معرفی کتاب با دکوبوم -رنگ در دکوراسیون

در زندگی بشر رنگ همواره نقش بسیار مهمی داشته و دارد ، تا جایی‌که اقوام مختلف از آن به عنوان نماد اعتقادی یا نمایش های گروهی بهره جسته‌اند . مانند رنگ زرد و اخرایی در پیروان بودایی و گروه‌های اره کریشنا امروزی که همراه با این رنگ در مجامع ظاهر می شوند، یا پوشش‌های سرخ و عنابی در مراسم هندوها و یا رنگ سفید جامه مسلمانان در مراسم حج که تثبیت شده‌اند.

 در این کتاب ۷۵۰ رنگ در ۶۴ شماره طبقه‌بندی شده را خواهید دید، البته بعضی از شماره‌ها در بیشتر از دو صفحه پوشش داده شده پس هربار که این کتاب را باز کنید رنگ‌های پیش رویتان به شیوه‌ای مرتبط و پیوسته طبقه‌بندی شده‌اند.

گرداوری لیستی از ۷۵۰ رنگ جذاب و چاپ آن‌ها به صورت یک کتاب همراه با عکس‌هایی مرتبط باعث مسرت  است و اما انگیزه‌ی  نویسنده: هر انتخاب از رنگ‌ها بایستی با دقت انجام شود، چرا که استفاده از یک رنگ منعکس کننده ارزش ادراک شده از آن است و نمایانگر توانایی همنشینی و تلفیق با سایر رنگ‌ها جهت انتقال ایده‌ها و احساسات ضمنی است. پس هر رنگ از این کتاب به دلیل خاصی قرار داده شده و مرتبط با شی، مکان و یا برهه‌ی زمانی بخصوص است. همچنین به شما امکان می‌دهد تا با در نظر گفتن ارزش هر رنگ، بهترین تناسب رنگی را به دست آورید.

آنچه حائز اهمیت است، توانایی یک گروه از رنگ‌ها در برقراری ارتباط و پیام رسانی است؛ خواه کاملا ساده و خواه ماهرانه و بسیار پیچیده. به همین جهت تقریبا هر کدام از رنگ‌های این کتاب در یک گروه دسته‌بندی شده‌اند و یک سایه رنگ با پرده رنگ (Nuance) را به‌وجود آورده‌اند.

برای ایجاد یک سایه رنگ، منابع الهام بخش متعددی وجود دارد. برخی با ظرافت تمام، معرف رنگ یک کاشی تاریخی در دکوراسیون هستند؛ همانند کاشی‌های خاورمیانه‌ای، پرسلان (چینی) های متعلق به Sevres ، موزایک‌های رومی و یا ظروف سفالین یونانی، برخی دیگر از رنگ‌ها مشابه نمونه‌های تاریخی خانه‌های قرن هجدهمی با نقاشی‌های دیواری که با تکنیک fresco (نقاشی آبرنگ روی گچ) رنگ آمیزی شده بودند هستند. برخی دیگر نمایانگر یک شهر و یا یک کشور هستند (مانند رنگ‌های شاد و سرزنده‌ی هندی). برخی نیز معاصر بوده و منشا آن‌ها نمادهای مدرن و امروزی است. مثلا اتومبیل‌ها و یا سیستم جدید چرخه‌ی رنگ.

شما می‌توانید یا از کل نمونه‌های موجود در پرده رنگ استفاده کنید، چرا که هر شماره شامل گامی از رنگ‌های مرتبط بوده و یک هارمونی بر اساس همجواری رنگ‌ها تولید کرده است و یا می‌توانید صرفا یک نمونه از هر پرده رنگ را استفاده کنید. بطور کلی پرده رنگ‌ها یا کاملا به هم مرتبط ‌اند و یا به زیرگروه‌های جداگانه تقسیم شده‌اند.

نمونه‌های موجود در این کتاب از یک منبع منحصر بفرد تولید نشده و هر کدام ایده و کانسپت مخصوص به خود را دارند. برای مثال رنگ‌های قرن جدید و نوزده و اوایل قرن بیست از بهترین نمونه‌های پالت رنگی بوده و منبع قابل اعتمادی هستند تا بر مبنای آن‌ها بتوانید در سالن نشیمن خانه‌تان از رنگ‌ های سال ۱۷۸۰ استفاده کنید و یا درب ورودی خانه‌تان را همرنگ نمونه‌ی رایج در سال ۱۹۲۰ کنید. همچنین اگر طبقه‌بندی بر اساس بازه‌ی زمانی تاریخی، معیار شما در انتخاب نیست، شانزده سایه‌ی رنگ از فصل «رنگ‌های خالص» را مطالعه کنید. این بخش شامل رنگ‌های منتخب از میان ۳۰۰۰ رنگ است.

نام هر پرده رنگ معرف فضای هر گروه است و به خواننده کمک می‌کند تا بتواند در رابطه با هر رنگ و یا ترکیب نمونه‌ها با یکدیگر پیش‌داوری کند.

تمامی رنگهای موجود در این کتاب، بین‌المللی بوده و توسط NCS ( اطلس سیستم طبیعی رنگ) ویا ISO ( سازمان بین‌المللی نرمالیزه کردن رنگ‌ها) معرفی شده یا در نهایت همگام با کد‌های سیستم مانسل ( Munsell) هستند، سیستمی که بیشترین استفاده را در دنیای صنعتی و نزد مهندسان طراح را دارد.

نویسنده

کوین مک کلاود

چاپ

۱۳۹۵, اول

قطع

رحلی

صفحات

۱۷۶

مترجم

ساغر صادقی

ناشر

اول و آخر

شابک

۹۷۸۶۰۰۷۳۶۳۴۲۳

زبان

فارسی

امتیاز دهید post

۲ نظرات

 • رضایی تیر ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۰

  کجا دانلودش کنیم؟؟

  پاسخ
  • غزاله عزالدین تیر ۲۱, ۱۳۹۹ در ۰۹:۱۱

   سلام و ممنون از همراهی شما با دکوبوم متاسفانه این مطلب دانلود کتاب نیست معرفی کتابهای مفید برای افراد علاقه مند هست تا در صورت تمایل خریداری کنند

   پاسخ

نظر خود را به اشتراک بگذارید

2803 بازدید

آخرین اخبار دکوراسیون

  ویدیو های دکوراسیون داخلی

   دکوراسیون آشپزخانه

    چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

     خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

      کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم