوند

مبلمان مورد استفاده در طراحی این ویلاها باید مطابق با سبک کلاسیک انتخاب شوند. تطبیق رنگ یکی از اولین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد. تمام‌رنگ‌هایی که در کف، دیوار و دکوراسیون استفاده می‌شود باید هماهنگی را منعکس کنند.

اولین عنصری که در طراحی جلب‌توجه خواهد کرد، دکوراسیون کف است. به همین دلیل، دکوراسیون کف باید طوری طراحی شود که فضا جادار و شیک به نظر برسد. ازآنجایی‌که ویلاها سازه‌های بسیار باشکوهی هستند، مصالح مورد استفاده در طراحی ویلاهای کلاسیک باید از باکیفیت‌ترین محصولات ساخته شوند.

از آینه‌های تزیینی می‌توان برای بزرگ کردن فضاهای کوچک استفاده کرد. اکسسوری مورد استفاده در طراحی ویلا کلاسیک باید دارای ویژگی ساده، ظریف و باکیفیت باشد که سبک کلاسیک را به بهترین شکل منعکس کند. بهترین متریال در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک، چوب است. چوب با ساختار سنگین و طبیعی خود مناسب‌ترین عنصر تزیینی این مناطق خواهد بود.

در طراحی این سبک مبلمان باید از مصالح چوبی انتخاب شوند. چیدمان مبلمان تاثیر به‌سزایی در دکوراسیون دارد. هنگام انتخاب مبلمان نباید از هماهنگی رنگ غافل شد. مبلمان باید با سایر عناصر دکوراسیون از نظر رنگ و کیفیت هماهنگی داشته باشد.

پله‌های داخلی در طراحی ویلا کلاسیک

سنگ مرمر برای پله‌های داخلی این ویلاها به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. راه‌پله‌های مرمری که برای کسانی که خواهان طراحی مجلل و شیک هستند بسیار مناسب است.

افرادی که عاشق سادگی هستند ترجیح می‌دهند که پله‌ها از چوب ساخته شوند. در این نوع پله‌ها باید از چوب‌های خاص و با کیفیتی مانند بامبو استفاده کرد. درصورتی‌که متراژ ویلا بزرگ باشد و اجازه دهد می‌توان از دو طرف راه‌پله داشت.

انواع طرح‌های کلاسیک برای نمای ویلا

طراحی بیرونی ویلاها یکی از کارهای سختی است که زمان زیادی می‌گیرد. زیرا اولین قسمتی خواهد بود که پذیرای بازدیدکننده و صاحب‌خانه می‌باشد. بنابراین برای رسیدن به یک هدف به تمرکز و طراحی دقیق نیاز دارد.
در اجرای طرح‌های کلاسیک برای ویلا می‌توان از انواع سنگ یا آجر استفاده کرد. البته سنگ در این امر به‌وفور استفاده می‌شود. نمای ویلا کلاسیک شامل بالکن‌های متعدد، پنجره‌ها و جزییات زیاد در فضای وسیعی است.

در این میان طرح‌هایی را می‌یابیم که در آن ویلا شبیه به نمای کاخ‌ها ظاهر می‌شود و نمای جلوی آن با بالکن‌های مجلل فراوان و پنجره‌های بزرگ با ستون‌های حکاکی‌شده فوق‌العاده متمایز می‌شود. به‌صورت کلی در طراحی ویلا کلاسیک معمولا از سه طرح رومی، اندلس و مدیترانه‌ای استفاده می‌شود.

پله‌های داخلی در طراحی ویلا کلاسیک

هزینه طراحی ویلا کلاسیک

عوامل زیادی بر هزینه طراحی ویلا به‌سبک کلاسیک تاثیر می‌گذارند، از جمله:

 • شکل پلان‌های ساختمان: زیرا تفاوت در مساحت و نوع دیوار ساختمان بر میزان مصالح ساختمانی و کارهای تکمیلی مختلف تاثیر می‌گذارد.
 • ارتفاع طبقات: با افزایش ارتفاع کف، میزان مصالح مصرفی برای ساخت دیوار و ساعات کار برای اجرای این ارتفاع افزایش می‌یابد.
 • ضخامت دیوار: هرچه دیوار ساختمان ضخیم‌تر باشد، منابع و زمان مورد نیاز نیز بیشتر است.
 • سیستم‌های مختلف ساختمان: سیستم های درون ساحتمان مانند لوله‌کشی، برق و سیستم تهویه‌مطبوع نیز بر هزینه ساخت‌وساز تاثیرگذار هستند. بنابراین انتخاب سیستم باید به تعادل برسد.
 • نمای ویلا: این بخش به‌عنوان عنصر مهمی از تاثیر طراحی نقشه بر هزینه‌های ساخت‌وساز است.

تفاوت طراحی ویلا کلاسیک با مدرن

طراحی مدرن اصطلاحی است که در درجه اول شامل ساده‌سازی فرم‌ها و تزیینات است. سبک مدرن را می‌توان برای ویلا و فضاهای کوچک ایده‌آل دانست. زیرا فضا را افزایش می‌دهد. این سبک دارای ویژگی‌های بسیاری از جمله موارد زیر است:

 1. کنارگذاشتن تزیینات و کار بر روی ساده‌سازی اشکال ساختمان‌ها به اشکال هندسی واضح که زیبایی فضا و مصالح به‌کاررفته را نشان می‌دهد.
 2. استفاده از مصالح و سیستم‌های مدرن در ساخت‌وساز، استفاده از ستون‌های آهنی و قراردادن بلوک‌های بتنی به‌عنوان مصالح تکمیلی.
 3. ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای داخلی و محوطه بیرونی با استفاده از سطوح وسیع شیشه‌ای برای استفاده بیشتر از منظره و تکیه بیشتر بر نور طبیعی.
 4. تمرکز بر فضاهای داخلی باز. زیرا دیوارها در تقسیم‌بندی فضاهای داخلی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 5. توزیع نامتقارن فضا و مبلمان برخلاف سبک کلاسیک.

تفاوت طراحی ویلا کلاسیک با نئوکلاسیک

طراحی نئوکلاسیک یکی از هنرهای تزیینی است که در کشورهای اروپایی شهرت دارد. اما با توجه ‌به آداب‌ورسوم و فرهنگ آن، از کشوری به کشور دیگر در جزییات متفاوت خواهد بود. سبک نئوکلاسیک در طراحی نماهای خارجی بر اساس آمیزه‌ای از سبک کلاسیک با ادغام خطوط آرام و رنگ‌های یکپارچه و درعین‌حال برجسته‌سازی دکوراسیون با قاب‌های دیواری استوار است.

در نمای نئوکلاسیک برخلاف کلاسیک از سازه‌های گچی استفاده نمی‌شود. در این سبک سادگی طراحی مدرن با بهره‌برداری از فضاها و نحوه استفاده از آن‌ها ترکیب شده است.

این هنر بر خلاف سبک کلاسیک اغلب در ویلاهایی با فضاهای متوسط مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. از طریق این سبک انعطاف‌پذیر، طراح داخلی می‌تواند نکات خاص خود را اضافه کند.

مهم‌ترین چیزی که طراح در سبک نئوکلاسیک اتخاذ می‌کند، بهره‌برداری از فضا است و این در استفاده از سبک کلاسیک برعکس خواهد بود.

پلان ویلاهای نئوکلاسیک به‌اندازه پلان کلاسیک مجلل نیست، اما به زیبایی دکور می‌شود. مبلمان به‌کاررفته در این نوع ویلاها بیشتر از نوع کلاسیک و درعین‌حال ساده هستند. رنگ قهوه‌ای و مشتقات آن مانند نقره‌ای، خاکستری و بژ بر مبلمان غالب است.

تفاوت طراحی ویلا کلاسیک با نئوکلاسیک

طراحی فضای سبز ویلا به‌سبک کلاسیک

یکی دیگر از مکان‌های بااهمیت در یک ویلا، فضای سبز و باغ آن است. برای اینکه جلوه‌ای کلاسیک به آن ببخشید، می‌توانید از صندلی‌ها و میزهایی استفاده کنید که از فلز ضخیم ساخته شده‌اند و روکش‌های شگفت‌انگیزی دارند.

وجود آب‌نما در طراحی کلاسیک اغلب ضروری است. مگر اینکه فضای موجود خود پتانسیل تعبیه چنین پارامتری را نداشته باشد. مورد بعدی استفاده منطقی از گل‌وگیاه و چمن در فضای سبز باغ خواهد بود. حجم گل‌وگیاه نباید زیاد و افراطی باشد.

مطالب مرتبط:

جمع‌بندی

برخی ممکن است دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک را اشتباه بگیرند. درحالی‌که نئوکلاسیک تفاوت‌های بسیاری با سبک کلاسیک معمولی دارد. طراحی مدرن کلاسیک یا به‌اصطلاح نئوکلاسیک باعث شده است برخی از نکات و جزییات مدرن به طراحی نماهای کلاسیک اضافه شود.

سبک کلاسیک معماری ریشه در روم و یونان باستان دارد. این سبک شامل ویژگی‌های اصلی مانند ستون‌ها، تقارن، سنگ و مرمر، پنجره‌های مستطیلی و غیره می‌شود. بسیاری از سازه‌های مدرن بر اساس سبک معماری کلاسیک هستند.

مصالح این سبک معمولا چوب، پارچه ابریشمی، سنگ و حتی چرم هستند. فرش و لوسترهای کریستالی نیز انتخاب عالی برای طراحی ویلا کلاسیک به‌شمار می‌روند. آثار هنری چه در قالب نقاشی یا مجسمه برای دکوراسیون این سبک باید از دوران متفاوتی باشند.

منابع:

۵/۵ - (۱ امتیاز)

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  1343 بازدید

  داغ ترین مطالب هفته

   آخرین اخبار دکوراسیون

    ویدیو های دکوراسیون داخلی

     دکوراسیون آشپزخانه

      چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

       خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

        کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم