طراحی ویلا کلاسیک - اصول و نکات مهم + نمونه

طراحی ویلا کلاسیک

امروزه سبک کلاسیک در معماری و فضای داخلی مفهومی گسترده دارد. طراحی کلاسیک از محبوب‌ترین و ماندگارترین سبک‌ها در همه زمان‌ها برای ساخت ویلا به‌شمار می‌رود. این سبک در معماری اروپایی در قرن ۱۸ توسعه یافت. ویلاهای لوکس با طراحی کلاسیک معمولا ویلاهای بزرگی هستند که با استفاده از مصالح شیک و باکیفیت ساخته می‌شوند. در طراحی ویلا کلاسیک اغلب ویژگی‌های معماری سنتی را با جزییات معاصر ترکیب می‌کنند تا ظاهری منحصربه‌فرد ایجاد شود.

خاستگاه معماری کلاسیک

معماری کلاسیک برگرفته از معماری قرن پنجم قبل از میلاد یونان و قرن سوم میلادی رم است. این نوع معماری در طول رنسانس کارولینژی (قرن ۸ تا ۹) و سپس دوباره در طول رنسانس ایتالیا در قرن ۱۵ و ۱۶ برجسته‌تر شد.

معماری کلاسیک با تاکید بصری بر روی نما یا جلوی ساختمان اغلب با نقش‌برجسته‌ها و مجسمه‌ها پر می‌شود. سبک معماری کلاسیک می‌تواند بسیار متفاوت باشند، اما برجسته‌ترین عنصر این معماری ستون‌های بزرگی هستند که به‌طور مساوی در امتداد پایه سازه برای حمایت از سقف قرار می‌گیرند.

طراحی ویلا کلاسیک

مشاوره طراحی ویلا در شرکت معماری آرل

اگر قصد طراحی ویلا، بازسازی، اجرا  یا تغییر دکوراسیون آن را دارید شرکت معماری آرل با سال ها سابقه در زمینه طراحی انواع پروژه های مسکونی، خانه و ویلا از ابتدای مسیر، مشاوره تا ساخت همراه شما خواهد بود.

شرکت معماری آرل

قبل از تصمیم گیری و شروع روند طراحی ویلا، مشاوره طراحی آرل می تواند اطلاعات کافی از نیاز های شما به عنوان مالک یا کارفرمای پروژه در اختیار تیم معماران قرار می دهد همینطور  با مشاوره  آرل و ارائه نمونه پروژه ها  شناخت روشن تری از امکانات و محدودیت های پروژه و طرح دلخواهتان  دریافت می کنید. در مشاوره طراحی ویلا می توانید سبک طراحی مدنظر  و ایده های خود را مطرح کنید و از دانش تخصصی و ایده های خلاقانه طراحان آرل بهره مند شوید.

مشاوره طراحی ویلا راهنمای خوبی برای انتخاب سبک و نوع طراحی با توجه به بودجه شما، ارائه راهکارها برای محدودیت های پروژه و  تلفیق طراحی عملکردی و اصولی و در عین حال زیبا خواهد بود.

خدمات طراحی ویلا شرکت آرل

 • مشاوره جهت تعریف و شناخت موضوع و نیازهای پروژه
 • در خواست اطلاعات در مورد نیازهای کارفرما، سایت و ….
 • بررسی ضوابط طراحی و اجرا در منطقه
 • تجزیه تحلیل نمونه پروژه های مرتبط اجرا شده و ارائه به کارفرما برای شناخت سبک مدنظر
 • بررسی نیاز های خاص کارفرما مانند: شومینه، استخر، کوشک و تراس و …
 • کسب مجوزها و دستور نقشه
 • اعلام هزینه و تایید کارفرما
 • بازدید پروژه در صورت نیاز و با توجه به پیشرفت کار طراحی
 • طراحی اولیه با توجه به ویو ها، جهت وزش باد، تابش  و شرایط اقلیمی منطقه
 • ارائه اتودهای اولیه جانمایی فضا و اتود های حجمی  برای تایید کارفرما
 • نقشه های فاز یک
 • نقشه های سازه، برق، مکانیک و نقشه های فاز ۲
 • معماری داخلی ویلا و طراحی سه بعدی در صورت نیاز کارفرما
 • طراحی لنداسکیپ
 • ورود به فاز های اجرایی در صورت تمایل کارفرما

برای طراحی ویلا و استفاده از مشاوره تخصصی گروه معماران آرل میتوانید از طریق شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید:

تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱

ویژگی‌های طراحی ویلا کلاسیک

ویژگی‌های خاصی در سبک کلاسیک مورد توجه قرار می‌گیرند که در زیر به آن‌ها پرداخته شده است:

تناسب و تقارن

این سبک از ویلاها دارای فاصله یکنواخت از پنجره‌ها و ستون‌ها هستند. زیرا تقارن عنصر اصلی در آن‌ها به شمار می‌رود.

ایوان جلویی با سنگ‌فرش

یکی از ویژگی‌های کلیدی این‌گونه ویلاها و سازه‌ها این است که یک ایوان با ارتفاع در جلوی خود دارند. درب ورودی ویلا نیز معمولا در مرکز ساختمان قرار می‌گیرد.

مصالح ساختمانی قوی

در سبک کلاسیک از مصالح ساختمانی مستحکم مانند سنگ گرانیت و مرمر، بتن، اجر و… استفاده می‌شود.

پنجره‌های مستطیلی

از دیگر ویژگی‌های اصلی معماری کلاسیک در ویلاها می‌توان به وجود پنجره‌های مستطیلی بزرگ اشاره کرد.

قوس‌ها

استفاده از قوس‌ در نمای ویلا کلاسیک از نظر بصری زیبا است. به‌کاربردن قوس در ساختمان‌های بزرگ با مناطق باز کمک می‌کند تا فشار کششی بر ساختمان برداشته شود و در نتیجه از فروریختن آن‌ جلوگیری به عمل آید.

ویژگی‌های طراحی ویلا کلاسیک

مشخصه‌های اصلی طراحی ویلا کلاسیک

اشکال موردعلاقه در سبک کلاسیک مستطیل، مربع و کره هستند. وجود گنبد در مرکز بنا یک اتفاق مکرر در معماری کلاسیک است. به‌طورکلی در این معماری قسمت‌های حجم‌دار با ارتفاع‌های مختلف به سمت بالا در مرکز ساختمان هدایت می‌شوند.

در معماری سبک کلاسیک، معماران به تقارن سنجیده فرم‌ها پایبند هستند و در ساخت نما از رواق یونانی با ستون و سکوی تزیین‌شده با نقش‌برجسته استفاده می‌کنند.

همچنین، سبک کلاسیک شامل استفاده از مجسمه‌ها، مدالیون‌ها، ترکیب‌های زینتی، گچ‌کاری، پله‌های مرمری، نرده‌ها (برای حصار دور ایوان‌ها و بالکن‌ها) نیز است. بنابراین انواع طاق‌ها، رواق‌ها، گنبدها، ستون‌ها و نیم‌ستون‌ها از مشخصه‌های اصلی سبک کلاسیک به‌حساب می‌آیند.

اصول طراحی ویلا کلاسیک

ویلاهای لوکس با طراحی کلاسیک دارای فضاهای نشیمن بزرگ و با پلان باز هستند. در طراحی این ویلاها اغلب ویژگی‌هایی مانند سقف‌های بلند، پنجره‌های بزرگ، کف‌پوش‌های چوبی، میزهای مرمری و کابینت‌های چوبی به چشم می‌خورد.

در طراحی این نوع ویلا اغلب چندین اتاق‌خواب و حمام، استخر شنا، باغ و فضاهای باز گنجانده می‌شود. تراس روباز که در زیر سایبان قرار دارد، از ویژگی‌های بارز ویلایی به‌سبک کلاسیک در منطقه‌ای با آب‌وهوای گرم است. در این نوع ویلا از پنجره‌های بزرگ پانوراما، تزیین‌شده با عناصر گچی، به‌عنوان منبع طبیعی نورپردازی داخلی استفاده می‌شود.

ستون‌های مرمری در اطراف محیط از دیگر ویژگی این سبک در طراحی ویلا به‌شمار می‌روند. ستون‌های فرم کلاسیک عملکرد باربری را انجام می‌دهند و نقش تزیینی بدیع را ایفا می‌کنند.

اصول طراحی ویلا کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک تنها به نمای آن ختم نمی‌شود. وقتی قرار است ویلایی به سبک کلاسیک ساخته شود باید همه بخش‌های آن هم به همان سبک طراحی شوند. فضاهای داخلی خانه مثل اتاق‌ها، آشپزخانه، تراس و دستشویی و سرویس بهداشتی همگی باید باهم هماهنگ و از یک سبک تبعیت کرده باشند. در ادامه درباره طراحی هرکدام از بخش‌های ویلای کلاسیک صبحت می‌کنیم:

اتاق‌های خواب ویلا کلاسیک

اتاق‌های خواب در ویلا کلاسیک به صورت بزرگ و جادار با تزیینات پیچیده و لوکس همراه است. استفاده از حاشیه‌های کنده‌کاری‌شده، سقف‌های بلند و مجلل با لوسترهای کوچک و ظریف با درخشندگی فریبنده از ویژگی‌های بارز این سبک به‌شمار می‌رود. پنجره‌ها در اتاق‌های خواب ویلا کلاسیک بلند و بزرگ هستند و روی آن‌ها معمولا با پرده‌های نفیس پوشانیده می‌شود‌.

نقطه کانونی این اتاق‌ها عموما تخت‌های چوبی بزرگ است که با تزیینات زیبا کنده‌کاری شده‌اند و حس جلال و شکوه را تداعی می‌کنند. البته سایر مبلمان نیز باید با رنگ اتاق هماهنگ باشند. معمولا از رنگ‌های کرم، سفید و طلایی برای برجسته‌کردن فضای سلطنتی اتاق در طراحی ویلا کلاسیک بهره می‌برند.

اتاق طراحی ویلا کلاسیک

آشپزخانه ویلا کلاسیک

در طراحی یک ویلای کلاسیک از چوب ممبران برای طراحی آشپزخانه بهره می‌برند. کابینت‌های طرح ممبران کانون توجه قرار می‌گیرند و جو آشپزخانه را به محیطی دلپذیر و گرم تبدیل می‌کنند. یک جزیره مرکزی هم باید از همان نوع چوب در آشپزخانه در نظر گرفته شود.

وجود این جزیره هم فضای کاری آشپزخانه را بیشتر می‌کند و هم لذت صرف صبحانه و میان وعده را چندین برابر افزایش می‌دهد. برای ایجاد ظاهر منسجم و یکپارچه، درب‌ها و تاج‌های کابینت‌ها هم باید از همان طرح چوب ساخته شوند.

برای رسیدن به یک ظاهر لوکس و کلاسیک نفیس، ترکیب چوب ممبران سفید با کنده‌کاری‌های طلایی در کنار سنگ مرمر کف و دیوارها جادویی به نظر خواهد رسید. در طراحی ویلا کلاسیک، این ترکیب در کنار بزرگتر نشان‌دادن آشپزخانه، زیبایی‌شناسی را در یکپارچگی و هماهنگی کامل به بیننده القا می‌کند.

طراحی ویلا کلاسیک آشپزخانه

اتاق نشیمن در ویلا کلاسیک

در یک ویلا اتاق نشیمن به‌عنوان برجسته‌ترین و بزرگترین بخش در مرکز داخلی ویلا کلاسیک شناخته می‌شود. برای طراحی دیوارهای این بخش از ویلای کلاسیک از گچ‌بری‌های ظریف و ابزارهای نفیس دست‌ساز استفاده می‌کنند. از سویی دیگر، جهت افزایش جذابیت و زیبایی اتاق نشیمن معمولا از یک شومینه کلاسیک با طرح‌های لوکس بهره برده می‌شود.

به‌منظور افزایش کاربرد اتاق نشیمن به هنگام طراحی ویلا کلاسیک، آن را می‌توان به دو بخش منطقه پذیرایی و منطقه تلویزیون تقسیم کرد‌. وجود یک میز بیلیارد در مرکز اتاق نشیمن برای ایجاد سرگرمی و یک بار مجهز در دورهمی‌ها جذاب به‌نظر می‌رسد.

اتاق نشیمن در ویلا کلاسیک فرصتی ایده‌آل برای به نمایش‌گذاشتن دکوراسیون و مبلمان کلاسیک است. برای مبلمان می‌توان از متریال لوکس و طبیعی مثل چوب گرانقیمت استفاده کرد.

اتاق طراحی ویلا کلاسیک

دستشویی و سرویس بهداشتی ویلا کلاسیک

در طراحی حمام به سبک کلاسیک، برای رسیدن به ظرافت ماندگار از رنگ‌های کرمی و سفید بهره می‌برند‌. از ویژگی‌های بارز این سبک که شکوه و عظمت طرح کلاسیک ویلا را به نمایش می‌گذارد استفاده از سنگ مرمر محسوب می‌شود. آینه‌ها، به خصوص آینه‌های برنزی در حمام لوکس ویلا کلاسیک نقش عمده‌ای در افزایش جذابیت و لوکس‌بودن ایفا می‌کنند.

در طراحی ویلا کلاسیک برای فضای حمام از وان‌های بزرگ در مرکز حمام بهره گرفته می‌شود. این کار باعث خواهد شد که شکوه و پیچیدگی در فضای سرویس بهداشتی تا بالاترین حد ممکن خود را نشان دهد.

طراحی ویلا کلاسیک دستشویی

تراس در ویلا کلاسیک

تراس‌های بزرگ از ویژگی‌های متمایز ویلاهای کلاسیک شمرده می‌شوند. این تراس‌ها عظمت کل ویلا را با ارائه مناظر خیره‌کننده نشان می‌دهند. طراحی تراس در ویلاهای سبک کلاسیک به صورت خطوط نرم و نیم دایره‌ای شکل می‌گیرد. گنجاندن فضای باربیکیو در تراس می‌تواند شکل و شمایل این بخش از ویلای کلاسیک را برجسته‌تر کند.

تراس در طراحی ویلا کلاسیک باید بتواند در کنار حس زیبایی‌شناسی، کاربردی هم باشد و میزبان به هنگام دورهمی‌ها از آن برای پخت‌وپز و خلق سرگرمی برای میهمانان استفاده کند.

طراحی ویلا کلاسیک تراس

آتشکده در ویلا کلاسیک

آتشکده یکی از بخش‌هایی است که به سلیقه مشتری به فضاهای خارجی ویلا اضافه می‌شود. آتشکده می‌تواند روباز یا بسته باشد، یا حتی این امکان وجود دارد تا برای آن سقف متحرک طراحی کرد. برای ساخت آتشکده از متریال طبیعی مثل سنگ استفاده می‌کنند.

این طراحی، باغ ویلا کلاسیک را به یک منطقه دوست‌داشتنی و راحت برای لذت بردن از فصول سرد سال تبدیل خواهد کرد. برای اطراف آتشکده در طراحی ویلا کلاسیک می‌توان از مبلمان چوبی و تزیینات مرتبط با آتش مثل نقش شعله و چوب بهره برد.

طراحی ویلا کلاسیک آتشکده

پیشنهادهای طراحی ویلا کلاسیک

هنگام طراحی ویلا مدرن به‌سبک کلاسیک باید فاکتورهای زیادی را مدنظر داشت. اولین مورد این است که تمام عناصر مورد استفاده در دکوراسیون و هماهنگی بین آن‌ها را در نظر بگیرید. تنها در این صورت ظاهری آرام و دل‌پذیر به دست می‌آید. در طراحی ویلا کلاسیک باید از طرحی استفاده شود که احساس خوبی را به فردی بدهد که در آن زندگی می‌کند.

در حین طراحی باید عناصری را در نظر گرفت که حتی درصورت استفاده طولانی‌مدت همچنان موردپسند باشند. از این نظر، رنگ‌های مورد استفاده از مهم‌ترین جزییاتی هشتند که باید مود توجه قرار بگیرند.

تزیینات و رنگ‌های به‌کاررفته در فضاهای نشیمن عناصری خواهند بود که به‌طور مستقیم سبک کلاسیک را منعکس می‌کنند. به همین دلیل در طراحی ویلاهای کلاسیک باید فضای داخلی و خارجی را به‌صورت یکپارچه در نظر گرفت و به‌گونه‌ای طراحی کرد که منعکس‌کننده همین سبک باشد.

سبک کلاسیک به‌طورکلی ظاهری مجلل دارد و با خطوط صاف و پرداخت‌های مجلل متمایز می‌شود. این سبک، سرشار از آثار مجسمه‌سازی و پارچه‌های مجلل مانند مخمل، ابریشم، چرم و فرم‌های فلزی است. برای نشان‌دادن تجمل در این سبک از پرده‌های ضخیم بزرگ، فرش‌های بزرگ، لوسترهایی که تقریبا سقف را پر می‌کنند، شمعدان‌های متعدد و کوسن‌های تزیینی رنگارنگ استفاده می‌شود.

پیشنهادهای طراحی ویلا کلاسیک

طراحی داخلی ویلا کلاسیک باید چگونه باشد؟

توجه به اصل تقارن همانند نمای بیرونی در طراحی داخلی ویلا به‌سبک کلاسیک از اهمیت بالایی برخوردار است. اشتیاق به تقارن در همه چیز از انتخاب اکسسوری جفت گرفته تا چیدمان متقارن مبلمان باید دیده شود.

یک فضای داخلی کلاسیک لزوما دارای یک محور اصلی مرکزی است که کل ترکیب اصلی داخلی روی آن قرار دارند. اگر فضا خیلی بزرگ نباشد می‌توان آن را در مقابل دیوار قرار داد. در یک سالن بزرگ، چنین مرکزی در وسط قرار دارد.

در سبک کلاسیک رنگ‌هایی مانند طلایی، آبی تیره، قرمز تیره و بنفش به‌طور فعال استفاده می‌شوند. بااین‌حال در سبک‌های کلاسیک مدرن رنگ‌های آرام بیشتر موردپسند هستند. این رنگ‌ها به‌عنوان پس‌زمینه‌ای عالی برای مبلمان آنتیک عمل می‌کنند.

رنگ‌های اصلی کلاسیک سایه‌های روشن مانند سفید، شیری، عاج، بژ، شنی، سبز روشن و آبی هستند. در فضای داخلی کلاسیک اغلب از عناصر تزیینی دارای تذهیب و کریستال، برنز و چینی استفاده می‌شود.

در طراحی ویلا کلاسیک برای تزیین دیوارها از بوم‌های ابریشمی، پانل‌های چوبی، کاغذدیواری، سنگ طبیعی و گچ تزیینی استفاده می‌شود. فراوانی دکور گچ‌بری، سبک کل اتاق را تعیین می‌کند.

طراحی ویلا کلاسیک چگونگی

عناصری که در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک باید در نظر گرفته شوند

مبلمان مورد استفاده در طراحی این ویلاها باید مطابق با سبک کلاسیک انتخاب شوند. تطبیق رنگ یکی از اولین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد. تمام‌رنگ‌هایی که در کف، دیوار و دکوراسیون استفاده می‌شود باید هماهنگی را منعکس کنند.

اولین عنصری که در طراحی جلب‌توجه خواهد کرد، دکوراسیون کف است. به همین دلیل، دکوراسیون کف باید طوری طراحی شود که فضا جادار و شیک به نظر برسد. ازآنجایی‌که ویلاها سازه‌های بسیار باشکوهی هستند، مصالح مورد استفاده در طراحی ویلاهای کلاسیک باید از باکیفیت‌ترین محصولات ساخته شوند.

از آینه‌های تزیینی می‌توان برای بزرگ کردن فضاهای کوچک استفاده کرد. اکسسوری مورد استفاده در طراحی ویلا کلاسیک باید دارای ویژگی ساده، ظریف و باکیفیت باشد که سبک کلاسیک را به بهترین شکل منعکس کند. بهترین متریال در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک، چوب است. چوب با ساختار سنگین و طبیعی خود مناسب‌ترین عنصر تزیینی این مناطق خواهد بود.

در طراحی این سبک مبلمان باید از مصالح چوبی انتخاب شوند. چیدمان مبلمان تاثیر به‌سزایی در دکوراسیون دارد. هنگام انتخاب مبلمان نباید از هماهنگی رنگ غافل شد. مبلمان باید با سایر عناصر دکوراسیون از نظر رنگ و کیفیت هماهنگی داشته باشد.

پله‌های داخلی در طراحی ویلا کلاسیک

سنگ مرمر برای پله‌های داخلی این ویلاها به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. راه‌پله‌های مرمری که برای کسانی که خواهان طراحی مجلل و شیک هستند بسیار مناسب است.

افرادی که عاشق سادگی هستند ترجیح می‌دهند که پله‌ها از چوب ساخته شوند. در این نوع پله‌ها باید از چوب‌های خاص و با کیفیتی مانند بامبو استفاده کرد. درصورتی‌که متراژ ویلا بزرگ باشد و اجازه دهد می‌توان از دو طرف راه‌پله داشت.

انواع طرح‌های کلاسیک برای نمای ویلا

طراحی بیرونی ویلاها یکی از کارهای سختی است که زمان زیادی می‌گیرد. زیرا اولین قسمتی خواهد بود که پذیرای بازدیدکننده و صاحب‌خانه می‌باشد. بنابراین برای رسیدن به یک هدف به تمرکز و طراحی دقیق نیاز دارد.
در اجرای طرح‌های کلاسیک برای ویلا می‌توان از انواع سنگ یا آجر استفاده کرد. البته سنگ در این امر به‌وفور استفاده می‌شود. نمای ویلا کلاسیک شامل بالکن‌های متعدد، پنجره‌ها و جزییات زیاد در فضای وسیعی است.

در این میان طرح‌هایی را می‌یابیم که در آن ویلا شبیه به نمای کاخ‌ها ظاهر می‌شود و نمای جلوی آن با بالکن‌های مجلل فراوان و پنجره‌های بزرگ با ستون‌های حکاکی‌شده فوق‌العاده متمایز می‌شود. به‌صورت کلی در طراحی ویلا کلاسیک معمولا از سه طرح رومی، اندلس و مدیترانه‌ای استفاده می‌شود.

پله‌های داخلی در طراحی ویلا کلاسیک

هزینه طراحی ویلا کلاسیک

عوامل زیادی بر هزینه طراحی ویلا به‌سبک کلاسیک تاثیر می‌گذارند، از جمله:

 • شکل پلان‌های ساختمان: زیرا تفاوت در مساحت و نوع دیوار ساختمان بر میزان مصالح ساختمانی و کارهای تکمیلی مختلف تاثیر می‌گذارد.
 • ارتفاع طبقات: با افزایش ارتفاع کف، میزان مصالح مصرفی برای ساخت دیوار و ساعات کار برای اجرای این ارتفاع افزایش می‌یابد.
 • ضخامت دیوار: هرچه دیوار ساختمان ضخیم‌تر باشد، منابع و زمان مورد نیاز نیز بیشتر است.
 • سیستم‌های مختلف ساختمان: سیستم های درون ساحتمان مانند لوله‌کشی، برق و سیستم تهویه‌مطبوع نیز بر هزینه ساخت‌وساز تاثیرگذار هستند. بنابراین انتخاب سیستم باید به تعادل برسد.
 • نمای ویلا: این بخش به‌عنوان عنصر مهمی از تاثیر طراحی نقشه بر هزینه‌های ساخت‌وساز است.

تفاوت طراحی ویلا کلاسیک با مدرن

طراحی مدرن اصطلاحی است که در درجه اول شامل ساده‌سازی فرم‌ها و تزیینات است. سبک مدرن را می‌توان برای ویلا و فضاهای کوچک ایده‌آل دانست. زیرا فضا را افزایش می‌دهد. این سبک دارای ویژگی‌های بسیاری از جمله موارد زیر است:

 1. کنارگذاشتن تزیینات و کار بر روی ساده‌سازی اشکال ساختمان‌ها به اشکال هندسی واضح که زیبایی فضا و مصالح به‌کاررفته را نشان می‌دهد.
 2. استفاده از مصالح و سیستم‌های مدرن در ساخت‌وساز، استفاده از ستون‌های آهنی و قراردادن بلوک‌های بتنی به‌عنوان مصالح تکمیلی.
 3. ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای داخلی و محوطه بیرونی با استفاده از سطوح وسیع شیشه‌ای برای استفاده بیشتر از منظره و تکیه بیشتر بر نور طبیعی.
 4. تمرکز بر فضاهای داخلی باز. زیرا دیوارها در تقسیم‌بندی فضاهای داخلی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 5. توزیع نامتقارن فضا و مبلمان برخلاف سبک کلاسیک.

تفاوت طراحی ویلا کلاسیک با نئوکلاسیک

طراحی نئوکلاسیک یکی از هنرهای تزیینی است که در کشورهای اروپایی شهرت دارد. اما با توجه ‌به آداب‌ورسوم و فرهنگ آن، از کشوری به کشور دیگر در جزییات متفاوت خواهد بود. سبک نئوکلاسیک در طراحی نماهای خارجی بر اساس آمیزه‌ای از سبک کلاسیک با ادغام خطوط آرام و رنگ‌های یکپارچه و درعین‌حال برجسته‌سازی دکوراسیون با قاب‌های دیواری استوار است.

در نمای نئوکلاسیک برخلاف کلاسیک از سازه‌های گچی استفاده نمی‌شود. در این سبک سادگی طراحی مدرن با بهره‌برداری از فضاها و نحوه استفاده از آن‌ها ترکیب شده است.

این هنر بر خلاف سبک کلاسیک اغلب در ویلاهایی با فضاهای متوسط مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. از طریق این سبک انعطاف‌پذیر، طراح داخلی می‌تواند نکات خاص خود را اضافه کند.

مهم‌ترین چیزی که طراح در سبک نئوکلاسیک اتخاذ می‌کند، بهره‌برداری از فضا است و این در استفاده از سبک کلاسیک برعکس خواهد بود.

پلان ویلاهای نئوکلاسیک به‌اندازه پلان کلاسیک مجلل نیست، اما به زیبایی دکور می‌شود. مبلمان به‌کاررفته در این نوع ویلاها بیشتر از نوع کلاسیک و درعین‌حال ساده هستند. رنگ قهوه‌ای و مشتقات آن مانند نقره‌ای، خاکستری و بژ بر مبلمان غالب است.

تفاوت طراحی ویلا کلاسیک با نئوکلاسیک

طراحی فضای سبز ویلا به‌سبک کلاسیک

یکی دیگر از مکان‌های بااهمیت در یک ویلا، فضای سبز و باغ آن است. برای اینکه جلوه‌ای کلاسیک به آن ببخشید، می‌توانید از صندلی‌ها و میزهایی استفاده کنید که از فلز ضخیم ساخته شده‌اند و روکش‌های شگفت‌انگیزی دارند.

وجود آب‌نما در طراحی کلاسیک اغلب ضروری است. مگر اینکه فضای موجود خود پتانسیل تعبیه چنین پارامتری را نداشته باشد. مورد بعدی استفاده منطقی از گل‌وگیاه و چمن در فضای سبز باغ خواهد بود. حجم گل‌وگیاه نباید زیاد و افراطی باشد.

مقایسه انواع سبک‌های طراحی ویلا با سبک کلاسیک

ویلاها در سبک‌های متنوعی تولید می‌شوند. امروزه بیشتر سلیقه افراد حول محوریت سبک‌هایی همچون کلاسیک، مدرن و مینیمال می‌چرخد. سبک‌های مدرن و مینیمال نسبت به سبک طراحی کلاسیک متفاوت هستند و ویژگی‌های خاص به خود را دارند. در این بخش هرکدام از این سبک‌ها را بررسی می‌کنیم:

سبک طراحی ویلا کلاسیک

درباره ویلاهای سبک کلاسیک، آنها الهام گرفته‌شده از تاریخ و معماری قدیمی هستند. طراحی آنها شامل جزئیات زیبا و چشم‌نواز است. این نوع ویلاها بر اساس طرح‌های تاریخی و دانش معماری کلاسیک طراحی می‌شوند. در طراحی ویلا کلاسیک از جزئیاتی مانند ستون‌ها، پیش‌نماها، حاشیه‌ها و نیز نمای بیرونی زیبا بهره می‌برند. در این ویلاها احساسی از تعادل، شکوه و استقلال معماری به بیننده القا می‌شود‌.

طراحی ویلا کلاسیک سبک ها
طراحی ویلا کلاسیک سبک ها 2

سبک طراحی ویلا مدرن

ویلای‌های مدرن و معاصر به‌طور خلاقانه و با استفاده از طرح‌ها و مواد مدرن طراحی می‌شوند تا به‌روز به‌نظر برسند. برخلاف سبک کلاسیک، برای طراحی ویلاهای مدرن از خطوط صاف و زاویه‌دار بیشتری استفاده می‌کنند. اشکال هندسی مربع، مستطیل و مثلث بیشتر در طراحی این سبک از ویلاها به‌چشم می‌خورد. درحالی‌که برای طراحی ویلا کلاسیک بیشتر از خطوط دایره‌ای و نیم دایره بهره می‌گیرند.

طراحی ویلا کلاسیک مدرن 2

چیزی که ویلاهای مدرن را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند وجود پنجره‌های بزرگ و متعدد است که به‌منظور بهره‌برداری بیشتر از نور طبیعی و مناظر زیبای خارجی طراحی شده‌اند. در ساخت ویلای‌های مدرن مصالحی مانند فلز، شیشه و بتن بیشترین استفاده را دارند.

اما برای سبک کلاسیک سنگ بیشترین کاربرد را خواهد داشت. برخلاف سبک کلاسیک، نمای خارجی ویلاهای مدرن ساده و در عین حال زیبا است و حس خوشایندی به همراه دارد.

طراحی ویلا کلاسیک ویلا مدرن

طراحی ویلا سبک مینیمال

سبک مینیمال یکی دیگر از سبک‌های بسیار پرکاربرد برای ویلاهای امروزی محسوب می‌شود. همانند سبک‌های مدرن، در سبک مینیمال هم برخلاف طراحی ویلا کلاسیک سادگی و استفاده از کمترین متریال حرف اول را می‌زنند. جزئیات کم و رنگ‌های خنثی از ویژگی‌های بارز ویلا به سبک مینیمال است. برای طراحی ویلاها از خطوط ساده با شیب‌های کم استفاده می‌کنند‌.

طراحی ویلا کلاسیک مینیمال

در این ویلاها فضاهای باز بزرگ زیادی به‌چشم می‌خورند. اندازه بخش‌های مختلف ویلا یکسان طراحی نمی‌شود. مثلا احتمال دارد دیوارهای آشپزخانه کوتاه‌تر از دیوارهای اتاق پذیرایی یا اتاق خواب باشند. در ویلاهای کلاسیک همه چیز باید منظم و یک اندازه باشد. پنجره‌ها در سبک ویلا مدرن هم همانند سبک کلاسیک بسیار بزرگ طراحی می‌شوند تا بیشترین میزان نور به داخل نفوذ کند.

طراحی ویلا کلاسیک مینیمال 2

انواع طراحی ویلا کلاسیک

ویلاهای کلاسیک با توجه‌به سلیقه مالک می‌توانند در اشکال مختلفی اعم از باغ ویلا، باغچه ویلا، یک طبقه و غیره ساخته شوند. در ادامه، این طرح‌ها شرح داده شده‌اند:

طراحی باغ ویلا کلاسیک

باغ ویلاها از دوست‌داشتنی‌ترین نوع ویلا هستند که به سبک کلاسیک هم طراحی می‌شوند. طراحی باغ در فضای بیرونی ویلا کلاسیک به این نوع ویلا شکوه و جلال ویژه‌ای می‌بخشد. در این طرح، از عناصر طبیعی مانند درختان بلند قامت، چمن، گل‌های رنگارنگ و تالاب‌های کوچک بهره می‌برند. مسیرها و پله‌ها با استفاده از سنگ‌های طبیعی ساخته می‌شوند و به باغ زیبایی و جذابیت بیشتری می‌بخشند.

در طرح باغ ویلا کلاسیک می‌توان از اشیا تزئینی مانند آبنماها، انواع گل‌‌ها، فرش‌های طرح چمن و صندلی‌های چوبی استفاده کرد تا به فضای باغ آرامش و زیبایی بیشتری بخشید.

انواع طراحی ویلا کلاسیک

طراحی باغچه ویلا

باغچه ویلا هم مانند باغ ویلا محبوبیت زیادی به هنگام طراحی ویلا کلاسیک دارد. با این تفاوت که از باغ ویلا کوچک‌تر است و جزئیات کمتری هم دارد. در طراحی باغچه ویلا معمولا از آلاچیق، باربیکیو، استخر و فضاهای سبز جهت تفریح و استراحت ساکنان بهره می‌گیرند.

استفاده از مسیرها و پلکان‌های سنگی هم در این طرح بسیار رایج است. درنهایت، شکل ظاهری باغچه ویلا و نورپردازی‌های آن به سلیقه مالک ویلا بازمی‌گردد. اما معمار هم می‌تواند با تجربه‌ای که دارد زیباترین و دنج‌ترین باغچه ویلا را برای مشتری طراحی کند.

طراحی ویلا کلاسیک طراحی باغچه ویلا

طراحی ویلا کلاسیک یک طبقه

ویلا کلاسیک یک طبقه هم یکی از طرح‌های محبوب بین مردم خواهد بود. دیوارها در این نوع طراحی ویلا می‌توانند بسیار بلند یا کوتاه ساخته شوند. البته از جزئیات و کنده‌کاری‌های پیچیده در این طرح هم نباید غافل شد. ستون‌ها و پنجره‌های بزرگ و مجسمه‌های سنگی در طراحی ویلا کلاسیک یک طبقه برای به حداکثر رساندن شکوه و ثروت به‌کار گرفته می‌شوند.

نورپردازی در این سبک اهمیت ویژه‌ای دارد و زیبایی و زرق‌وبرق این سبک از معماری را بیشتر نشان می‌دهد. استفاده از سنگ گرانقیمت و یا مصالح طبیعی مثل چوب برای نمای ویلای کلاسیک یک طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی ویلا کلاسیک طراحی ویلا کلاسیک یک طبقه

طراحی ساختمان ویلایی کوچک

ساختمان ویلایی کوچک در سبک کلاسیک باید به همان میزان ساخت یک ویلای کلاسیک بزرگ نفیس‌بودن را به چشم بیننده القا کند. جزئیات در این نوع ساختمان‌ها هم مانند سایر ویلاهای سبک کلاسیک در نظر گرفته می‌شود‌. گچ‌بری‌، کنده‌کاری، مجسمه‌های دست‌ساز باید به بهترین شکل ممکن در این ساختمان به‌کار گرفته شوند.

استفاده از چیدمان معماری متناسب با ابعاد ویلا و به‌کارگیری رنگ‌های سفید، بژ و طلایی به ساختمان کوچک ویلایی همان شکوه ساختمان‌های ویلایی بزرگ را می‌دهد. فضای سبز محوطه ویلا و باغچه‌هایی که به صورت متقارن طراحی شده‌اند، می‌توانند اوج هنر معماری کلاسیک در ویلا را نشان دهند.

طراحی ویلا کلاسیک طراحی ساختمان ویلایی کوچک

مراحل طراحی ویلا کلاسیک

برای طراحی ویلا کلاسیک مراحلی وجود دارد که باید دنبال شوند. به‌عنوان یک مالک، فرد باید در جریان همه مراحل ساخت قرار بگیرد. در ادامه مراحل مهم طراحی ویلا کلاسیک آورده شده‌اند:

گرفتن ایده برای طراحی

یک طراح ماهر و زبردست باید بتواند ایده‌های مفهومی مشتری را به طرح‌های بصری تبدیل کند. مشتری با کمک معمار پروژه و با ترکیب چند ایده، یک‌ چشم انداز از ویلای کلاسیک خود به‌دست می‌آورد. پس از رضایت کامل مالک از ایده و طرح اولیه، مرحله بعدی آغاز می‌شود.

خلق طرح اولیه ویلا کلاسیک

در این مرحله‌ باید طرح اولیه ویلا به‌صورت نقشه‌های سه‌بعدی ارائه شود. این مرحله باید توسط یک معمار با تجربه و ماهر اجرا شود چرا که هرگونه ایراد در نقشه عواقب ناخوشایندی به همراه خواهد داشت.

طراحی و اجرای ویلا کلاسیک

در این مرحله، طراحی داخلی ویلا بسیار مهم و حیاتی است. فضاهای داخلی در طراحی ویلا کلاسیک باید بسیار گسترده و فراتر از محدوده استاندارد منازل مسکونی معمولی باشند. این امر جلوه و شکوه سلطنتی را در پی دارد که برای مالک بسیار اهمیت دارد.

خلق دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک

معمارانی که ویلا کلاسیک را طراحی می‌کنند معمولا وظیفه دکوراسیون داخلی آن را هم به عهده می‌گیرند. دکوراسیون داخلی باید کاملا با طرح ویلای کلاسیک هماهنگ باشد. این مرحله تضمین می‌کند که ویلا در نهایت همان چیزی می‌شود که مشتری سفارش داده بود.

محوطه سازی ویلا کلاسیک

محوطه سازی ویلا کلاسیک به معنی ادغام امکانات مختلف ویلا با فضاهای سبز است. محوطه‌سازی ویلا کلاسیک به عواملی مانند بودجه، نیاز کارفرما و طرح و نقشه ویلا بستگی دارد. بنابراین می‌تواند شامل آلاچیق، استخر، روف گاردن، مناطق بازی و مسیرهای پیاده‌روی و غیره باشد.

نمونه‌های جذاب

طراحی ویلا کلاسیک 1
طراحی ویلا کلاسیک 2
طراحی ویلا کلاسیک 3
طراحی ویلا کلاسیک 4

مطالب مرتبط:

جمع‌بندی

برخی ممکن است دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک را اشتباه بگیرند. درحالی‌که نئوکلاسیک تفاوت‌های بسیاری با سبک کلاسیک معمولی دارد. طراحی مدرن کلاسیک یا به‌اصطلاح نئوکلاسیک باعث شده است برخی از نکات و جزییات مدرن به طراحی نماهای کلاسیک اضافه شود.

سبک کلاسیک معماری ریشه در روم و یونان باستان دارد. این سبک شامل ویژگی‌های اصلی مانند ستون‌ها، تقارن، سنگ و مرمر، پنجره‌های مستطیلی و غیره می‌شود. بسیاری از سازه‌های مدرن بر اساس سبک معماری کلاسیک هستند.

مصالح این سبک معمولا چوب، پارچه ابریشمی، سنگ و حتی چرم هستند. فرش و لوسترهای کریستالی نیز انتخاب عالی برای طراحی ویلا کلاسیک به‌شمار می‌روند. آثار هنری چه در قالب نقاشی یا مجسمه برای دکوراسیون این سبک باید از دوران متفاوتی باشند.

منابع:

۵/۵ - (۲ امتیاز)

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  2568 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم