عملکرد و راحتی در دکوراسیون داخلی منزل

 دکوراسیون داخلی منزل ایده آل  یک نمایشگاه مبلمان زیبا اما بی روح نیست ، بلکه فضایی دنج است که باید از گذراندن وقت در آن لذت ببرید. این امر مستلزم این است که نه تنها برای ظاهر خانه خود بلکه برای داشتن برنامه کاربردی نیز برنامه ریزی کنید. قرار است در هر اتاق چه کاری انجام دهید و هر اقدام برای شما چقدر اهمیت دارد؟ شما باید درک روشنی از نیازها و شیوه زندگی خود داشته باشید.

بسیاری از افرادی که عاشق مجلات طراحی داخلی و Pinterest هستند ، جنبه های کاربردی مبلمان و عناصر دکور را دست کم می گیرند. آنها عاشق دیدن مبلمان ، الهام گرفتن از ایده ها هستند ، اما فراموش می کنند که هدف اصلی مبلمان برآورده ساختن نیازها به صورت روزانه است. بنابراین آنها یک مبل با ظاهر عالی خریداری می کنند که کاملاً متناسب با اتاق و زیبایی آن است.  اما به جای استفاده از ان مبل شیک روی یک صندلی راحت  در کنج خانه می نشینند و راحتی روزانه ان را ترجیح می دهند پس برای برنامه ریزی داخلی با هدف خرید مبلمان غیر ضروری و  نحوه انجام این کار با دکوبوم همراه باشید….

فرمول  دکوبوم برای دکوراسیون داخلی منزل ساده است: فضای راحت = طراحی زیبا + عملکرد.

  

مهم است که همیشه به خاطر داشته باشید که طراحی و عملکرد مفاهیم به هم پیوسته و جدایی ناپذیر هستند.

عملکرد داخلی چیست؟

فضای داخلی کاربردی فضایی است که در آن می توانید مهمترین اقدامات را به راحتی انجام دهید. طراحی داخلی منزل را می توان با تجهیزات اداری مانند چاپگر همه کاره مقایسه کرد که ۳ عملکرد را در یک  دستگاه ترکیب می کند. بنابراین ، به جای داشتن ۳ دستگاه مختلف ، فقط یک دستگاه دارید که هر آنچه را که نیاز دارید انجام می دهد.

با در نظر گرفتن این موضوع ، فضای داخلی کاربردی به این معنی است که شما فضای کافی برای ذخیره سازی ، قسمت های کاربردی برای اتو کردن لباس ها ، فضای آزادانه برای باز شدن درب ها و حرکت  دارید و می توانید بدون  گیر کردن به  وسایل در آپارتمان خود قدم بزنید.

وقتی در مورد فضای داخلی کاربردی صحبت می کنیم ، منظور ما این است که شما می توانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. به عنوان مثال ، به راحتی می توانید برای ۵ نفر شام بپزید ، لباس شویی کنید یا کتاب جدیدی بخوانید. فضای داخلی کاربردی به شما فضایی برای حرکت آزاد می دهد حتی اگر فضای کوچکی داشته باشید.

چگونه می توان فضای داخلی خود را کاربردی و راحت کرد:

نکته شماره ۱- روال و اقدامات روزانه

اولین توصیه ما این است که برنامه روزانه خود را برای روزهای کاری و آخر هفته بنویسید. تمام اقداماتی را که تصور می کنید در داخل خانه انجام می شود تعیین کنید.

ما معتقدیم این یک گام اساسی است که بدون آن دیگر برنامه ریزی طراحی  دکوراسیون داخلی منزل بی معنی است. هدف ما این است که در نهایت توابع بیشتری را در یک منطقه ایجاد کنیم و فضای موجود را به حداکثر برسانیم.

نکته شماره ۲ -چیدمان

ایجاد پلان چیدمان یک مرحله ی ضروری است که حتی قبل از ایجاد مودبورد Pinterest باید انجام دهید. طرح پلان منزل به شما کمک می کند تا به ویژگی های طرح توجه کنید. به عنوان مثال ، مکان اتاق خواب خود را تغییر دهید و آن را با یک محل مطالعه ترکیب کنید. امکانات بی پایان برای بهبود عملکرد داخلی شما وجود دارد. و بیشتر اوقات شما فقط باید مبلمان را بدون سرمایه گذاری مالی اضافی به اینجا و آنجا منتقل کنید.

فضای سطحی

برای کاربران این  وسواس وجود دارد که تعداد زیادی از مبلمان را در فضایی محدود قرار دهند و برای عملکرد مفید تلاش کنند ، ازین رو دچار اشتباه می شوند. این ایده در واقع برعکس است. این فراوانی فضای آزاد است که عملکرد داخلی را مشخص و افزایش می دهد. لازم است راهروها به خصوص در اطراف میز و آشپزخانه ، جایی که کاربران فضا معمولاً بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند ، خالی شود.

از آنجا که ما در مورد عملکرد صحبت می کنیم ، سیستم ذخیره سازی موضوع حیاتی بعدی است. کابینت های بلند ، کمدهای کشویی ، کمد های داخلی به ما کمک می کند تا از حداکثر ارتفاع اتاق استفاده کنیم و سطح را به طور قابل توجهی از باکس های اضافی روی زمین آزاد کنیم. همچنین ، کابینت ها آشفتگی بصری و انبوهی از اقلامی را که باید نگه دارید پنهان می کنند . بنابراین ، خرید مبلمان با فضای ذخیره سازی اضافی ، آپارتمان شما را کاربردی تر می کند.

قسمت بالای کمد ها را می توان با چراغهای رومیزی ، ساعت ، شمع ، مجسمه ، گلدان ، گیاهان و … تزئین کرد. دیوارها را نیز می توان با آینه ، تصاویر ، گالری عکس و قفسه تزئین کرد. این کار به آزادسازی فضای کف کمک می کند و میتوانید آنها را به عنوان عناصر دکوری که در کنار هم قرار گرفته اند حفظ کنید تا بتوانید آزادانه حرکت کنید اما همچنان از دیدن آنها لذت ببرید.

به اقدامات داخلی خود فکر کنید!

آیا قبلاً تمام اقدامات روزانه خود را نوشته اید؟ عالی! اکنون زمان شبیه سازی آنها فرا رسیده است. چشمان خود را ببندید و تصور کنید که در دکوراسیون آشپزخانه مشغول آشپزی هستید. آیا برای یک نفر شام است یا مهمان دعوت کرده اید؟ آنها چه کار می کنند؟ آیا آنها پشت میز منتظر شما هستند یا با شما صحبت می کنند و در نزدیکی شما ایستاده اند؟ آیا بین سطح کار و قفسه ها فضای کافی وجود دارد؟ آیا هنگام گردش و آشپزی راحت هستید؟

سناریوی دیگری را تصور کنید ؛ شما در حال تماشای فیلم هستید آیا برای دیگر افرادی که با آنها زندگی می کنید مزاحمت ایجاد خواهد شد؟ یا تجمع ایجاد می شود ؟ با پرسیدن و پاسخ دادن به این نوع سوالات ، درک می کنید که برای انجام این کارها به چه نوع مبلمان نیاز دارید.

نکته شماره ۳- ترکیب بندی

ترکیب بندی نقش مهمی در نحوه درک بصری ما از فضا دارد. احتمالاً به همین دلیل است که عکاسان و هنرمندان درباره ترکیب بندی و اهمیت آن بسیار صحبت می کنند. حتی قوانینی برای ایجاد ترکیب مناسب وجود دارد.

 یک فضای داخلی کاربردی تعادل بین تمام قطعات مبلمان و عناصر دکور را حفظ می کند. هر مبلمان یا عنصر دکور وزن بصری خود را دارد.

به عنوان مثال ، یک کمد لباس سفید و صاف از نظر بصری سبک تر از یک صندلی تیره است. بنابراین ، مبلمان و متریال ها باید با توجه به اصل تعادل انتخاب شوند.

 در دکوراسیون داخلی منزل انتخاب مبلمانی که هماهنگ با هر چیز دیگری در اتاق  باشد کار پیچیده ای است.

یک تکنیک ساده و متداول برای دکوراسیون داخلی شیک و کاربردی استفاده از مبلمان متحرک مانند میزهای کنار تخت ، صندلی ، پاتختی ، کنسول و استندهای مختلف است. چنین مواردی می توانند بسیار جسورانه و پر جنب و جوش باشند.

اگر برای اولین منزل خود قصد خرید مبلمان دارید مطلب زیر به شما خواهد کرد:

راهنمای خرید مبلمان منزل برای اولین بار

نکته شماره ۴- کنتراست

کنتراست اصل کار متخصصان طراحی داخلی است ، حتی اگر رنگ  فضای داخلی عمدتا روشن باشد. جزئیات کوچک می تواند تغییر محسوسی ایجاد کند: متریال های تکمیلی ، بافت پارچه ، رنگها و …

فضای داخلی کاملاً سفید با بافتها و رنگهای متفاوت مانند رنگ مات سفید ، سنگ براق سفید ، پارچه بافتنی سفید ، بالشهای چرمی سفید … این تفاوتها به ظاهر داخلی متفاوت می بخشد و آن را جالب و شیک می کند که این اصل کنتراست نامیده می شود. همین کار در فضای داخلی کاملاً مشکی نیز کار می کند.

 در دکوراسیون داخلی منزل نورپردازی و استفاده از تکنیک های نورپردازی تزئینی برای مبلمان و لوازم جانبی را فراموش نکنید. این می تواند لامپ هایی باشد که جلوه نوری غیرمعمول ایجاد می کنند ، یا لامپ های جالب و مدرن هنری که می توانند هر فضای داخلی را ارتقا دهند و به زیبایی آن را دگرگون کنند. آباژورهای شیشه ای ، کریستال ، پارچه ای به شکل چراغ های شب ، لامپ های دیواری ، لامپ های کف و لامپ های رومیزی به شما کمک می کند که فضای داخلی را تزئین کنید ، بدون این که فضای کاربردی گرانبهای خود را از بین ببرید.

برای جمع بندی

به خاطر داشته باشید: طراحی بدون عملکرد نمی تواند وجود داشته باشد ، بنابراین یک طرح بندی دقیق می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. خانه ایده آل شما یک نمایشگاه نیست ، جایی که مبلمان تنها برای جلب رضایت اطرافیتن چیدمان شوند  مبلمان و عناصر دکور باید کاربردی باشند و فضای کافی را برای انجام کارهای روزمره در اختیار شما قرار دهند. در شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوبوم ما دوست داریم اطلاعاتی را در مورد نکات طراحی داخلی که افراد را در خانه های خود شاد و راحت می کند ، گسترش دهیم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تحریریه دکوبوم- غزاله عزالدین

منبع: medium

 

 

امتیاز دهید post

هیچ نظرات

  نظر خود را به اشتراک بگذارید

  2042 بازدید

  داغ ترین مطالب هفته

  آخرین اخبار دکوراسیون

   ویدیو های دکوراسیون داخلی

    دکوراسیون آشپزخانه

     چیدمان و دکوراسیون پذیرایی

      خلاقیت در طراحی و دکوراسیون

       کانال دکوراسیون کانال تلگرام دکوبوم