دکوراسیون داخلی منزل و ابعاد روانشناسی

آیا می دانید دکوراسیون داخلی منزل شما به معنای واقعی کلمه می تواند احساسات شما را کنترل کند؟ 

ممکن است عوامل پنهان متعددی در طراحی خانه شما وجود داشته باشد که باعث تغییر روحیه و سلامت روانی شما شود وقتی به تزئین و دکوراسیون خانه خود فکر می کنیم ، هدف اصلی دکور کردن فضا دستیابی به نوع خاصی از زیبایی است ما می خواهیم خانه هایمان از نظر بصری زیبا و دلپذیر به نظر برسند یا بر روی عملکرد فضای داخلی تمرکز  بیشتری داریم.

اما چیزی که بیشتر ما متوجه آن نیستیم این است که یک جنبه روانشناختی وجود دارد که ما را به سبک و دکور انتخابی متصل می کند که به تدریج ذهن ما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

در ادامه جنبه های مختلف دکوراسیون منزل که ممکن است بر روحیه و سلامت عمومی شما تأثیر بگذارد ، بررسی خواهیم کرد با وب سایت شرکت طراحی معماری و دکوراسیون داخلی دکوبوم همراه باشید…..

 

روانشناسی  دکوراسیون داخلی منزل -رنگها

رنگ فضای داخلی منزل شما ممکن است تأثیر عمیقی در روان شما بگذارد. روانشناسی رنگ بحث گسترده ای برای مطالعه طراحان داخلی است. رنگهای مختلف می توانند تأثیرات متمایزی بر روحیه شما داشته باشند. از این رو ، قبل از تصمیم گیری در مورد رنگ آمیزی صندلی ها ، میزها یا وسایل و مبلمان دکوراسیون برای خانه ، درک کاربرد مناسب رنگ در طراحی داخلی بسیار حیاتی است .

روانشناسی  رنگها در دکوراسیون داخلی منزل

 • قرمز رنگی چشم نواز است و همچنین سطح انرژی اتاق را افزایش می دهد. با این حال ، رنگی است که می تواند اضطراب و عصبی بودن را نیز در بسیاری از افراد القا کند.
 • زرد سایه گرمتری است که تحریک کننده انرژی مثبت است. در حالی که استفاده از مقدار زیادی زرد در خانه باعث می شود دکوراسیون  داخلی منزل شما بلند و درخشان به نظر برسد ، اما یک پالت رنگ زرد با رنگ های خنثی ایده خوبی است!
 • رنگ سبز یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها برای خانه شماست. این رنگ افکار صلح  و تعادل را تحریک می کند و بلافاصله ایده طبیعت را به ذهن ما می آورد. سایه های سبز به عنوان اثر آرام بخشی بر ذهن فرد شناخته می شوند.
 • تنالیته آبی می توانند احساس آرامش را در ذهن شما ایجاد کنند. این رنگ بهترین رنگ توصیه شده برای اتاق خواب است زیرا اغلب با اعتماد ، آرامش و موفقیت همراه است.
 • رنگ های خنثی مانند سیاه ، کرم ، قهوه ای و سفید و خاکستری باعث انعطاف پذیری پالت رنگ داخلی شما می شوند. این رنگ ها را می توانید خیلی راحت با رنگهای دیگر جفت کنید. رنگ های خنثی با عنوان احساس تعادل ، قناعت و امنیت شناخته می شوند.

موقعیت یابی مبلمان شما

موقعیت قرارگیری مبلمان در خانه تعیین کننده حرکت شما در آن فضا است. چیدمان مبلمان به روشی زیباشناسانه و همچنین کاربردی بسیار مهم است. اگر خانه شما بسیار شلوغ باشد ، ممکن است احساس خفگی و اضطراب بیشتر از آنچه تصور می کنید ، داشته باشید. اما از سوی دیگر، بهترین چیدمان هم قطعا این نیست که مبلمان خود را در مقابل دیوارها بچینید و فضای زیادی را در وسط نگه دارید. برای چیدمان مبلمان یک نقطه کانونی در نظر بگیرید( اگر پیدا کردن نقطه کانونی برایتان دشوار است از این مطلب کمک بگیرید:)

نقاط کانونی یا Focal Points در دکوراسیون چیست؟

پس از انتخاب نقطه کانونی و یک قطعه اصلی چیدمان اتاق را به گونه ای تنظیم کنید که جابجایی راحت باشد و کاربرد آن بدون شلوغی فضا افزایش یابد . مهم نیست چه ابعادی فضا دارید مهم انتخاب تعداد تکه مبلمان مناسب و چیدمان صحیح ان هاست زیرا سیرکولاسیون مناسب احساس رضایت و خوشایندی را در افراد ایجاد می کند.

موقعیت یابی مبلمان دکوراسیون منزل

ارگونومی

 درخانه یا فضای اداری ، اهمیت طراحی داخلی ارگونومیک غیرقابل انکار است! فضای کار خانگی شما برای اطمینان از حداکثر بهره وری باید از نظر ارگونومی مناسب باشد. اگر یک صندلی فانتزی بخرید که کاملاً متناسب با دکوراسیون داخلی منزل شما باشد اما در عرض چند دقیقه استفاده کمر شما را آزار دهد ، باعث آسیب روحی و جسمی خواهد شد از این رو ، توصیه می شود از صندلی های اداری  استفاده کنید که به خوبی از بدن محافظت کنند (اگر نمی دانید صندلی های  اداری برای میز کارتان باید چه ویژگی هایی داشته باشند تا سالم بمانید در ادامه از  این مطلب  کمک بگیرید)

۸نکته برای انتخاب و خرید صندلی اداری !

 جنبه راحتی وارگونومیک در مورد سایر مبلمان نیز وجود دارد برای مثال اگر کابینت هایی خریداری می کنید که فضای کافی برای ذخیره وسایل شما ندارند ، این امر ممکن است در طولانی مدت باعث خشم و آزردگی در روحیه و رفتار شما شود. از این رو ، تمرکز بر طراحی هایی که برای فضای کار شما راحت و کاربردی هستند ، ضروری است.

عناصر طبیعی در طراحی داخلی مدرن

همجواری با طبیعت  و گیاهان طبیعی می تواند از بسیاری جهات باعث بهبود خلق و خو و سلامت روانی شما شود. همینطور استفاده از متریال های طبیعی و چوبی نه تنها سبک دکوراسیون را ارتقا می بخشد  ، بلکه احساس آرامش را نیز به وجود می آورد. گیاهان روحیه و امید  را بالا می برند همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، تنالیته های رنگ سبز تأثیر آرام بخشی بر روی افراد دارند و از این رو داشتن  اقلام دکوراتیو با عناصر طبیعی مانند گیاهان داخل منزل می تواند به شما احساس طراوت ، جوانی و آرامش دهد. دیدن گیاهان همچنین باعث افزایش حافظه و تقویت بهره وری می شود.

علاوه بر دیدگاه روانشناختی گیاهان نه تنها در دکوراسیون خانه خوب به نظر می رسند بلکه باعث تازه نگه داشتن هوا  نیز می شوند. چاپ گرافیکی با پترن گل ، گیاهان گرمسیری یا تم روستایی نیز برای تقویت روحیه ایده ای کاربردی محسوب می شوند.

عناصر طبیعی در طراحی داخلی مدرن خانه

بهداشت و ایمنی در طراحی داخلی

اگر خانه شما با اولویت ایمنی طراحی نشده باشد ، می تواند باعث تحریک و عصبانیت زیادی شود. اگر خانه شما مملو از لبه های تیز و حادثه خیز باشد که باعث آسیب دیدگی جزئی مانند ضربه مداوم انگشت شست پا به مبلمان می شود ، ممکن است در فضای خود احساس امنیت نکنید. 

امنیت کلی خانه شما همچنین می تواند بر سلامت روانی شما تأثیر بگذارد. از این رو ، توصیه می شود که یک سیستم امنیتی و قفل مناسب در خانه های خود داشته باشید و قفل  های مکمل را بر روی پنجره ها و بالکن های خود نصب کنید تا بتوانید بدون نگرانی در مورد امنیت خود یا خانواده خود در آرامش زندگی کنید.

اشکال و تقارن 

تقارن و شکل ها همچنین می توانند بر فضای کلی خانه شما تأثیر بگذارند. اگر می خواهید خانه شما احساس دعوت کنندگی  داشته باشد، باید از اشکال زاویه دار پرهیز کنید و به جای آن از منحنی ها و دایره ها استفاده کنید. منحنی ها و شکل های گرد نشان دهنده هماهنگی و انعطاف پذیری هستند . تقارن به حس تعادل و هماهنگی نیز می افزاید. همچنین از نظر زیبایی نیز خوشایند است و آرامش روانی شما را افزایش می دهد.

تقارن  در دکوراسیون منزل

نورپردازی در طراحی داخلی

نور در دکوراسیون  داخلی منزل چه طبیعی یا مصنوعی باشد ، از جنبه های اساسی طراحی خانه است. روشنایی شدید می تواند احساس اضطراب  و تنش ایجادکند. از طرف دیگر اگر نور بسیار ضعیف و کسل کننده باشد ، می تواند افسردگی و اضطراب ایجاد کند  اتاق نشیمن در دکوراسیون منزل باید بیشترین نور را داشته باشد ، اگر نشیمن دارای نور طبیعی در صبح و بعد از صبح دارای نورهای مصنوعی قوی باشد ، بهتر است. اتاق خواب باید دارای نور ملایم و دنج باشد تا آسایش و آرامش را منعکس کند. 

ضروری است که خانه خود را به گونه ای طراحی کنید که ذهن و بدن شما را خشنود کنداین موارد تنها برخی از مواردی است که از نظر طراحی داخلی بر روان فرد تأثیر می گذارد و نیاز به رسیدگی در مرحله برنامه ریزی داردفضای شما باید راحتی ایجاد کند و به شما احساس یک پناهگاه امن را بدهد!

تحریریه دکوبوم- غزاله عزالدین

منبع: italic – دکوبوم

 

امتیاز دهید post

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  2564 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم