دکوراسیون و چیدمان منزل را خودمان انجام دهیم یا به طراح متخصص بسپاریم؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی آسان به اینترنت، راهکارها، ترفندهای بسیاری در زمینه های مختلف در وبسایت ها، یوتیوب یا فیس بوک قابل مشاهده است و یادگیری از طریق اینترنت از نوع آموزش های رایج و پرکاربرد در جوامع امروزی محسوب می شود.

در زمینه چیدمان و دکوراسیون داخلی نیز راهکارهای بسیاری در دنیای اینترنت موجود است که نشان می دهد چطور می توان فضای خانه را با استفاده از متریال ها و وسایل در دسترس به نحوی ایده آل دکور کرد.

راهنمای بسیاری از ایده های دست ساز به همراه آموزش های تصویری قدم به قدم کار دکوراسیون و چیدمان را بسیار آسان کرده است که برای ایجاد تنوع و تغییر در منزل برای افراد غیر متخصص نیز می تواند بسیار دلگرم کننده باشد.

اما با طیف وسیعی از آموزش های مختلف در باب دکوراسیون و با وجود منابع بسیار زیاد و الهام بخش این سوال پیش می آید که کار دکوراسیون منزل را خودمان با به کارگیری ترفندهای آموزشی انجام داده و یا بهتر است آن را  با صرف هزینه بیشتر به طراحان و متخصصین این حوزه بسپاریم؟

برای دریافت جواب مناسب بهتر است مزایا و معایب هر روش را برای یافتن بهترین راهکار بررسی کنیم:

دکوراتور منزل خود باشیم:

با به کارگیری خلاقیت و استفاده از ایده های نو می توان هر فضایی را زیباتر ساخت و نکته قابل توجه در این روش این است که می توانیم سبک و سلیقه شخصی را وارد دکوراسیون کرده و بدور از تقلید از آنچه دیده ایم چیز جدیدی خلق کنیم .

از دیگر مزایای ایده های دست ساز و طراحی دکوراسیون به سبک خود عدم پرداخت هزینه برای استخدام طراح و معمار است و به جای آن می توانید هزینه بیشتری را برای خرید وسایل مورد نیاز صرف کنید.

مزیت بعدی این است که نیازی به توضیح نیازها و علایق خود برای شخص دیگری ندارید و این استرس و زمان صرف شده برای اینکار را کاهش می دهد .

از سوی دیگر از معایب آن این است که اگر اشتباهی در دکوراسیون انجام دهید که قابل تغییر نباشد اجبارا باید هزینه بیشتری برای تغییرات مجدد بپردازید یا هزینه مجددی علاوه بر هزینه های موجود برای استخدام طراح بپردازید و یا با شرایط موجود که قطعا مطلوب نخواهد بود کنار آمده و زمانتان در فضایی نامطلوب سپری کنید.

استخدام طراح داخلی:

اگر چه بسیاری از افراد خودشان خانه های خود را تزئین می کنند، افراد بسیاری نیز وجود دارند که ترجیح می دهند به دلایل مختلفی از جمله عدم توانایی و خلاقیت برای تغییر دکوراسیون و یا عدم علاقه و در بسیاری موارد به دلیل مشغله های کاری امروزی و عدم وجود زمان کافی برای این کار با صرف هزینه ای دکوراسیون را به متخصصین بسپارند .

از مزایای این کار این است که طراح داخلی گزینه های متنوعی از مبلمان خانگی، پارچه ها و متریال ها و همینطور ایده های مختلفی را به شما ارائه داده و دسترسی به اقلام منحصر به فرد و موجود بازار را برایتان آسان می سازد، گاهی با توجه به دکوراسیون و سلیقه شما از مبلمان سفارشی متناسب با بودجه شما بهره گرفته و در نتیجه خانه و چیدمان حاصل از آن کاملا منطبق با شیوه و سبک زندگی و همینطور سلیقه شما بوده و به دلیل آشنا بودن و تجربه کافی درباره متریال های انتخابی از کیفیت و دوام کافی برخوردار خواهد بود.

از سوی دیگر در مورد انتخاب های خود و علایق خود می توانید با طراح مشورت کرده تا در صورت منطقی بودن ایده ها آنها را در دکوراسیون منزل بگنجاند.

از معایب استفاده از متخصصین و در واقع مشکل اصلی  برای استخدام طراح ، صرف هزینه بالا برای طراحی و کار با کارشناسان محسوب می شود. از دیگر معایب این است که لازم است تا بسیاری از جزئیات و موارد بسیار شخصی از سبک و شیوه زندگی و توضیحاتی درباره شخصیت افراد و استفاده کنندگان از فضا در اختیار طراح قرار گیرد و این موضوع برای بسیاری افراد مشکل ساز و سبب ایجاد تردید می گردد و این سوال را ایجاد می کند که آیا برای دکوراسیون منزل واقعا این میزان اطلاعات شخصی ضروری است؟! که البته در جواب باید گفت قطعا دانستن و اشراف طراح به سبک زندگی شخصی شما باعث می شود تا نیازهایتان را بیشتر شناخته و محیطی با عملکرد بالاتر و مختص شما خلق کند.

از معایب دیگر این است که اگر طراح مناسبی پیدا نکنید و امور را به او بسپارید علاوه بر صرف هزینه و زمان زیاد،  عدم رضایت از دکوراسیون، مشکل بزرگتری است که برایتان ایجاد می شود.

اگرچه انتخاب طراح مناسب می تواند کاری دشوار باشد اما مشاوره ها و سوال درباره برنامه های طراحی و زمانبندی آنها می تواند بسیاری از مشکل ها را کاهش دهد.

در بعضی مواقع می توانید از دکوراتورهایی که به صورت ساعتی مشاوره می دهند و یا مشاوره های مجازی با فرستادن تصاویر منزل خود استفاده کنید و بودجه را به این روش کاهش دهید و یا از تلفیقی از روش های بالا بهره گیرید.

در واقع پاسخ به سوال بالا در هر فضایی و بسته به هزینه و فضای مورد نظر و همینطور سبک شخصی شما می تواند متفاوت باشد و این گزینه ای انتخابی و با توجه به نیازهایتان محسوب می شود که می توانید درباره آن تصمیم گیری کنید که اینکار را خودتان انجام دهید و یا از متخصصین بهره گیرید.

تحریریه دکوبوم

نویسنده و مترجم: غزاله عزالدین

منبع:homedesignlover

امتیاز دهید post

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  9084 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم