طراحی ویلا

طراحی ویلا چیست؟

ویلا اولین انتخاب برای کسانی است که حریم خصوصی کاملی را در شهر یا حومه با منظره مطلوب و امکانات رفاهی ویژه نیاز دارند. مفهوم طراحی  ویلا به دوران روم برمی گردد ، زمانی که افراد ثروتمند و مشهور در تابستان ها به حومه شهر نقل مکان می کردند، در واقع طراحی  ویلاها امکانات رفاهی مانند  اتاق ورزش، اتاق بازی، سالن کنفرانس ، سینمای خصوصی ، استخر، سونا و جکوزی و … را نیز درخود جای می دهند که بسته به بودجه و نیاز کارفرما همینطور پاسخگویی سایت پروژه می توانند این امکانات  را در حد متوسط یا بسیار لوکس در خود جای دهند.

طراحی ویلا

هدف طراحی معماری بر پوشش و رفع نیازها  و ایجاد فضاهای زندگی کارامد، با استفاده از دانش و خلاقیت تمرکز دارد، طراحی ویلا نیز به عنوان یک فضای زندگی موقت یا دائم می تواند شامل فرآیندهای معماری ویلا، طراحی نمای ویلا،  طراحی لنداسکیپ ویلا ، معماری داخلی و در نهایت دکوراسیون داخلی  و چیدمان ویلا باشد که قطعا این روند با هدف اولیه معماری برای  پاسخگویی  به نیازهای کاربر متناسب با تعداد افراد خانواده، نحوه استفاده از ویلا، سبک زندگی و خواسته های کارفرما و در راستای رعایت ب اصول عملکردی و زیباشناختی طراحی و اجرا می گردد.

مشاهده بیشتر: خانه ویلایی چیست؟ انواع و سبک های مختلف

طراحی سبک ویلا بسته به شیب زمین، موقعیت پروژه  و اقلیم جغرافیایی منطقه هم از نظر معماری و هم دکوراسیون داخلی بسته به لایف استایل و تطابق با فضای بیرونی و تمایلات کارفرما انتخاب می شود.

طراحی ویلاهای کلاسیک از نظر زیبایی شناسی و چیدمان معماری با ویلاهای مدرن تفاوت دارند، تاکید بیشتر طراحی ویلا به سبک کلاسیک بر تعدد اتاق ها ، دربهای بلندتر و عریض و دارای طرح‌های پیچیده‌تر و ایوان‌های بزرگ با متریال های طبیعی تر چون: چوب، سنگ، گچ و … هستند و  ویلاهای مدرن دارای سطوح وسیع شیشه و با  طراحی مینیمال دارای خلوص، سادگی  و روشنی در نمای بیرونی و داخلی  و مجهز به تجهیزات ومبلمان مدرنتر  و با متریال های ساختمانی مانند بتن و  فولاد و متریال های نوین هستند.

مشاوره طراحی ویلا در شرکت معماری آرل

اگر قصد طراحی ویلا، بازسازی، اجرا  یا تغییر دکوراسیون آن را دارید شرکت معماری آرل با سال ها سابقه در زمینه طراحی انواع پروژه های مسکونی، خانه و ویلا از ابتدای مسیر، مشاوره تا ساخت همراه شما خواهد بود.

شرکت معماری آرل

قبل از تصمیم گیری و شروع روند طراحی ویلا، مشاوره طراحی آرل می تواند اطلاعات کافی از نیاز های شما به عنوان مالک یا کارفرمای پروژه در اختیار تیم معماران قرار می دهد همینطور  با مشاوره  آرل و ارائه نمونه پروژه ها  شناخت روشن تری از امکانات و محدودیت های پروژه و طرح دلخواهتان  دریافت می کنید. در مشاوره طراحی ویلا می توانید سبک طراحی مدنظر  و ایده های خود را مطرح کنید و از دانش تخصصی و ایده های خلاقانه طراحان آرل بهره مند شوید.

مشاوره طراحی ویلا راهنمای خوبی برای انتخاب سبک و نوع طراحی با توجه به بودجه شما، ارائه راهکارها برای محدودیت های پروژه و  تلفیق طراحی عملکردی و اصولی و در عین حال زیبا خواهد بود.

خدمات طراحی ویلا شرکت آرل

 • مشاوره جهت تعریف و شناخت موضوع و نیازهای پروژه
 • در خواست اطلاعات در مورد نیازهای کارفرما، سایت و ….
 • بررسی ضوابط طراحی و اجرا در منطقه
 • تجزیه تحلیل نمونه پروژه های مرتبط اجرا شده و ارائه به کارفرما برای شناخت سبک مدنظر
 • بررسی نیاز های خاص کارفرما مانند: شومینه، استخر، کوشک و تراس و …
 • کسب مجوزها و دستور نقشه
 • اعلام هزینه و تایید کارفرما
 • بازدید پروژه در صورت نیاز و با توجه به پیشرفت کار طراحی
 • طراحی اولیه با توجه به ویو ها، جهت وزش باد، تابش  و شرایط اقلیمی منطقه
 • ارائه اتودهای اولیه جانمایی فضا و اتود های حجمی  برای تایید کارفرما
 • نقشه های فاز یک
 • نقشه های سازه، برق، مکانیک و نقشه های فاز ۲
 • معماری داخلی ویلا و طراحی سه بعدی در صورت نیاز کارفرما
 • طراحی لنداسکیپ
 • ورود به فاز های اجرایی در صورت تمایل کارفرما

برای طراحی ویلا و استفاده از مشاوره تخصصی گروه معماران آرل میتوانید از طریق شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید:

تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱

پروژه های طراحی ویلا

دیگر پروژه های آرل

طراحی ویلا نارنج - رویان
طراحی ویلا نارنج – رویان

اصول طراحی ویلا

اصول کلی طراحی ویلا که بهتر است در نظر بگیرید قبل از شروع برنامه ریزی در مورد نوع ساختاری که قرار است درفضای داخلی داشته باشید ، باید سایت یا زمینی مناسب انتخاب و خریداری کنید. اما آیا تا به حال نگاه دقیق تری به موقعیت پروژه انداخته اید؟ تأیید کرده اید که آیا این مکان مناسب برای ویلای رویایی شما است؟ سایت پروژه و شرایط خاک برای فنداسیون بررسی کنید و از استانداردها و ضوابط بومی محل قرارگیری سایت و ساختمان های مجاور برای کسب مجوز های لازم غافل نشوید.

در مرحله بعدی برای هزینه های خاصی مانند مصالح ساختمانی، نیروی کار، مهندسین و تیم و اجرایی، معمار و طراح داخلی، مبلمان و غیره آماده شوید. هنگام بودجه بندی، سعی کنید مقداری اضافی برای پوشش هزینه های پیش بینی نشده در نظر بگیرید .

بیشتر بخوانید: بررسی کامل اصول طراحی پلان ویلا

جهت قرارگیری خانه در سایت پروژه موضوعی بسیار مهم است برای داشتن منظره زیبا به جهت قرارگیری پنجره ها دقت کنید و جهت گیری پلان را مطابق با حوزه ها ، دسترسی ها،  باد غالب و نور مطلوب و چشم اندازهای مدنظر در نظر بگیرید.

برای طراحی ویلا خانوده، سلیقه و سبک زندگی خانوادگی را در طراحی نادیده نگیرید  نظر خانواده خود را در مورد ساختار و طراحی خانه در نظر بگیرید ..اندازه اتاق و نحوه استفاده از آنها  نیز برای طراحی  بسیار مهم است.

ابعاد فضا و پلان  ویلا به بودجه شما بستگی دارد. بررسی کنید آیا مقررات محلی وجود دارد که می تواند آنچه را که می توانید بسازید محدود کند  یا خیر.

مرحله بعد برنامه فیزیکی لیست تمام اتاق هایی که در خانه می خواهید به همراه ابعاد است، بنابراین، وقت بیشتری را برای مشورت در این مورد اختصاص دهید ابتدا با اتاق های اولیه مورد نیاز شروع کنید. پس از آن، اتاق های اضافی را در یک لیست جداگانه بنویسید، اما به یاد داشته باشید که بودجه شما  تصمیم نهایی را می گیرد.

می توانید در طراحی و اجرای ویلا  از طراحی چند منظوره استفاده کنید. برای مثال می توانید از یک فضا برای اتاق مهمان و همچنین محل کار استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ضوابط طراحی ویلا در شمال ایران

به جای انتخاب یک پلان بسته و حوزه بندی شده، می توانید به سراغ فضاهای نشیمن باز بروید و با محدودیت کمتری حوزه ها را با مبلمان تفکیک کنید.
فضاهای زندگی باز نظارت را آسان تر می کند و اجازه می دهد تا ارتباط خوبی بین اعضای خانواده برقرار شود.

طراحی ویلا با ویژگی های معماری جذاب که در آینده هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشد، توصیه نمی شود. علاوه بر هزینه های فعلی هزینه تعمیر و نگهداری نیز بسیار مهم است.
اطمینان حاصل کنید که ساختمان شما بادوام است. از متریال های کم تعمیر و با دوام و قابل اعتماد استفاده کنید. اجازه ندهید هزینه مواد شما را به سمت خرید چیزی سوق دهد که ماندگاری ندارد و ممکن است هزینه بازسازی مکرر شما را به همراه داشته باشد.
آب و هوای منطقه  را در نظر بگیرید و متریال  را  به نحوی انتخاب کنید که مناسب آب و هوا باشد. ساختاری بسازید که علاوه بر ماندگاری طولانی سازگار  با محیط باشد.

این متن گزیده ای از این مقاله موجود در سایت است:  لینک مقاله:

نکاتی برای طراحی و اجرای ویلا

نکات مهم در طراحی ویلا

 • از نکات مهم برای طراحی ویلا می توان توجه به شرایط اقلیمی منطقه، جهت باد و جهت تابش نور خورشید اشاره کرد در واقع نقطه شروع طراحی بایستی بر مبنای امکان سنجی  و بررسی سایت پروژه ، استانداردها و توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی انجام شود
 • نکته بعدی انتخاب متریال مناسب و در دسترس یا بومی با توجه به موقعیت قرارگیری ویلا و سبک معماری ویلا است.
 • نکته مهم دیگر برای طراحی ویلا بایستی در نظر گرفتن چشم انداز های مناسب برای انتخاب جهت گیری ساختمان ویلا و انتخاب حوزه هایی است که نیاز به نور یا دید بهتر یا بالعکس به حریم خصوصی بیشتری نیاز دارند  علاوه بر بررسی موارد گفته شده بهتر است با کارفرما مشورت شود تا با توجه به اولویت های او این جهت گیری  شکل گیرد برای مثال برای برخی افراد دید و منظر نشیمن و برخی دید و منظری که از اتاق کار دارند برایشان در اولویت قرار دارد.
 • برای برنامه ریزی فضایی و طراحی پلان ویلا لازم است تا متناسب با نیاز و سلیقه افراد، همینطور با در نظر گرفتن مجوز ها و استانداردهای لازم  طراحی انجام شود و نیاز های خاص مخاطبین و حتی شغل و سبک زندگی آنها برای طراحی فضایی متناسب مورد بررسی قرار گیرد
 • طراحی ویلا بایستی با در نظر گرفتن سیرکولاسیون فضایی و تفکیک و عرصه بندی قسمت های خصوصی و عمومی در پلان ویلا جانمایی شود.
 • از دیگر نکات مهم می توان به هماهنگی متریال ها و سبک نمای بیرونی و ساختمان ویلا و فضای داخلی اشاره کرد که این موضوع انسجام بصری خوبی در کاربران ایجاد می کند.

همینطور بسیار واجب است تا طراحی ویلا با بافت شهری منطقه و ساختمان های اطراف هماهنگی داشته باشد.

مطالب مرتبط:

سوالات متداول طراحی ویلا

هزینه ساخت وطراحی ویلا چقدر است؟

در هزینه ساخت و طراحی ویلا مواردی چون متریال‌های کاربردی، سبک معماری، موقعیت مکانی پروژه و متراژ بسیارتعیین کننده هستند . هزینه طراحی ویلا براساس موارد ذکر شده بر اساس هر متر مربع صورت میگیرد و درصد بسیار کمی از هزینه را نسبت به هزینه های ساخت شامل می شود.

زمان طراحی ویلا چقدر طول می کشد؟

زمان طراحی ویلا با توجه به متراژ و شرایط زمین، پیچیدگی ها و درخواست های ویژه هر پروژه همینطور بسته به شرکت معماری انتخابی می تواند متغیر باشد. اما به طور میانگین مدت زمان طراحی را برای هر ویلا بین ۲ تا ۴ ماه میتوان در نظر گرفت.

مراحل اخذ مجوز ساخت و پایان کار ویلا چگونه است؟

 1. تشکیل پرونده توسط مالک اصلی پروژه یا وکیل قانونی وکالت جواز ساخت او برای تکمیل پرونده و مراجعه به شهرداری منطقه یا دفترهای خدمات الکترونیکی
 2. دستور صدور بازدید توسط نماینده قانونی برای بررسی پروژه
 3. ارائه طرح تفضیلی بعد از بررسی نماینده شهرداری
 4. گرفتن دستور نقشه ساخت و طرح نقشه مطابق ضوابط مد نظر شهرداری
 5. گرفتن تاییدی نقشه ها و اقدام به پرداخت عوارض شهرداری
 6. تهیه مدارک پیش نویس به شهرداری یا دفاتر مربوطه توسط مالک و امضای قرارداد میان مالک و ناظر پس از طی کردن همه این گام ها گرفتن جواز ساخت پروژه صادر می گردد.

گرفتن جواز طراحی و ساخت ویلا چقدر طول می کشد؟

مدت زمان گرفتن جواز ساخت و طراحی ویلا به موارد زیادی بستگی دارد و در این روند هر چه مدارک کامل تر و طراحی نقشه ها مطابق با ضوابط شهرداری صورت گیرد تایید و گرفتن پروانه ساخت آسانتر و سریعتر خواهد بود پس بهتر است از شرکت های معماری معتبر و دارای تجربه کافی کمک بگیرید تا این روند سریعتر انجام شود.

آیا برای ساخت و طراحی ویلا در همه زمین‌ها اخذ مجوز ضرورت دارد؟

بله،گرفتن جواز یا پروانه ساختمان یکی از با اهمیت ترین گام ها در شروع ساخت هر پروژه های عمرانی است و نداشتن جواز می تواند منجر به پرداخت جریمه و حتی تخریب کامل پروژه گردد به همین دلیل پیش از هرکاری نسبت به گرفتن جواز ساخت و طراحی پروژه ویلایی خود اقدام کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم