اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا

رنگ‌ها می‌توانند یک محیط را سرشار از احساسات و انرژی مثبت کنند. انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی، یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر جلب توجه، همچنین افزایش زیبایی و آرامش افراد است. فرقی ندارد خانه‌های شهری و آپارتمانی کوچک باشد یا ویلاهای بزرگ چندطبقه، درهرصورت، نمی‌توان تاثیر رنگ‌بندی مناسب را انکار کرد. به‌‌همین‌ منظور، لازم است تا با اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا آشنا شوید.

توجه به روانشناسی رنگ‌ها در طراحی داخلی ویلا

هنگام انتخاب یک رنگ برای دیوارها یا مبلمان، باید احساسی را در نظر بگیرید که آن رنگ در شما ایجاد می‌کند. روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند در این مورد به شما کمک کند. رنگ‌های خاص، تداعی‌گر احساسات خاصی هستند. رنگ‌ها به‌دلیل ویژگی‌های روانی و احساسی که به ما القا می‌کنند، می‌توانند مزاج و حتی رفتار افراد را تغییر دهند.

این مسئله در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما بخواهید بخش‌های مختلف ویلا را از یکدیگر جدا کنید. برای مثال، دکوراسیون رنگ اتاق‌خواب با رنگ آشپزخانه، سالن بازی، اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی مهمان، یکسان نخواهد بود. شما در تمام این فضاها احساسات یکسانی را تجربه نمی‌کنید که رنگ‌های یکسانی را انتخاب کنید.

به‌خصوص در ویلاهای مدرن و بزرگ که کم‌تر از دیوارهای بلند حائل استفاده می‌شود، به‌وسیله تغییر طیف رنگ، محیط‌های مختلف ویلا را از یکدیگر جدا می‌کنند. به‌‌همین‌‌دلیل، اهمیت رنگ در طراحی داخلی دو چندان می‌شود. در زیر به برخی از اثرات روان‌شناختی رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی اشاره می‌کنیم:

رنگ قرمز

رنگ قرمز به‌طورکلی با احساساتی همچون انرژی، اشتیاق و پرشوری مرتبط است. استفاده از قرمز در فضاهایی مانند اتاق بازی که فعالیت و انرژی زیادی مورد نیاز است می‌تواند مناسب باشد.

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا -قرمز

رنگ آبی

آبی به‌عنوان یک رنگ آرامش‌بخش شناخته می‌شود و با صلح‌طلبی درونی در ارتباط است. استفاده از آبی در اتاق‌خواب، حمام یا مناطقی که نیاز به استراحت و آرامش دارید، مناسب خواهد بود. توجه به تاثیر آرام‌کننده این رنگ در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، برای فضاسازی احساسی مهم خواهد بود.

رنگ سبز

سبز به‌عنوان نماد طبیعت و آرامش شناخته می‌شود و بازتاب‌های مثبتی همچون تازگی، رویایی‌بودن و تجدید حیات دارد. بنابراین، استفاده از سبز در فضاهایی مانند محیط نشیمن، اتاق کار یا حتی فضاهایی که ارتباط با طبیعت را تداعی می‌کنند، مناسب است.

رنگ زرد

در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، زرد به‌عنوان رنگی پرانرژی و شاداب شناخته می‌شود. این رنگ می‌تواند احساساتی مثبت مانند شادی، خوشبختی و انرژی را القا کند. استفاده از زرد در فضاهایی که نیاز به برقراری ارتباط اجتماعی و خوشحالی دارید، مانند نشیمن یا سالن غذاخوری یا آشپزخانه، می‌تواند مناسب باشد.

رنگ‌های طبیعی

استفاده از رنگ‌های طبیعی مانند قهوه‌ای، بژ و طوسی می‌تواند حس آرامش و ارتباط با طبیعت را ایجاد کند. این رنگ‌ها معمولا در اتاق‌هایی که به‌عنوان فضای استراحت استفاده می‌شوند، مناسب‌اند. در بسیاری از سبک‌های مدرن و مینیمال، این رنگ‌ها غالب هستند.

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا - رنگ طبیعی

تعادل و ترکیب با استفاده از چرخه رنگ

استفاده از چرخه رنگ طبق اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، می‌تواند به طراحان داخلی کمک کند تا ترکیبات رنگی هماهنگ و جذابی پدید آورند. چرخه رنگ، یک مفهوم مهم در رنگ‌شناسی است که ترکیب‌پذیری و ارتباط بین رنگ‌ها را نشان می‌دهد.

این مفهوم، به‌صورت دایره‌ای نمایش داده می‌شود و بیانگر ارتباط بین رنگ‌های اصلی و ثانویه است. در واقع، چرخه رنگ نشان می‌دهد که چگونه رنگ‌ها می‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند و چگونه از ترکیب‌های مختلف آن‌ها می‌توان رنگ‌های جدیدی را به دست آورد.

در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، چرخه رنگ، نشان‌دهنده رابطه و تعامل بین رنگ‌ها است. این مفهوم به طراحان و هنرمندان کمک می‌کند تا رنگ‌های مناسبی را برای کارهای خود انتخاب و ترکیبات جذاب و هماهنگی را ایجاد کنند. در ادامه این مطلب، روش‌هایی که می‌توانید از چرخه رنگ در طراحی داخلی ویلا استفاده کنید را بررسی می‌کنیم:

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا - تعادل

استفاده از ترکیب‌های تقریبی

با استفاده از ترکیب‌های تقریبی و رنگ‌های مجاور در چرخه رنگ، می‌توانید ترکیباتی با تنوع کم‌تر و ترازتر ایجاد کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر از رنگ آبی استفاده می‌کنید، می‌توانید با ترکیب آن با رنگ‌های نزدیک به آبی مانند آبی سیر و بنفش، ترکیباتی ملایم و هماهنگ داشته باشید.

استفاده از رنگ‌های تکمیلی

در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، رنگ‌های تکمیلی، به رنگ‌های مقابل در چرخه رنگ اشاره دارند. این ترکیبات معمولا بسیار قوی و جذاب هستند. به‌عنوان‌مثال، ترکیب آبی و نارنجی یا زرد و بنفش می‌تواند ترکیباتی بسیار زیبا و دینامیک (پویا و محرک) را در داخل ویلا ایجاد کند.

ترکیب رنگ‌های متضاد

برای ایجاد تنوع، می‌توانید از ترکیب رنگ‌های متضاد، با توجه به اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر از رنگ آبی به‌عنوان رنگ اصلی استفاده می‌کنید، می‌توانید با ترکیب آن با رنگ‌های متضاد مانند نارنجی یا زرد، تعادل و تنوع رنگی ایجاد نمایید.

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا /رنگ ها

استفاده از رنگ‌های آنالوگ

رنگ‌های آنالوگ به رنگ‌های مجاور یکدیگر در چرخه رنگ اشاره دارند. این ترکیبات معمولا بسیار هماهنگ و آرامش‌بخش هستند. اگر تمایلی ندارید تا ویلای شما جلوه‌ای پرشور، تندوتیز و پویا داشته باشد، باید از رنگ‌ها هارمونیک و هماهنگ استفاده کنید.

استفاده از رنگ به‌عنوان نقطه تمرکز

با استفاده از رنگ به‌عنوان نقطه تمرکز در فضا، می‌توانید توجه‌ها را جلب کنید و جلوه خاصی به ویلا ببخشید. این رنگ می‌تواند با رنگ‌های محیط تضاد داشته باشد تا بیشتر دیده شود.

رقابت رنگ‌های گرم در مقابل رنگ‌های سرد

استفاده از رنگ‌های گرم در مقابل رنگ‌های سرد، طبق اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، می‌تواند به طراحی آن، جذابیت و تنوع بیشتری ببخشد. همچنین، احساس آرامش و راحتی را نیز تقویت کند. به‌طور سنتی، رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد به‌عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند، زیرا آن‌ها زنده‌تر هستند. بااین‌حال، رنگ‌های خنثی مانند قهوه‌ای و خرمایی نیز در ترکیب گنجانده شده است. در طرف دیگر طیف، رنگ‌های سرد مثل آبی، سبز، بنفش و خاکستری قرار دارند.

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا -رقابت

با توجه به اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، انتخاب رنگ‌های گرم یا سرد بر میزان انرژی‌ فضا تاثیر می‌گذارد. بهتر است از رنگ‌های گرم برای فضاهای مختص به دورهمی یا بازی استفاده کنید. از طرف دیگر، رنگ‌های سرد، آرام‌تر هستند. آن‌ها در اتاق‌خواب‌ها و جایی که انرژی مثبت و آرامش نیاز است، بهترین کاربرد را دارند.

توجه داشته باشید که اگر فضای ویلا دارای دیوارها و سقف بلند و به‌طورکلی سالن‌های بزرگ‌تری است، می‌توانید از رنگ‌های گرم در الگوی رنگ اصلی به‌صورت غالب استفاده کنید. اما برای ویلاهای اتاق به اتاق یا با فضاهایی کوچک، پیشنهاد می‌شود که رنگ‌های سرد را به کار ببرید. با ترکیب درست رنگ سرد و گرم، به‌سادگی می‌توانید ابعاد محیطی را تغییر دهید و احساس خوبی ایجاد کنید.

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا - الگوسازی

الگوسازی با ترکیب‌ رنگ‌های مکمل و پویا

از بین تمام اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا و قوانین رنگی که طراحان داخلی استفاده می‌کنند، طرح رنگ مکمل، اغلب به‌عنوان ساده‌ترین در نظر گرفته می‌شود. به این دلیل که این طرح رنگی فقط شامل دو رنگ است. یعنی به‌طور خاص، از دو رنگ استفاده می‌کنند که دقیقا در مقابل یکدیگر روی چرخ رنگ قرار دارند. برای مثال، ترکیب‌هایی مانند آبی و نارنجی، زرد و بنفش یا قرمز و سبز را در نظر بگیرید.

استفاده از رنگ‌های مکمل می‌تواند به تضاد و تعادل در طراحی داخلی ویلا کمک کند. در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، این ترکیبات با ایجاد تضادهای بصری، جذابیت و شور و نشاط خاصی به فضا اضافه می‌کنند. با استفاده از این ترکیبات می‌توانید نقاط تمرکز در فضا را مشخص نمایید.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید از یک جفت رنگ مکمل برای نقاط تمرکز مانند دیوارهای یک اتاق یا یک قسمت از سقف استفاده کنید تا آن بخش از فضا، مورد توجه بیشتری قرار گیرد. استفاده از رنگ‌های مکمل می‌تواند به تعیین مناطق و کوچک‌ترکردن فضاها کمک کند. مثلا اگر یک فضای بزرگ بخواهد تقسیم شود، می‌توان از رنگ‌های مکمل برای تفکیک بخش‌های آن استفاده کرد.

از اصول تا عمل: پیروی از قانون ۶۰-۳۰-۱۰

این قانون مهم در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، یک قانون ساده طراحی داخلی است که دکوراتیوهای حرفه‌ای و آماتور چندین دهه است که از آن استفاده می‌کنند. این تکنیک، ریشه در تئوری رنگ‌ها دارد و هدف آن، ایجاد یک طرح رنگی کاملا متعادل در فضا است. قانون رنگ ۶۰-۳۰-۱۰ مبتنی بر این ایده است که چشم انسان به سه سطح مختلف رنگ کشیده می‌شود:

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا -عمل

۶۰٪ رنگ پس‌زمینه

۶۰ درصد از طرح رنگ، رنگ غالب در اتاق است. این رنگ معمولا یک رنگ خنثی یا پاستلی است که روی عناصر بزرگ‌تر اتاق مانند دیوارها، فرش‌های سطحی و مبل‌های بزرگ استفاده می‌شود. رنگ ۶۰% به‌عنوان پس‌زمینه برای رنگ‌های دیگر عمل می‌کند و هدف آن لنگر انداختن فضا در یک کلیت منسجم است.

۳۰٪ رنگ متضاد

در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، رنگ ثانویه در اتاق، ۳۰ درصد بعدی از طرح رنگ انتخابی است. هدف آن پشتیبانی بصری رنگ اصلی و افزودن ابعاد به فضا است. این رنگ را می‌توان روی قطعات بزرگ مبلمان و سایر عناصر متمایز در اتاق مانند صندلی، پرده، فرش یا یک دیوار ویژه استفاده کرد.

۱۰٪ رنگ برجسته

۱۰ درصد باقی‌مانده رنگ برجسته خواهد بود. از این رنگ باید کم استفاده کرد تا کنتراست به فضا اضافه شود و رنگ‌بندی موجود تکمیل گردد. رنگ برجسته را می‌توان روی بالش‌ها، وسایل تزئینی، دکور دیوار، شمع‌ها و لامپ‌ها استفاده کرد.

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا -قانون

پیروی از این قانون در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، به شما کمک می‌کند تا فضاهای داخلی متعادل و هماهنگی ایجاد کنید. به‌ویژه برای انتخاب مبلمان و فرش و رنگ دیوارها و تابلوها.

ایده پشت قانون ۶۰-۳۰-۱۰ این است که رنگ‌های خنثی، پس‌زمینه‌ای برای مبلمان و لوازم جانبی ایجاد می‌نمایند، درحالی‌که رنگ‌های تند، به جمع‌کردن همه این‌ها کمک می‌کنند. رنگ‌های برجسته، سرزندگی را می‌افزایند و در برابر رنگ‌های خنثی، باعث ایجاد کنتراست می‌شوند.

پیاده‌سازی از قانون ۶۰-۳۰-۱۰

در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، لازم نیست تا حتما ۶۰ درصد غالب، یک رنگ واحد باشد. یعنی شما می‌توانید این درصدها را به درصدهای کوچک‌تر تبدیل کنید. برای مثال، تصور کنید که رنگ سفید دیوار ۶۰ درصد و مبل آبی ۳۰ درصد محیط را به خود اختصاص داده است. شما می‌توانید ده درصد باقی‌مانده را بین دو رنگ دیگر تقسیم کنید، مثلا کوسن‌های زرد و سبز. یا مبل‌ها را در دو طیف آبی کم‌رنگ و پررنگ یا آبی و طوسی انتخاب کنید.

تنها نکته مهم این است که رنگ‌های به‌کاررفته در هریک از درصدهای پلکانی، اگر یک رنگ واحد نیست، باید دارای هارمونی باشد. هنگام اضافه‌کردن یک رنگ برجسته اضافی، در اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا ضروری است که رنگ‌هایی را انتخاب کنید تا مکمل یکدیگر باشند. استفاده بیش از حد از رنگ‌های مختلف می‌تواند سروصدای زیادی در اتاق ایجاد کند.

استفاده از فرمول ۱۰-۳۰-۶۰  برای تک‌رنگ

در سبک‌های طراحی داخلی که روی مینیمالیسم و رنگ خنثی تمرکز می‌کنند، قانون ۶۰-۳۰-۱۰ را می‌توان به‌عنوان یک طرح تک‌رنگ به کار برد. بدین ترتیب، می‌توانید سادگی، زیبایی و ظرافت را به ویلای خود بیاورید.

برای ایجاد یک طرح تک‌رنگ با پیروی از قانون ۶۰-۳۰-۱۰، یک رنگ غالب، مانند آبی روشن یا سفید را انتخاب کنید. سپس، طبق اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، با اضافه‌کردن یک مبلمان بزرگ در سایه دیگری از این رنگ، آن را تکمیل نمایید. یک مثال خوب، اضافه‌کردن مبل آبی تیره به دیوار آبی روشن است که در آن دو سایه از یک رنگ، به‌زیبایی یکدیگر را حمایت می‌کنند.

شخصی‌سازی کردن فرمول ۶۰-۳۰-۱۰

در عکس پایین، طبق قانون ۶۰-۳۰-۱۰ رنگ اصلی خاکستری، ۶۰ درصد فضا را اشغال می‌کند. درحالی‌که رنگ‌های برجسته مانند قهوه‌ای، سیاه‌ و سفید، ۳۵ درصد و کنتراست طلایی، فقط ۵ درصد فضا را به خود اختصاص می‌دهد. برای کسانی که رنگ‌های بیشتری را در طرح‌های خود ترجیح می‌دهند، امکان تغییر فرمول برای گنجاندن بیش از سه رنگ یا درصدهای بیشتری از این رنگ‌ها وجود خواهد داشت.

اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا

درحالی‌که طراحان داخلی به‌اتفاق آرا موافق هستند که قانون ۶۰-۳۰-۱۰ نقطه شروعی عالی برای انتخاب یک پالت است. در دنیای طراحی می‌توان این فرمول را مطابق با سلیقه و جلوه مورد نظر در یک اتاق تغییر داد. اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا پیشنهاداتی انعطاف‌پذیر هستند نه قوانینی غیرقابل‌تغییر.

به‌عنوان‌مثال، به‌جای استفاده از سه رنگ برای مطابقت با این قانون، می‌توان به‌جای آن از چهار رنگ استفاده کنید و فرمول را روی ۳۰-۳۰-۲۰-۲۰ یا ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰ تنظیم نمایید. از سوی دیگر، اگر هدف تاکید بر رنگ خاصی است، ممکن است بخواهید استفاده از آن رنگ را افزایش دهید و از کنتراست و رنگ‌های برجسته بکاهید. مثلا با استفاده از فرمول ۷۰-۲۰-۱۰.

جمع‌بندی

انتخاب طرح رنگ مناسب برای ایجاد فضایی جذاب، از نظر بصری بسیار مهم است. بااین‌حال، ایجاد تعادل کامل بین رنگ‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، زیرا رنگ‌های بیش از حد تیز یا بی‌حال می‌توانند باعث خسته‌کنندگی یا برهم‌خوردن آرامش شوند. شما به‌راحتی با پیروی از اصول و نکات رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا که در بالا گفته شد، می‌توانید از این چالش‌ها، با رضایت گذر کنید.

livingetc

mymove

homesandgardens

minottilondon

archdaily

امتیاز دهید post

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  189 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم