گیاهان آپارتمانی مقاوم

گیاه اول: گیاه مرجان، فرفیون زینتی، تاج خار

تاج خار زیبا با گل های ریز و خارهای بزرگش بسیار مقاوم است که عادت رشدی آن به صورت درختچه ای و بوته ای است و تا ارتفاع۱۸۰ سانتیمتر هم می تواند رشد کند. سرعت رشد آن کند است و ارتفاع آن در صورت کاشت در گلدان بین ۹۰-۶۰ سانتیمتر می شود. برگ های جدید گیاه بر روی ساقه های جوان و جدید گیاه شکل می گیرد و قسمت های مسن تر گیاه به تدریج چوبی و کم برگ خواهد شد. برگ ها حدود ۴ سانتیمتر طول و ۱.۵ سانتیمتر پهنا دارند. گل های حقیقی آن کوچک هستند و برگچه های کوچکی که رنگین هستند و ما به نام گل می شناسیم، پهنایی بیش از یک سانتیمتر دارند و اکثرا به رنگ قرمز هستند.

دکوراسیون داخلی، گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری:

خاک: در بیشتر خاک ها به خوبی رشد می کند به شرطی که زهکش آن عالی باشد. مخلوطی مساوی از خاک باغچه، خاک برگ و  شن مناسب برای این گیاه است.

کوددهی: کود بیش از اندازه باعث کاهش گلدهی و بلندی و نازکی ساقه های جوان می شود . برای کوددهی از بهار تا پاییز می توان هر دو هفته یکبار از کودی مثل ۵-۱۰-۵ با نصف غلظت معمول آن استفاده کرد. تابستان بهترین زمان تعویض گلدان این گیاه است.

آبیاری: این گیاه در فصول رشد به آبیاری در حد متوسط و حتی کمتر از آن احتیاج دارد. درفواصل میان آبیاری، بایستی سطح خاک گیاه تا عمق چند سانتیمتری خشک شود. همچنین در فصول سرد که گیاه رشد چندانی ندارد آبیاری هر ۳-۲ هفته یکبار انجام شود. از آبیاری بیشتر ار حد نیاز گیاه بپرهیزید چرا که وجود رطوبت ماندگار در خاک منجر به پوسیدگی ریشه و طوقه گیاه می شود.

نور: برای گلدهی به نور کامل آفتاب احتیاج دارد و به طور کلی به حداقل ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. در مناطق با آب و هوای گرم، بهتر است گیاه را در مکانی قرار دهیم که از آفتاب بعد از ظهر در امان باشد.

تکثیر: متداول ترین روش تکثیر این گیاه، استفاده از قلمه چوب نرم است. در طی فصول بهار و تابستان می توانید از قسمت انتهایی ساقه های جوان قطعاتی به طول ۱۰-۷ سانیتمتر جدا کنید و انتهای قلمه ها را در آب قرار دهید تا جریان شیره سفید از قلمه ها متوفق شود سپس قلمه ها را برای ۴-۳ روز درمکانی خشک و به دور از نور آفتاب قرار دهید تا خشک شوند.

دکوراسیون داخلی، گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون داخلی، گیاهان آپارتمانی

گیاه دوم: آلوئه گورخری

آلوئه گورخری از گیاهان گلدار چندساله در خانواده سریشیان (Xanthorrhoeaceae) است. این گونه گیاهان بین ۶ تا ۱۲ سانتی متر قطر دارند و ارتفاع آن ها معمولا تا ۱۵ سانتی متر می رسد. Haworthia Attenuate ساقه ندارد و برگهای آن ضخیم و نوک‏ تیز است و گل های آن زنگوله‏ ای ‏شکل به رنگ سفید مایل به سبز و به صورت خوشه ‏ای هستند و عموماً به خاطر شرایط آب و هوایی کشور ما در تابستان ظاهر می‏گردند هرچند ممکن است در هر زمانی به شکوفه بنشینند.


دکوراسیون داخلی، گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری:

خاک: خاک سبک که شامل دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک تمیز و ضد عفونی شده (خاکبرگ و خاک رس) باشد برای هاورتیا گورخری مناسب است.

کوددهی: گیاه هاورتیا را با کود مایع به میزان دو گرم در لیتر هر چهار هفته یکبار از اردیبهشت تا شهریور ماه تغذیه نمایید.

آبیاری: به آب زیاد احتیاج ندارد، اجازه بدهید خاک خشک شود بعد از خشک شدن کامل خاک به آن آب بدهید.

نور: روشنایی را بسیار دوست دارد. اگر خانه­ ی شما کم نور است در فصول گرم حداقل برای مدت دو هفته گیاه را به خارج از ساختمان ببرید تا از نور کافی بهره­ مند شود سپس آن را به جای خود بازگردانید.

تکثیر: بهترین روش برای ازدیاد هاورتیا استفاده از پاجوش­های آن است. در بهار با کاشت مجدد پاجوش در مخلوطی از ماسه و خاک و یا با کاشت بذر در بهار در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد میتوانید این گیاه را تکثیر نمایید.

دکوراسیون داخلی، گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون داخلی، گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون داخلی، گیاهان آپارتمانی

تحریریه دکو بوم

منبع: دانشنامه گل و گیاه

امتیاز دهید post

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  6643 بازدید

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم